Dilimizi güzel kullanalım. Türkçe'den utanmayalım

Biliyorum başlık ilkokul kitaplarındaki öğreti cümleleri gibi oldu. Ama inanın son zamanda bu öğretiyi tekrarlamak gerektiğine inanıyorum.Bir milleti birarada tutan en önemli bağlaçlardandır dil.Hayatın her dalında dilimize sahip çıkarak, hembaşka dillere hakimiyeti sağlar hem de bizden sonraki nesillere örnek oluruz. Bu forumda 5 yıldır paylaşımda bulunuyorum ve gözlemlediğim kadarıyla forum kullanıcılarının %90’ı üniversite mezunu.Hepimiz az çok ingilizce ve diğer dilleri biliyoruz. Ama nedendir bilmiyorum alfabemizde olmayan harflerle yazılan yeni bir dil türediğini hatta Türkçe yazılan sorulara yarı ingilizce yarı Türkçe karışık tarzanca cümlerle cevap verildiğini görüyoruz. Kime neyi ıspatlamaktır bu?

Son zamanlarda sıkça rastladığım bu konuya dikkatinizi çekmek ve örnek olması açısından dilimizi güzel kullanmamız konusunda bir uyarı olması nedeniyle açtığım bu başlık umarım yanlış anlaşılmadan amacına ulaşır. Saygılarımla…

önemli bir konu gerçekten. dilimizdeki bu yozlaşmaya karşı bilinçli hareket edilmesi gerekmektedir. günlük konuşmalarımız incelenirse zaten topu topu 100-150 kelimeyle konuşuyoruz bunu da, maalesef gerekli özeni göstererek yapmıyoruz.

bu dil bizim dilimiz zaten bunu çok iyi kullanmalıyız

Türk demek Türkçe demektir.Ne Mutlu Türküm Diyene.

M.K. Atatürk

ne mutlu türküm diyene

Başka bir Türkçe olmayacak.Dilimize,kültürümüze sahip çıkmalıyız…

“Ne mutlu Türküm” diyenlerin inadına: “Ne mutlu Kürdüm” ,“Ne mutlu Çerkezim” , " Ne mutlu Arabım"

Diller başka dillere hükmedemez. Diller arasında kardeşlik olabilir ancak. Zorla asimile edip dilleri yasaklayanlar hariç. Herkesin dili ve milleti kendine. Ahmet Bey, bir konuda paylaştığınıza gerçekten katılıyorum. Cahil her mevki de cahildir. Hele dille kendini öne çıkaranlar ise "esfeli safilin"dir. Mühendis olmak yetmiyor demek.

kesinlikle katılıyorum.