Demir nedir ? çelik nedir ?

Bazı inşaat mühendisleride dahil olmak üzere çelik ve demiri aynı sanıyoruz.Şu kadar demir kullandım,12 lik demir gibi yanlış ifadeleri biz mühendisler bile yanlış kullanıyoruz.

Çelik ile demir farklı şeylerdir.Biz betonarmede malzeme olarak çelik kullanıyoruz.Demir kullanmıyoruz dolayısıyle demir ifadesi hatalıdır.Demir cevheri tabiatta bulunur ama saf bulunmaz.Demir cevherinin yanında birtakım maddelerle karışık bulunur demir.Saf demir elde etmek içinde bu maddeleer birtakım işlemler sonucu demir cevherinden ayrılır.Bu maddelere örnek karbon, kükürt,fosfor vb dir.

Çelik elde etmek için öncelikle ısıl işlemlerle demir cevherindeki bu karışımlar uzaklaştırılır.Bu maddelerin demir cevherinden uzaklaştırılması son derece önemlidir.Bu maddeler uzaklaşınca saf demir yaklaşık olarak elde edilir.Daha sonra saf demire birtakım yeni maddeler ilave edilierek mukavemet artırılır.Bu yeni eklenen mukavemet verici maddeler krom, manganez,silisyum ve molibden gibi maddelerdir.Bu maddelerin ilave edilmesi ile çelik oluşur.Yani demir cevher halinde tabiatta bulunurken çelik elde etmek için bir takım karışımlar yapılır.Çelik direk tabi atta bulunmaz.Saf demir elde etmek için bazı maddeler uzaklaştırılı demiştik.Mesela fosfor kesinlikle uzaklaştırılı çünkü özellikle fosforon yüksek olduğu demir cevheri karışımları gevrekliğe neden olur ve yere düşse dahi çelikde fosfor varsa kırılır.

Biz mühendisi olarak demir lafını kullanmamalı bunun yerine çelik yada donatı kelimesini kullanmalıyız.

Ahmet ÇELİKKOLLU
İnşaat Mühendisi
ESKİŞEHİR

ilk sahaya çıktığımda hep donatı kelimesini kullanırdım ama bir sürü sonra bir baktım donatı gitmiş yerine demir gelmiş :slight_smile: