Crak Kullanmak Etik bir davranışmıdır ?

Profesyonel olmayan amaçlar için Crack kullamak sizce doğru mu ? Bu konuda ne düşünüyorsunuz ?

Bu amaçlar için trial ve demo versiyonlar hazırlanmıştır. dolayısı ile crack e gerek yoktur.profesyonel olmayan amaçlar için sadece öğrenmek için bence özellikle trial versiyonlar fazlasıyla yeterlidir diye düşünüyorum.

ama demolarda öğrenim kısıtlı oluyor mesala sta4 cad de deprem analizi yapılamıyor bizim için en önemli kısmı burasıdır aslında gerci sta 4 un crack i yok bildiğim kadarıyla ama profosyenel kullanım hariç öğrenmek amacı ile kullanılabilir diye düşünüyorum…
saygılar

aslında öğrenciler için crack kullanmak doğru mu bilmiyorum ama başka çare yok gibi. tamermanav dediği gibi trail veya demo sürümler yetersiz.

Ev kullanıcılarını bu konuda kısıtlamak zor herkes özgür bu konuda ,fakat burada bunları yayınlamak yasak.

Ögrenmek için evet ama profesyonel anlamda kullanmak için hayır emege saygı tabiki…

arkadaşa katılıyorum…haklısın emeğe saygı…öğrenmek için olabilir

Üniversitede mecburi çelik yapılar projesi için Basic dilinde kafes sistemleri çözen bir program yazmıştım. Bunun için 10 gün doğru düzgün yemeden-içmeden uykusuz uğraşa-çabalaya yazılımı tamamladım.Sonra maalesef yurttaki dolabımdan -bazı sınıf arkadaşlarımca- çalınmış. Bilgisayarda onlar üzerinde çalışırken rastladım ve resmen ŞOK oldum. Kendilerine
“Kimin aldığını söylerseniz hakkınızda şikayette bulunmayacağıma söz veriyorum” dedimse de itiraf etmediler.
O kadar zoruma gitmişti ki anlatamam.

Tabii onlar bilmiyordu ama azıcık dikkatle inceleyen birisi orada ismimi ve doğum tarihimi kodladığımı görebilirdi

Çok üzgündüm. Bu gerçeği söylemeden tekrar tekrar ettiğim ısrarlarım hep boşa çıktı.
Sonra şu oldu:Hocamız el ile hesap yapanlar haricinde programla hesaplayıp getirenlerin programlarını da istedi.
-Tam 13 kişi sınıfta kaldı. Memnun oldum mu. Hayır !
Buradan şunu söylemeye çalışıyorum:

1. Kırık yazılım kullanmak elbette ki ahlaki değildir. Emeğe küfretmektir.
  2. Çalışma zevkini ve şevkini kıran çok incitici bir davranıştır.
  3. Çalışanı aptal yerine koymaktır.

Ancak:

1. Bu ülkede çok genç, dinamik, fedakar bir gençlik, serserilik yapmak, uyuşturucu kullanmak, terör estirmek, gasp ya da kapkaç yapmak yerine okulda ya da okul bittikten sonra da HALA affınıza sığınarak ve kendimi kastederek “eşek gibi” çalışmaya, SAP,ETAPS,XSTEEL,AUTOCAD,STAADPRO,STA4CAD,İDECAD,PROBİNA öğrenmeye, adam gibi bir hayata kavuşmaya, yerinde saymadan kendini geliştirmeye talipse bu kişilere KORSAN muamelesi yapmak bence yanlıştır.

Elbette emeğin bir karşılığı olmalı.Ancak

1. 18000 euro ya program satarsanız,
  2. Domates alır gibi projeci ile pazarlık edilen alacağı para 5 taksite bölünüp kuşa çevrilen onu bile zorla alabilen bir ülkede eline toplu 3500 YTL geçmemiş projeciden 3500 YTL lik yazılım parası isterseniz tabii ki kırık program peşinde koşulacaktır.

-Doğrudur. Değerini sahibi belirler. Talip olan da alır. Ancak yazık ki gerçek şu ki :

Bugün dünyada hangi program kırılmak isteniyorsa kırılır bunu herkes bilmektedir.Bile bile lades olmanın anlamı da yoktur.

Bu nedenle yazılım satan şirketlerin çok daha insaflı olması gerektiğine inanıyorum.
Ayrıca bu kendi maddi menfaatlerine de uygun olacaktır.

Örneğin STA4CAD 3500 YTL ye satılacağına 1000 YTL olsa inanın herkes Lisanslı, V12STA4CAD sahibi olacaktır. Satıcı firma da zarar etmez kesinlikle sürümden kazanacaktır. Bunun, yazanın emeği, gayreti,fedakarlığı haricinde masrafı da yoktur.
Ben daha ucuz yazılım satmayı Düşünmeye Değer Buluyorum!
Selamlar

Doğrudur o kadar çalışır tüm programları öğrenirsin sonra 100 milyona proje çizmeni teklif ederler hemde tehditle çizmezsen x mühendis can atıyor, ona götürürüm diye. Harcanan emeği bilmeden çizdiğin projeyi beğenmeyen bişi bilmeden yorum yapan her çeşitten insan. vs. vs.

Bunlar crack kullanmayı haklı kılmaz diye düşünüyorum.her ne olursa olsun profesyonel hayatta crack vb. ye karşıyım

ben fason proje çizilmesine de karşıyım.

demolardan birşey öğrenilmiyor öğrenmek için kullanmakta bir sakınca görmüyorum ama yaptığın işden para kazanıp ekmek yiyeceksen crack pek içime sinmiyor ama insan parasız kalırsa başka bir çıkar yoluda görünmüyor en azından programı satın alacak kadar crackla proje çizmesinde bence sakıncası yoktur :slight_smile:

Ben zamora arkadaşa bir noktada katılmak durumundayım. Bu sadece bizim kullandığımız programlarda değil müzik sektöründe kitapta heryerde var… Projelerin ne kadar komik fiyatlara yapıldığını paralarının kuşa çevrildiği gerçeğini iş yapmaya çalışan herkes biliyor sanırım. Bunun temelinde şu kısır döndü yatmaktadır. Korsan kullanıma engel olamazsanız herkes kırık program peşinde koşmaya mahkum olacaktır. Bu kadar ayağa düşmemeli diyorum. Kırık program kullanımı ya da bu yoldan hesap yapıp mesela odaya proje getiren kişiye engel olunursa o zaman orjinal kullananların sayısı da artar projelerin fiyatı da. Ama 5 milyona programı bulabiliyorsa 100 milyona da hesap yapar bu kadar basit… Ben bunun mağduruyumdur ama hala lisanslı kullanmaktan vazgeçmiyorum ide’yi bu ayıba engel olmayanlar utansın…

bence fiyatlar ayarlanirken ulkelerin durumuna gore ayarlanmali Amerikada insanlarin yillik gelirleri 30000 dolar Turkiyede 3 bin dolar bence bu durumda goz onune alinmali tamam lisanssiz yazilim kullanmak etik deil ama Turkiyedeki bi insandan Amerikada yasayan insandan talep edilen ucreti talep etmekte etik deil ozellikle kitap konusunda Amerikada fiyatlar daha ucuz yani lisanslar kullanilacak ulkeye gore ayarlanmali ve o program sadece o ulkede calisacak sekilde ayarlanmali

Zamaro arkadaşımız çok güzel şeylerden bahsetmiş katılmamak imkansız ama sonuçta olay bizlerde kilitleniyor kendi emeğimizi bu kadar düşük paralar karşılığında verirsek olacağı budur.
Ben program ücretlerinin yüksek olduguna katılmıyorum çünkü 3500 ytl ye aldıgın bir programı uzun süre yenileyerekte olsa kullanıyorsun yani parasını çıkarmak için zamanın oluyor bunun kimse akisini iddaa edemez bence.
Ben mesela idecad kullanıyorum ve okulu bitirdiğim gibi aldım programı malum fiyatlarını söylemeye gerek yok aldığım kişilerle konuştuğumda kazandıkları paranın sadece program satısından oldugunu soylediler ve hiçbir sekilde devlet tarafından kendilerine bir avantaj sağlanmadıgını söylediler tabii bunu türk bir yazılım olduğu için söylüyorum.
eğer ki iş yapacak ve bu işten az veya çok para kazanacaksak bence lisanslı olarak programlar alınmalı ve kullanılmalı.Eğerki öğrenmek veya merak amaçlı program almak istiyenler için ise programların trial ve demo versiyonlar var bunlar kullanılmalıdır.

Amerikada böyle olması belki normal ve arkadaşımızın dediği gibi kişi başına düşen gelir 30 000 USD ama şunu mimlionel kardeşimiz şunu unutmuş kendisi mimar olduğu için bir adet idecad onun mesleğini yapması ve para kazanması için için yeterli.

Ama bir inş. müh. STA4CAD, SAP2000, XSTEEL yada aldığı işe göre daha farklı yazılımlar da kulanmak zorunda. Dolayısı ile en az 20 000 USD yazılım masrafını göze alması gerekmektedir. Sadece betonarme ile de yetinebilir ancak mimari olarak çelik ilintili projelerden vazgeçmesi ya da elle yapması gerekir ki bunu tepebilecek durumda değildir.

Sonuç:Yazılım kullanmak hem suçtur hem de ahlaki değildir. Ancak unutmayınız ki Türkiye’nin bugünkü maddi yapısı Amerika ile aynı değildir bu nedenle yazılımların ucuzlaması şarttır.

konya inşaat mühendisleri odası bundan sonra statik hesap ve çizim programları için lisans isteyecekmiş.

autocad için lisans isterse ne yapacağız?

evet Konya İmo bundan sonra projelerin orjinal programla yapılıp yapılmadığını inceleyecekmiş keşke yapabilseler. Autocad programınıda isterlerse demiş arkadaş ve arkadaşlarımızın çoğu Amerikayla kıyaslamaışlar milli geliri valla bence fiyatlar gayet normal standart bir proje bedeli yaklaşık 4-5 bin ytl şuan yani bir projeyle bir programı rahat alabiliriz amaaaa mühendisler bu kadar kırım yaparsa tabikide pahalı gelir programlar.
PROGRAM FİYATLARINA DEĞİL MÜHENDİSLERİN YAPTIĞI FİYATLARA BAKALIM ÖNCE…

Crack Kullanmak kesinlikle emeğe saygısızlıktır.

Hele bunu Ticari amaçla yapmak bence affedilmez bir durum olsa gerek.

Çünkü İde den misal verelim ben o programa baktığımda şunu görüyorum kocamaaaaaaaaaaannnn bir emek. Yani İnsanlar buna günlerini gecelerini vermişler. Sen al bir CD ye yaz kullan ne ala ne hoş.

Öğrencilere gelince genellikle öğrenciler bu programların crackli olanlarını eğitim amaçlı kullanıyorlar.

Ama bunu üniversitelerin gerekli bölümleri yapsa nasıl olur acaba. Çünkü İDE nin Üniversitelere bu programı ücretsiz verdiğini biliyorum.

Ne olur bize en azından iki program öğretilse. Biz de hayata atıldığımızda ortada kalmasak.

Öğrenciler de binlerce dolar verip bu programı alamayacağına göre geriye illegal yöntem kalıyor.

Trial meselesi de ide gibi bir programda işin aslı pek zevk vermiyor. Ama İde Trial olayında gerçekten çok cömert davranmış. Bütün özellikleri serbest bırakmış fakat. Bir öğrenci 1 saatte projeyi bitiremez. e sonucu alması için de 2 gün bilgisayar başında oturamaz.

AMA BU İŞTEN PARA KAZANANLAR GERÇEKTEN ÇOK YANLIŞ YAPIYORLAR…

bir mimarda sadece bir programla yetinemez ama bunun render programları var,animasyon programaları var bir mimarda bunların hepsini almaya kalktıgında çok daha fazla maliyetlere ulaşır…
Problem biz mimar ve mühendislerin proje fiyatlarını yerlerde tutmamızdan kaynaklanıyor.Bunu yapmasak program fiyatları bizlere pahalı gelmez sorun gene bizlerde ne yazikki…Ama konya odasına tebrikler gerçekten bunu denetleyen birileride olmalı ki herkes lisanslı program kullansın ve kullananla kullanmayan arasında fark olsun…lisansı olmayan yapamasın işi…

Önce oda yönetiminde bulunanların autocad lisansını diploma gibi asmalarını istersiniz :wink: