Çok Kolay, Ama(n) Dikkat

Arkadaşlar bu bölüme cevabı çok kolay gibi gözüken soruları sorup, cevap alalım. Daha sonra da niye o kadar kolay olmadığını soruyu soran cebaplasın. Tecrübeli mühendis abilerimiz böyle şeylerle çok karşılaşmışlardır sanırım. Paylaşırlarsa bizim de tecrübelerimiz artmış olur.

Mesela ilk soruyu ben sorayım. fi 8/36 olan döşeme donatısı için mal sahibi ben fi 10 kullanıcam derse donatı aralığı kaç olmalıdır?

sorunuz eksik? döşeme bilgilerinide verirmisiniz?

eet soru bıraz eksık ama sole soleyım ts 500 de her donatı oranının, bazen ise sayılarının minimum miktarı wardır bunlardan az olamaz, bu iki sartı birden sağlamak gereklidir.

gene Q10/36 olur. cünkü en fazla demir aralığı 18 cm dir.

Evet haklısınız soruyu eksik sormuşum ama döşeme kalınlığını 12cm alırsak fi10/36 olurdu cevap. Yani esas vurgulamak istediğim cevap fi8/36 (A=1,40cm2) ye karşılık gelen alanı cevap olarak vermemekti ama eksik sormuşum işte.:o

Karşılaştığınız bu tarz sorular olursa bu başlık altında buluşalım :wink:

s = donatı aralığı
h = döseme yüksekliği
s<=250mm
s<=200mm
s<=1.5h

dösemeye gore değismesine karşın max donatı aralığı 250 mm olabilir demiyor mu TS500?

As negerektiriyorsa ona göre aralık seçilir,yani Q8/36 çıkmışsa Q10 olduğunda tabloda hangi değere karşılık geliyorsa,ayrıca 36 çok olmuş 25 den fazlası yönetmeliğe aykırı

HOCAM “As” MEVZUSUNDA HAKLISIN AMA HANGİ YÖNETMELİĞE AYKIRI BU 36 cm.?

Çoğu ajandanın arkasındaki teknik bilgiler bölümünde, arkadaşın verdiği bilgilere istinaden “interpolasyon” yardımı ile sonuca ulaşılabilinir.

8’lik donatı da bile 36 cm aralık olduğuna göre 10’luk donatı tercih edildiğinde mesafe azami donatı aralığı olan 40cm ile sınırlandırılır.
Hesaplayın…

yalnız burada döşeme kalınlığını da (h=12cm) hesap edersek fi10/36 olur yine…

Saygılarımla…

TSE 500
[FONT=Verdana]11.2.3- Donatıyla İlgili Kurallar
[FONT=Verdana]Asal donatı aralığı döşeme kalınlığının, 1,5 katını ve 200 mm yi geçemez. Açıklıktaki alt donatının, tek açıklıklı plaklarda en az 1/2 si, sürekli plaklarda ise en az 1/3 ü mesnetten mesnete kesilmeden uzatılmalıdır. [/FONT]
[FONT=Verdana][FONT=Verdana]11.3.3- Donatıyla İlgili Kurallar
[FONT=Verdana]Dişlerin üstündeki plakta, her iki doğrultuda dağıtma donatısı bulundurulmalıdır, Şekil 11.1. Bu donatı herbir doğrultuda plak tüm kesit alanının 0,0015 den az, donatı aralığı ise 250 mm den fazla olmamalıdır.
[/FONT][/FONT][/FONT][/FONT]11.4.5- Donatıyla İlgili Kurallar:
[FONT=Verdana][FONT=Verdana]İki doğrultuda çalışan kirişli ve kirişsiz döşemelerde, donatı aralığı ise, tablasız döşeme kalınlığının 1,5 katından ve kısa doğrultuda 200 mm, uzun doğrultuda 250 mm den fazla olamaz. [/FONT]

[/FONT]

arkadaşlar kagir yapılar için tse ye uygun konstrüktif kuralları nelerdir.çok acil eğer bi bilginiz varsa yardımcı olun…şimdiden teşkkür ederimm…

Soru ilginç bir örnek vermek çin hazırlanmış olsa bile gerçeği yansıtmadığından bence amacına ulaşmamış. 36 cm aralıklı döşeme demiri olmaz. Olmadığı için de mühendisi bağlamaz! Beni bağlamayan şeyin hesabını yapmak gereksiz.
Peki ben sorayım tor16/20 yerine hangi demiri ne aralıkta kullanayım ki bana daha ucuza mal olsun?
Cevaplarınızı bekliyorum…

Dostum TS 500 yok mu sende??