çelik yapılarda karma kirişler

Sayın meslektaşlarım artık biliyoruzki çelik yapılarda kompozit olarak kirşler imal edelilebiliyor…
Betonarme kiriş içine I profil yada U profiller koyarak betonarme boyutlarını yarı yarıya düşürerek
aynı yükü ve momenti taşıması sağlanabiliyor.(Tabii buda mimarların işine geliyor:o) Fakat gelgelelim
bunun hesaplarına…Bu sistem ile ilgili elinde hesap döküman yapılmış projesi olan varsa ve paylaşırsa
seviniriz…Şimdiden teşekkürler

[QUOTE=alamet58;103527]Sayın meslektaşlarım artık biliyoruzki çelik yapılarda kompozit olarak kirşler imal edelilebiliyor…
Betonarme kiriş içine I profil yada U profiller koyarak betonarme boyutlarını yarı yarıya düşürerek
aynı yükü ve momenti taşıması sağlanabiliyor.(Tabii buda mimarların işine geliyor:o) Fakat gelgelelim
bunun hesaplarına…Bu sistem ile ilgili elinde hesap döküman yapılmış projesi olan varsa ve paylaşırsa
seviniriz…Şimdiden teşekkürler[/QUOTE]

Bu konuda önceleri çalışma yaptım.Elimde kompozit kirişler ve hesap kuralları ile ilgili hacimli bir döküman var.Kompozit döşemeleride kapsıyor bu döküman.Zamanında Nesrin Hanımdan da bir kaynak tedarike etmiştim.Hesap kuralı olarak klasik taşıma gücü formülleri geçerli fazla zorluk içermiyor.Ancak elimdeki dökümanlar elektronik ortamda değil ve hacimli o anlamda size nasıl yardımcı olabilecegime karar veremedim.

Ahmet ÇELİKKOLLU
İnşaat Mühendisi
ESKİŞEHİR

[QUOTE=CELİKKOLLU;103551]Bu konuda önceleri çalışma yaptım.Elimde kompozit kirişler ve hesap kuralları ile ilgili hacimli bir döküman var.Kompozit döşemeleride kapsıyor bu döküman.Zamanında Nesrin Hanımdan da bir kaynak tedarike etmiştim.Hesap kuralı olarak klasik taşıma gücü formülleri geçerli fazla zorluk içermiyor.Ancak elimdeki dökümanlar elektronik ortamda değil ve hacimli o anlamda size nasıl yardımcı olabilecegime karar veremedim.

Ahmet ÇELİKKOLLU
İnşaat Mühendisi
ESKİŞEHİR[/QUOTE]

Sayın Çelikkollu gösterdiğiniz ilgiye çok teşekkür ederim.Aslında elimde bir proje var ve burada 12m açıklıklı 10m aralıklı iki kirişim var bunların arasındada kaset döşeme var.Tabiiki kirişte 60*90 ebadında bir kesit çıkıyor,
malzemem C30/4200. kiriş ebatlarını küçültmek amacıyla böyle bir yöntem aklıma geldi.Nesrin hanımın kitabı şu anda elimde fakat çok da anlaşılır bulmadım .Bizim kariyer yapmış prof.lerimiz her nedense kitap yazdıklarında
anlattıkları konuyu sanki karşılarında, ünüversitedeki doçentine anlatıyormuş gibi anlatıyorlar.
Neyse siz konuyu anladınız zaten.Elinizdeki dökümanlar nesrin hanımın kitabındaki gibi ise rahatınıza bakın yok daha anlaşılır ise sadece ilgili dökümanları tarayıp PDF yada başka bir formatta bana e-mail edebilirsiniz.Bunları sanki çok basit bir şeymiş gibi söyledim kusuruma bakmayın. Zor olduğunun farkındayım. Eğer başarabilirsem niyetim bir exel programıyla bu işi halletmek.Artık top sende kardeşim.Hoşçakalın selamlar

Ali Ahmet GÖK
İnşaat mühendisi
SİVAS

[QUOTE=alamet58;103554]Sayın Çelikkollu gösterdiğiniz ilgiye çok teşekkür ederim.Aslında elimde bir proje var ve burada 12m açıklıklı 10m aralıklı iki kirişim var bunların arasındada kaset döşeme var.Tabiiki kirişte 60*90 ebadında bir kesit çıkıyor,
malzemem C30/4200. kiriş ebatlarını küçültmek amacıyla böyle bir yöntem aklıma geldi.Nesrin hanımın kitabı şu anda elimde fakat çok da anlaşılır bulmadım .Bizim kariyer yapmış prof.lerimiz her nedense kitap yazdıklarında
anlattıkları konuyu sanki karşılarında, ünüversitedeki doçentine anlatıyormuş gibi anlatıyorlar.
Neyse siz konuyu anladınız zaten.Elinizdeki dökümanlar nesrin hanımın kitabındaki gibi ise rahatınıza bakın yok daha anlaşılır ise sadece ilgili dökümanları tarayıp PDF yada başka bir formatta bana e-mail edebilirsiniz.Bunları sanki çok basit bir şeymiş gibi söyledim kusuruma bakmayın. Zor olduğunun farkındayım. Eğer başarabilirsem niyetim bir exel programıyla bu işi halletmek.Artık top sende kardeşim.Hoşçakalın selamlar

Ali Ahmet GÖK
İnşaat mühendisi
SİVAS[/QUOTE]

Elimde daha basit anlatımlı olan dökümanlarda mevcut.Size söz vermemekle birlikte tarayıcıdan geçirip ilgili yerleri göndermeye çalışacağım.Özellikle hesap kısımları anlaşılır ve örnekli yararlanabileceğini umuyorum.Email adresini bildirirsen sevinirim.

Ahmet ÇELİKKOLLU
İnşaat Mühendisi
ESKİŞEHİR

[QUOTE=CELİKKOLLU;103555]Elimde daha basit anlatımlı olan dökümanlarda mevcut.Size söz vermemekle birlikte tarayıcıdan geçirip ilgili yerleri göndermeye çalışacağım.Özellikle hesap kısımları anlaşılır ve örnekli yararlanabileceğini umuyorum.Email adresini bildirirsen sevinirim.

Ahmet ÇELİKKOLLU
İnşaat Mühendisi
ESKİŞEHİR[/QUOTE]

çok makbule geçecek ahmet bey…bayram dolayısıyla arayı biraz açtık ama şimdi tekrar burdayız…
e-mailim şöyle: ahmetgok6@hotmail.com kolay gelsin hoşçakalın…Bu arada herkesin ramazan bayramını kutluyorum…