çelik yapılarda dilatasyon derzi

merhaba,
20*90 mt çelik konstruksiyon gezer vinçli bir proje tasarladım. vinç hol boyunca devam ettiği için derz hiç düşünmedim. şimdi ise belediyede sorun oldu, sistemde faklı oturma sözkonusu değil yükseklik 7.5mt basit endüstri yapısı. Elime gecen birçok çelik projedede derz bırakıldıgını görmedim. benim sorum bu yapıda mutlaka derz bırakmam gerekiyormu? şimdiden tskler…

ayrıca çelik yapılarla ilgili bu konuda kesin bir ibare göremedim…

90 metrelik bir yapıda mutlaka farklı oturmalar oluşur. TS500’de

6.3.4 - Genleşme, Büzülme ve Sünme Etkileri
Sıcaklık değişimleri ve büzülme etkileri gözönünde bulundurularak, uzunlukları fazla olan hiperstatik
yapılarda, üst yapıda genleşme derzleri düzenlenmelidir. Dış etkilere açık yapılarda, derz aralıkları 40
m yi aşmamalıdır. Sıcaklık değişimlerine karşı korunmuş ve uçlarında rijit perde bulunmayan çerçeve
türü yapılarda, derz aralığı 60 m ye kadar artırılabilir. Zamana bağlı davranışı gözönüne alan
hesapların yapılması veya büzülmeyi azaltan özel önlemler alınması koşuluyla, bu sınırlar aşılabilir.

türünde bir açıklama mevcut… Fakat çelik yapıların deplasmanlarının BA yapıların deplasmanlarından daha fazla olduğunu fakat buna karşın ağırlıktan dolayı oluşan oturmaların daha az olduğunu gözönüne alırsak, aşağı yukarı bu mesafelerde dilatasyon yapılması uygun olacaktır. Bence mutlaka dilatasyon derzi kullanılmalıdır bu tip bir yapıda… Kreyn sisteminin dilatasyonu için ise özel dilatasyon profilleri var. Onları bulabilirseniz güzel olur…

Temeli tekil temel ise farklı oturmalar var mı kontrol edip gözönüne almalısın. Oturma yoksa bana göre yapılabilir. Eğer temel radye ise zaten TS500’deki durumu yukardaki arkadaşım açıklamış. Yani max. 60m’den daha fazla yapmayacağınla ilgili madde var.