Çelik Yapı Ses,Sallanma

İyi günler bizim ağvada 399 m2 bir arsamız var biz ona taban 100m2 1.kat 120m2 bir ev yaptırmak istiyoruz indirimdeymis alacağımız şirket bize 98.000 tl fiyat verdi m2si 450 tlden dubleks 220 m2 ev için bizede uygun geldi tabi betonarme ev için sadece kabası için 200 m2 için 90 bin tl fiyat verildi çatı yok sıva yok odaları yapıcak buda çok fazla geldi bizim limit 160 bin tl neyse akşam internnet baktık çelik yapılara sağlam deniyor ama çok ses alıyormuş sallanıyormuş yağmurda fırtında çatıdan ses geliyormuş çok kararsızız sizinden tecrübelerinizden faydalanmak için üyelik açtık lütfen yardım edermisiniz ?

Arkadaslar bu onemlı bır mevzu yardım edersenız sevınırım

MERHABA

Eğer herhangi bir firma size şu sistem daha güvenli bu güvensiz diyorsa kesinlikle o firma ile çalışmayın.Çelik sistem yaptırabileceginiz gibi betonarme sistemde yaptırabilirsiniz.Güvenlik anlamında birinin birine en ufak bir üstünlüğü söz konusu değildir.Bu anlamda çelik imalatı yapan bir firma eğer size güvenli olur diye çelik sistem önermişse bilin ki yalan söylüyor.Bu yalanı söyleyen size her tür yalanı söyler o anlamda bu tür firmalardan uzak durun.Her sistemin kendine göre artıları eksileri var tabiiki.Ancak bu artı ve eksiler deprem güvenliği açısından değil ve hepsinin bir çözümüde mevcut.

Size önerime gelince(dikkate alıp almamak size kalmış)
Eğer bir çelik firması ile anlaşırsanız öncelikle ruhsat alma şartını koyun ve paranın buyuk kısmını iş bitmeden ödemeyin.Çünkü bazı firmalar prefabrik firmalar çok uygun fiyatlarla vatandaşı magdur ediyorlar .Çünkü her bölgede her zeminde aynı tür prefabrk yapılamaz.Bunlarında bir hesap tekniği ve uygulması söz konsuudur.Bu nedenledirki özellikle piyasadaki bu tür firmalarla çalışacaksanız öncelikle statik hesapları ve projeleri hazırlatıp daha sonra ruhsatınızı alınız ve paranızı ödeyiniz.İlk etaptaki anlaşmada ruhsat alınma şartını ihmal etmeyiniz.Çelik yapılar da yangın konusunda,yalıtım konusunda,titreşim konusunda, bir takım dezavantajlar mevcut.Ancak bedeli karşılığında kullanacagınız malzemelerle yalıtım,yangın vb gibi dezavantajları bertaraf edebilrisiniz.Tabii ki bunların bir maliyeti olacak.Ancak Aynı durum betonarme binalardada azçok geçerli.Betonarme binada da yaltım için tedbir almak zorundasınız.

Sonuç olarak dikkat etmenz gereken yapının çelik yada betonarme olması değil.Her ikide güvenlidir ve uygulanabilir.Dikkat etmeniz gereken dolandırılmamanızdır.Buna dikkat edin…

Ahmet ÇELİKKOLLU
İnşaat Mühendisi
ESKİŞEHİR
0 541 973 01 51