Bu durumda beton- donatı aderansı olumsuz etkilenir mi?

Merhaba değerli meslektaşlarım

Aşağıdaki fotoğraflarda gördüğünüz gibi, filizler, temel betonu dökümü esnasında sıçrayan şerbetler ile kaplanmış. Bu durumda beton ile donatı arasındaki aderans olumsuz etkilenir mi ? Etkilenirse bunun sınırı, kriteri nedir ? Denetçi firma bu şekildeki tüm filizlerin temizliğini talep ediyor, ben demir üzerindeki şerbet, toz, çamur vs. nervür seviyesinde değilse, beton-demir kenetlenmesini dikkate alacak kadar etkileyeceğini düşünmüyorum. Bu konuda çok bilgim ve tecrübem olmadıgından size danışmak istedim.

Şimdiden teşekkürler…

Not: Gereken temizlik yapılmakta, sadece ayrıntılı ve net bilgi almak için soruyorum. Bu şekilde temizlik talebi dogru mu ?

Bu mu şerbet sıçramış hali? Bence ortaya gayet temiz iş çıkarmış beton dökenler.

Ben de zamanında tel fırça ile demirleri temizlettim denetçilerin isteği üzerine. Zannediyorum ki bir nevi soğuk derz gibi düşünülüyor. Eğer demiri şerbet kapladı ise ve bu donduğu için sonradan dökülen beton ile arasında soğuk derz benzeri aderans kaybına sebep olacak bir durumun söz konusu olduğu düşünülmüş olabilir.

temizlik talebi doğru. Bunu söylememin sebebi sonuçta ortada normalde istenmeyen bir durum var. o yüzden temizlik talebi yanlış deme şansımız yok. Doğrudur bir anlamda soğuk derz oluşur. betonarme yapı donatının çevresindeki ilk beton kalıntısıdır. üstüne döktüğünüz beton anlamsız hale gelir. Çünkü taze beton demiri sarmamış olur.

Şimdi bu yazdığım normaldeki durum.

Ancak sizin koyduğunuz resimlerdeki durum kabul edilebilir bir durum mu? ya da siz olsanız kabul eder miydiniz? cevabım evet.

Çünkü gördüğüm kadarıyla genel anlamda bütün elemanı çok etkileyecek bir durum yok, evet bir miktar şerbet bulaşması söz konusu ama çok yüzeysel ve 3,4 filizde var. Etkiler mi az da olsa etkiler ama bence göz ardı edilebilir bir durum sahada her şey mükemmel olmaz olabileceğinin en iyisi olur. Ancak bu demek değil ki denetim firması yanlış yapmıştır , onlar doğru olanı yapmışlardır güvenli tarafta kalmışlar bu benim yorumum.