biz yıllarca neden okuduk , neden çalıştık acaba...

slm arkadaşlar… yıllarca üniversitede dirsek çürüttük , hadi tamam, yardımcı olalım diyelim … ama üstüne , yine yıllarca ; üç kuruşa , karın tokluğuna , hiçbir sosyal hakkımız olmadan , yıllık izin kullanmadan , hafta sonları herkes evinde ailesiyle ,çoluk çocuğuyla vakit geçirirken karşılığını alamadan çalışan , gecemiz gündüzümüz olmadan , beton var diye çocuğunun doğumuna gidemeyen ( bu benim başıma geldi ) , patronla işçiler arasında tampon vazifesi gören , ancak hiçbir zaman yaptığı işin karşılığını alamayan , asgari ücretten ssk gösterilen biz mühendisler … bu bilgi ve tecrübelerimizin bedellerini , hepimiz çok ağır ödedik biliyorum…ödemeye de devam ediyoruz…
bir avukata gitsek , birşey danışmaya kalksak ücret istiyor … doktor deseniz yine aynı … biz neden her isteyenle bilgilerimizi paylaşıyoruz ki … mesela birisi ev yapmak istiyor , kaç kilo demir gider diye burda soruyor … bazıları da teklif istiyor gibi bir konu atıyor ortaya , nerdeyse bir mühendisten daha çok bilgi sahibi olacak ( işe nasıl başlayacağı , ne kadar süreceği , ne tür malzeme kullanacağı , maliyetleri , projeleri , şantiye şefliğine kadar vb ) olmaz böyle şey arkadaşlar…
tüm meslektaşlarıma saygılarımı sunar işlerinde başarılar dilerim…

Vay İsyan ha elemi!!! :slight_smile:
Benzer durumlar benimde başıma geldi Çocuğun doğumuna gidememek dışındakiler.
Şuan beton veya acil bir durum var dendiğinde mesai saatleri dışında çalışmayacağımı başka şekillerde bildiriyorum (mazeret beyan)
Ssk olayını bizzat oda başkanına söyledim sonuç ortada.
yani tek başına bişeyleri değiştirmek çok zor…
Saygılar…

açıkçası ben hepsine katılmıyorum. evet bizim mesleğimizde şu vardır herkes herşeyi bildiğini zanneder bu mimarlıkta da vardır ama sizin bilgi birikiminiz işin sonunda ortaya çıkacaktır ve bu sizi etkiler siz teknik kapasitenizle işinizi doğru yapıyorsanız bu sizi etkiler başkalarının bilgiçlik taslaması pekte önemli değil.
Forumda bazen saçma sapan şeyler var burası doğru adam mesaj atıyo l 7 katlı statik proje lazım acil… yok ya burdan insanların bu tarz şeyleri hemen paylaşmasını anlamıyorum tamam elbet eğitim amaçlı proje paylaşımı yapılacaktır fakat bu iş üzerinden para kazanılıyor emeksiz yemek olmaz. Ssk konusunda şahsen ben ve cevremde ki bir çok muhendis imo nun alt sınırından ssk’lıyız bunuda talep etmek bize düşüyor eğer piyasada boyle değil diyorsanız buda yine bizim gibi inşaat mühendislerinin hatasıdır bence. pazar gunleride aynı şekilde. Bilgi konusunda da sizinde bilgileriniz çok değerli ve kıymetli avukatlar bunu iyi uyguluyor biz mühendislerse ben biliyorum demeye bayılıyor. Ondan sonra bir bakıyo ki tadilat teklifi verdiği bir yerin tadilatını başkası aynı o mühendisin anlattığı yada projelendirdiği gibi yapmış ondan sonra da keşke çizimi vermeseydim bu kadar detaylı anlatmasaydım diyor :slight_smile:
Saygılar

Onur ÖZTÜRK
İnş. Müh.

basorlohan arkadaşın dediklerine katılıyorummm inşaat mühendisliği gibi kutsal bir mesleği bu kadar sıradanlaştırmak kimsenin hakkı değillll.VE ŞUDA BİR GERÇEKKİ İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ 100 KİŞİDEN 5 KİŞİNİN KAZANABİLECEĞİ VE 1 KİŞİNİN BU MESLEĞİ YAPABİLECEĞİ ZOR AMA GÜZEL BİR MESLEKTİR.

AYRICA BELİRTMEK İSTERİMKİ YAPİSAL.NET BİR MÜHENDİSLİK PLATFORMU MUDUR?

YOKSA USTASININDA KALFASININDA YOK LAMİNAT PARKE ŞU FİYATA YOK KABA İŞLERİNİNİZ ŞU FİYATA YAPILIR GİBİ SAÇMASAPAN İSTEKLERİN YAPILDIĞI SIRADAN BİR SİTEMİDİR?
İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ BUNDAN İBARETMİDİR? YADA ÜNİVERSİTEDE GÖRDÜĞÜMÜZ O KUTSAL BİLGİLERİN TARTIŞILACAĞI KENDİMİZE MÜHENDİSLİK ADINA GERÇEKTEN BİRŞEYLER KATABİLECEĞİMİZ BİR YER OLMASI KANAATİNDEYİM.
BU YAZILARI GÖRDÜKÇE İNANIN YAPISAL.NETİN İLK YILLARDAKİ ÖZGÜNLÜĞÜNÜ YİTİRDİĞİNİ GÖRMEKTE VE SİTEYE NADİREN GİRMEKTEYİM.
BU SORUYA YETKİN FORUM YÖNETİCİLERİNDEN CEVAP BEKLEMEKTEYİM.

SAYGILAR…

İNŞAAT YÜKSEK MÜHENDİSİ

konu gayet ilgi çekici ama;yarım kalmış…

bu konuda yakinmaktan yerden goge kadar hakliyiz. hatta oturup hungur hungur aglayabiliriz. ama bu isler tek basina mucadele ederek cozulemez. dunyanin hicbir yerinde tek basina kicini yirtarak boyle mesleki, toplumsal kazanimlar elde etmis mucadele yoktur. birlikle, grupla, orgutlenerek, ortak hareket ederek cozulur bu isler. bu is sokakta biter. gelin ortak hareket edelim, orgutlenelim diyoruz, ee bu seferde “siyaset bulasmasin” diye absurd yakinmalar geliyor. nasil olacak bu is peki? facebookta protesto grubu kurarak mi? bu mu yani. yillarca universite okuduk. sosyallesmekten, insanlasmaktan, toplumsal bir birey olmaktan anladigimiz bu mu oldu 4. yilin sonunda? maalesef evet. forumlarda facebooklarda, muhendislerin kisiligine yakismayan garip obekler… obek mucadelesi… aglama duvarlari…

hocaları bile olmayan illere bölüm açıp
bu bölümlere öğrenci doldurursan
buda yetmezmiş gibi kontejanları iki katına çıkarırsan
yaptığın çoğu ihaleleri yandaşlara verip kendinden olmayana ekmek bırakmazsan
millete vergi üstüne vergi
zam üstüne zam yağmuruna tutarsan
birde üstüne mühendisleri şu ne iş yaptığı belli olmayan
destek yerine daha çok köstek olan imo nun kollarına bırakırsan

OLACAĞI BUDUR SEVGİLİ MESLEKTAŞLARIM

olan biteni herkes biliyor zaten sayin karakus. degil muhendisler sade vatandas da biliyor. ne yapmali’yiz peki? bunun uzerine konusmak lazim.

Merhabalar,

Konuya geç de olsa dahil olmak istedim. Şu bir gerçektir ki gerek devlette gerek özelde mühendislik hizmetinin maddi olarak karşılığı alınanamamaktadır. Özelde de olsa aynı işi yapıp farklı ücreti alan meslektaşlar mevcuttur. Bunu düzeltmek ne yazıkki sadece bizlerin elinde değildir. Ben artık bu konudan ümidi kesmiş bir mühendis olarak mühendis yemini ettiğim mezuniyet törenimden itibaren bu mesleğin o ya da bu şekilde gerektiği önemi,saygıyı görmesi için mücadele ediyorum. Bu forumda benim de en çok şikayet ettiğim konulardır birilerinin buraya fiyat sorması,proje istemesi,staj dosyası istemesi vs. Öğrenciliğimden itibaren bu forumun ilk üyelerinden olmam dolayısı ile öğrencilerin, öğrenmek isteyenlerin sordukları sorulara asla karşı değilim yanlış anlaşılmasın. O sorulardan hepimiz her yeni gün yeni birşeyler öğreniyoruz. Ancak bunun haricinde forumun reklam panosu, bedava mühendislik danışma bürosu, gereksiz muhabbetler mekanı, insanlarla özel irtibata geçip msn telefon no paylaşma platformu olmadığını düşünüyorum ve elimden geldiğinde bu şekilde gelen istekleri silmeye çalışıyorum. En azından burada bir şekilde bir araya gelmiş Forum üyeleri olarak mesleğimize olan saygımızı önce kendimiz göstererek belki fazladan bir iş alabilme olasılığı olsa da buradaki bu şekildeki taleplere cevap vermemeliyiz diye düşünüyorum. Nasıl bir avukatlık forumu ooluşturulup bizdeki gibi herşey detayına kadar anlatılıp müvekkile hazır dilekçesi verilip dava açmak üzere yollanmıyorsa bu forumda da benim örnek olarak yolladığımproje altında soruyu soran kişi bana bunun 3m açıklıklısını yap diye emredememelidir. Bunun adı bence hadsizliktir ve kim olursa olsun saygı görmek istiyorsa haddi bildirmelidir. Saygılarımla…

Sayın Ç.Türk,
çok teşekkür ederim. sizin görüşlerinizin tamamına katılıyorum aynı düşüncelere sahibim. Bütün dünyada ve ke konuda insanların ahlaki düzeyinde değişim ortada. Bunlara bakarak sadece bizim mesleğimiz ile ilgili bi konuda değil aslında olanlar. Ticaret ahlakı diye birşey kalmamış. Etik diye bir terim var Bir hocamız etik için işin içinde para varsa ahlakın adı etik olur duygular örfi ve dini konular ile ilgili ise ahlak. Yani etik kavramının içi sadece para ile dolu. Oda yerlerde sürünüyor. Ben de açıkçası pek umutlu değilim. Ama ben kendi adıma düzgün iş yapmaya çalışıyorum. Odaların veya üst kurumların bu ortamda yapabileceği pek bişey olacağını düşünemüyorum. Forumda bilgi talepleri eğer tecrübelerin paylaşımı ise bu konuda iyimserim fakat kuru ansiklopedik bilgiler dahi hazır çorba gibi istenmesine aşırı derecede karşıyım. Öğrenciliğimde dahi böyle hazır bilgi ve paylaşımlardan uzak durdum.

bende bir yapı öğretmeni olarak katılmıyorum…paylaştıkça eksiklerin giderilceği bir amaçla.araştırarak aradığını bulabilen bir toplum amacıyla açılan forumlar gerçeğinden saptırıldığında bende kızıyorum…ama uygun soruların çoğunlukta olduğu bu forumda bir çok eksiğimi uygulamada dahil giderebiliyorum…
herşeyi para olarak gören mühendis arkadaşada tek sorum olacak… eğer bu sayfa ücretli olsaydı yazarmıydın girermiydin?

İnsaat muhendisliği en eski muhendislik olmanın sancılarını yasıyor…yeni moda olan muhendislikler sistemlerini bu caga göre uydurarak örgütleniyor…fakat bizim odamız İMO eski olmanın verdiği hantallıkla dogru kararları veremiyor.Örnek verecek olursak,İnsaat mühendisleri odası ile Çevre mühendisleri odasını kıyaslayalım.

ÇMO cok yeni bir oda ve Çevre mühendisliğini ispatlamak için çabalıyor.içinde ordaki koltuguna yapışmış insanlar yok bizdeki gibi.
İMO da ise artık kemikleşmi bir yapı var.ben bizim sectiğimizi düşünmüyorum…

ayrıca kurumun yıpranması da önemli.
İMO kac tane ihtilal,darbe görmüş.bakın bu gercekten önemli bence.çünkü bu tür olaylarda böyle köklü kurumlara kemikleşmek istenir.sag sol catısmalarında payaşılamayan İMO madur olmustur.

ÇMO öylemi…hiç kötü günler atlatmamış bir kurum yıpranmamış.

işte bu sebeple örgütlenip meslegimize sahip cıkamıyoruz…herkes bizim meslegimizi sahiplenerek nemalanma peşinde…

İnsaat mühendisliği (mimarlık ta oyle bence) kendi içindeki gücü kullanamadıgı için itilip kakılan bir meslek haline geldi.jeolojici temel yapar teknisyeni muhendislik taslar,ben 4 yıl okuycam muhendis olamayacam,3 yıl 5 yıl staj isticeksin benden.teknisyen 2 yıl da muhendis olcak.

butun bunların sonunda ÇMO ile iMO arasındaki fark
ÇMO da kurum uyelerin elindedir
İMO da uyeler kurumun elindedir

bunu anlamak içim aidatlar arasındaki farka bakmak bile yeterli bence

nsaat muhendisliği en eski muhendislik olmanın sancılarını yasıyor…yeni moda olan muhendislikler sistemlerini bu caga göre uydurarak örgütleniyor…fakat bizim odamız İMO eski olmanın verdiği hantallıkla dogru kararları veremiyor.Örnek verecek olursak,İnsaat mühendisleri odası ile Çevre mühendisleri odasını kıyaslayalım.

ÇMO cok yeni bir oda ve Çevre mühendisliğini ispatlamak için çabalıyor.içinde ordaki koltuguna yapışmış insanlar yok bizdeki gibi.
İMO da ise artık kemikleşmi bir yapı var.ben bizim sectiğimizi düşünmüyorum…

ayrıca kurumun yıpranması da önemli.
İMO kac tane ihtilal,darbe görmüş.bakın bu gercekten önemli bence.çünkü bu tür olaylarda böyle köklü kurumlara kemikleşmek istenir.sag sol catısmalarında payaşılamayan İMO madur olmustur.

ÇMO öylemi…hiç kötü günler atlatmamış bir kurum yıpranmamış.

işte bu sebeple örgütlenip meslegimize sahip cıkamıyoruz…herkes bizim meslegimizi sahiplenerek nemalanma peşinde…
butun bunların sonunda ÇMO ile iMO arasındaki fark
ÇMO da kurum uyelerin elindedir
İMO da uyeler kurumun elindedir

bunu anlamak içim aidatlar arasındaki farka bakmak bile yeterli bence

İnsaat mühendisliği (mimarlık ta oyle bence) kendi içindeki gücü kullanamadıgı için itilip kakılan bir meslek haline geldi.jeolojici temel yapar teknisyeni muhendislik taslar,ben 4 yıl okuycam muhendis olamayacam,3 yıl 5 yıl staj isticeksin benden.teknisyen 2 yıl da muhendis olcak.

CMO da aidatlar kac lira?

bu arada stajlar 30 isgunu sinan bey. okul devam ederken yaz tatilinde o da.

SİM yani serbest inşaat mühendisliği yönetmeliğini iyi okuyun sayın kara kedi. Muhsinan isimli üyenin bahsettiği 3 yıl staj olayını belki anlarsınız. Bu yönetmelik der ki bir mühendis 3 yıl staj yapmadan serbest inşaat mühendisi belgesi alamaz. Yoksa elbetteki mühendisolarak mezun olmuş biri kaç gün ve hangi dönemde staj yapması gerektiğini bilir aynı şekilde üyesi olduğu odanın çıkardığı yönetmelikleri takip etmek zorunda olduğu gibi…

cmo aidatları 80 tl civarındaydı en son.en fazla 100 tl olsun…
staj konusunda Ç:TÜRK ün cevabı yeteri kadar açıklayıcı olmustur sanırım.bahsettiğimiz normal staj değil SİM yonetmeliği

“Dikkatli olun çocuklar! Bu ülkedeki insanların yarısı inşaat mühendisi, yarısı doktor olduğunu sanır. Mesleğinize sahip çıkın.” Prof. Sacit OĞUZ 1993-1994 öğretim sezonu

Arkadaşlar; bu adamı sevmezdim ama sanırım haklıymış…

mutayiti bilir,teknisyeni bilir,formeni bilir,ustası bilir,jeolojicisi bilir,jeofizikçisi bilir…insaat yapmayı bu memlekette

bi inşaat mühendislerine sormzlar sen ne dersin diye

pardon. SIM yonetmeligindeki 3 yillik zaman zarfini neye dayanarak stajyerlik olarak degerlendiriyorsunuz? aciklar misiniz lutfen. stajyerlik baska bir sey. mesleki tecrube baska bir sey. yonetmelikte yazan sey, muhendisin o alanda yetkin muhendis olabilmesi icin, ilgili alanda en az 3 yillik mesleki tecrube edinmesi ve odanin meslek ici egitimlerinden belirli bir puani toplamis olmasi gerekmektedir yazar. 3 yil staj yapmasi gerekir, mi yaziyor? hayir yazmiyor. bunu siz yaziyorsunuz. sizin oyle yazmaniz yonetmelikte o sekilde ifade edildigi anlamina gelmez.

peki aradaki fark ne? stajyer, ogrenci muhendistir. staj yapar defterini doldurur. mesleki, profesyonel herhangi bir sorumlulugu yoktur. lakin asgari ucretin 3te1i kadar mi ne maas alir. vs… yetkin muhendis olmak isteyen bir muhendis ise muhendistir fakat uzman muhendis olmak icin tecrubesi yetersizdir. bunun neresi yanlis simdi? bence dogru bir uygulamadir. SIM tartismalari ilk ciktiginda da okulda arkadaslara karsi, akademisyenlere karsi ayni seyi savunmustum. turk muhendisligini ileriye atan bir uygulamadir. fakat onemli olan yonetmeligin dogru bir sekilde uygulanmasidir. bu da baska bir konu.

ee cok fark varmis yahu. yilda 50tl. napalim, cevre muhendisligine gecelim bari.

[QUOTE=muhsinan;91659]cmo aidatları 80 tl civarındaydı en son.en fazla 100 tl olsun…
staj konusunda Ç:TÜRK ün cevabı yeteri kadar açıklayıcı olmustur sanırım.bahsettiğimiz normal staj değil SİM yonetmeliği[/QUOTE]