Biz ne olucaz( Teknoloji Fakültesi Öğrencileri)

S.a İyi akşamlar sayın büyüklerim.Ben teknoloji fakültesinde inşaat mühendisliği bölümünde öğrenciyim.Biraz araştırdım da TMMOB yönetim kurulu kararına göre teknoloji fakültesi mezunları odaya kayıt olamayacakmış.Sorum odaya kayıt olamazsak mesleğimizi yapabilir miyiz?Bir de bu konu hakkında bilgisi olan büyüklerim varsa bana yardımcı olabilirler mi?

MERHABA

BİLİYORSUNUZ TEKNOLOJİ FAKÜLTELERİ Bakanlar kurulu kararı ile 21 yerde kuruldu.Eğitim anlamında bir farkları yok.Şu an itibarı ile bazı odaların bu arkadaşları (mühendis odaları) üye almadıklarını biliyorum.Ancak 13.11.2009 tarih 27405 sayılı resmi gazetede yayımlanan bakanlar kurulu kararına istinaden teknik eğitim fakülteleri kapatılmış ve teknoloji fakülteleri açılmıştır.Ancak halihazırda teknik egitim fakültelerinde eğitimine devam eden ögrenciler aynı şekilde mezun olmaya devam edecektir.

Şu an itibarı ile teknoloji fakültesi mezunlarının mühendis yetkilerinin olup olmayacagı konusunda açıklık yök tarafından verilecek karara bağlıdır.Kanun bunu belirtmektedir.Ancak bugün mezun olsalar odalar üye olarak kayıt yapmadığı için söz konusu arkadaşların mühendislik yapmaları mümkün değildir.

Ahmet ÇELİKKOLLU
İnşaat Mühendisi
ESKİŞEHİR

İnşaat Mh. fakültelerinde ders gören İnşaat mh. öğrencilerinin ders aldıkları hocalar İnşaat Mühendisleridir.Teknoloji fakültelerinde ise ders veren öğretim elemanları ve akademisyenlerin bir çoğu inşaat mh. değil Yapı öğretmenleridir.Buda olayın başka bir açısıdır.Mühendisi mühendisi yetiştirir yapı öğretmenleri değil.Yök’ün aldığı kararları anlamak mümkün değil.

Bilgiler için siz büyüklerime teşekkür ederim.Bir sorum daha olacak eğer Yök teknoloji fakülteleri mezunları mühendis ünvanı alacaktır diye bir kanun çıkarabilirse o zaman odalar bizi kabul eder mi?

yök bir de muhendisler inşaat yapamaz diye karar çıkarsın da, şu muhendisliği bize yaptırmasınlar artık oldu olacak

Mühendis ünvanı alabileceğinize dair bir yasa çıktığında odalar üye olarak sizi kabul etmek zorunda.

Ahmet ÇELİKKOLLU
İnşaat Mühendisi
ESKİŞEHİR

Bilgiler için tekrar teşekkür ederim.