Birim Fiyat Analizleri Hakkında Kaynak

İyi günler,

Çeşitli inşaat kalemlerinin birim fiyat analizlerinin nasıl yapıldığına dair kaynak kitap önerilerine ihtiyacım var. Önerilerde bulunabilirseniz, sevinirim.

[QUOTE=imyusyil;104773]İyi günler,

Çeşitli inşaat kalemlerinin birim fiyat analizlerinin nasıl yapıldığına dair kaynak kitap önerilerine ihtiyacım var. Önerilerde bulunabilirseniz, sevinirim.[/QUOTE]

HER yıl mart nisan ayında yayımlanan çok hacimli genelde 2 cilt olan birim fiyat analizleri kitabı bayındırlıkça(çevre şehircilik) yayımlanıyor.İçeriğinde tek tek istediğin kalemler ve birimler ve ücretler mevcut.bURADA ANALİZLERİN NASIL YAPILDIĞINI AÇIKÇA GÖRMENİZ MÜMKÜN.ancak bu yayın para ile satılıyor.Ayrıca üye olman halinde (para ile) elektronik ortamdada buna bakanlık sitesinden erişmeniz mümkün.

Ahmet ÇELİKKOLLU
İnşaat Mühendisi
ESKİŞEHİR

Çok teşekkür ederim Ahmet Bey.

Benim için özellikle metrekare sarfiyatları lazım. Aslında birçok şeyi biraz uğraşarak halledebiliyorum. Fakat daha hızlı olmak ve el altında bir veritabanı oluşturmak için özellikle istiyorum. Sanırım bunu alırsam, her sene yenilemek zorunda kalmadan güncel piyasa metrekare/metreküp/tonaj sarfiyatlarından yola çıkarak gerekli bilgileri yenileyebilirim, değil mi?

[QUOTE=imyusyil;104783]Çok teşekkür ederim Ahmet Bey.

Benim için özellikle metrekare sarfiyatları lazım. Aslında birçok şeyi biraz uğraşarak halledebiliyorum. Fakat daha hızlı olmak ve el altında bir veritabanı oluşturmak için özellikle istiyorum. Sanırım bunu alırsam, her sene yenilemek zorunda kalmadan güncel piyasa metrekare/metreküp/tonaj sarfiyatlarından yola çıkarak gerekli bilgileri yenileyebilirim, değil mi?[/QUOTE]

DOĞRU.Sadece fiyatlar değişmekte.Bu kitaptan yararlanarak(mesela işçilik mesela malzeme sarfiyat vb) hemen hemen piyasadaki her işin özel fiyat analziinide kendiniz çıkarabilrisiniz.Hemen hemen her sene bu kitapta aynı analiz açınımları olmakla beraber tektük yeni analizlerde kitaba her sene dahil edilmektedir.İstediğinzi bu kitapla yapabilirsiniz.İlk etapata bu kitap tüm kamu kuruluşlarında bulunur.Mesela belediyeler,mesela il özel idaresi gibi.Burada tanıdıklarınız varsa gidip öncelikle kitabı incelemeniz mümkün.

Ahmet ÇELİKKOLLU
İnşaat Mühendisi
ESKİŞEHİR

Tekrar teşekkür ederim Ahmet Bey. En kısa zamanda temin etmeye çalışacağım.

birim fiyat pozu versem yardımcı olurmuzunuz acaba

Varsa oluruz.

17.156/mk y.16.055/a

Eklenti çalışmadığı için hotfile a yükledim.

17.156/mk
https://hotfile.com/dl/170189167/c9d269f/17.156_mk.pdf.html

y.16.055/a
https://hotfile.com/dl/170189241/cc21362/y.16.055_a.pdf.html

teşekkür ederiz