Bims mi yoksa Tuğla mı???

Merhaba Arkadaşlar.

6 dairelik binamın karkas bölümü tamamlanmak üzere. Buna istinaden önümüzdeki günlerde binanın dış ve iç bölümlendirmesi safhasına geçeceğiz. Ama bu safhada Bims mi yoksa Tuğla mı kullanmamız gerektiği konusunda hala kararsızım. 15 cm’lik Bims yada 13,5 cm’lik Tuğlamı yapsam acaba diyorum. Ayrıca iç bölümlerinde bims olması nasıl fayda sağlar. Her iki seçenektede dış cepheye mantolama ile izolasyon yapacağım ama mantolamanın arkasında ne olması daha mantıklı olur.

Ayrıca bunların üzerine yapılacak sıva konusunda tereddütlerim var. Ben saten alçı yaptırmak istiyorum. Bims olursa kaba sıvaya gerek kalmadan direk alçı uygulamasına geçebilirsin diyorlar, fakat tuğlada durum böyle değilmiş. Önce kaba sıva ardından alçı uygulaması diyorlar. Bu konuda engin bilgilerinize ihtiyacım var.

Herkese şimdiden teşekkürler…

1-Bims normal tuğlaya göre yalıtım özellilkleri daha fazla olan bir malzemedir.Yalıtımda bims üzerine mantolama yapılması en kesin ve en maliyetli çözümdür.
2-İki kat tuğla arasına strafor koymak gibi sizin değinmediğiniz bir uygulamada ise en minumum yalıtım ve en minumum maliyet sözkonusudur.
3-13.5 luk tuğla üzerine mantolama yaptığınız takdirde ideal bir yalıtım sağlamış olursunuz ve bu işlem orta bir maliyette gerçekleşmiş olacaktır.
Eğer maliyetten kaçmayım deyip 1 numaralı çözümü uygularsanız,doğalgaz faturalarınız da sizin bu cömertliğinize karşılık size çok cimri bir şekilde davranacaktır :slight_smile:
Ancak orta maliyette iyi bir yalıtım olsun derseniz 3 numaralı çözümde ideal.

Sıva olayına gelince :
İç cephede bims kullanmanız halinde kaba sıvaya gerek kalmadan saten alçı uygulaması yapabilirsiniz.
Normal tuğla ise bimse oranla yalıtım yönünden zayıf olduğu için bu tuğlanın üzerine kaba sıva yapıp daha sonra saten alçı uygulamanız gerekmektedir.

Görüş ve düşünceleriniz için teşekkür ederim. Maliyet açısından da olayı ele alırsak sanırım ben yine 3. alternatifi uygulayacağım. 13,5 cm’lik tuğlayı yan öreceğim ve mantolama yaptıracağım. Görüşmek üzere.

Rica ederim.Evet aslında en uygunu bu.Keseye göre iyi bir yalıtım.Şimdiden hayırlı olsun binanız diyelim

Merhaba
Konuyla ilgili talebinzde mantolama uygulamanızı daha çözümcü ve maliyet anlamında size tasaarruf getirecek bir yalıtım malzemesinden kısaca bahsede bilirim.

İZOFARK

1-ısı yalıtımı
2-ses yalıtımı
3-yangın yalıtımı
4-su yalıtımı

 Tek bir malzemeyle 4 çözümü birden çözmüş olacaksınızdır.Dilerseniz internet sitemizden ürünümüzü inceleyip (www.izofark.com)  tekrardan bana mail adresimden ulaşıp daha deteylı bilgi verebilirim

Saygılar

sdt_bilgin@hotmail.com