bims duvara mantolama ????

arkadaşlar adapazarında altı dükkan üstü 2 kat herkat tek daire üstü çatı brüt 250m2 inşaat yapıyoruz.şu an duvarları örme aşamasındayız.dış cepheye 25’lik yada 30 cm kalınlığında bims blok tuğlayla örmeyi düşünüyoruz.acaba bunun üzerine komple bir mantolama yapmamız sizce gerekirmi yoksa lüzumsuz bir masraf mı olur.bazı yerlerde mantolamanın zararlarından bahsediliyor.sizlerden biraz bilgi almak istiyorum…

Yalıtım yönetmeliğine göre üstüne mantolama yapma zorunluluğunuz var.

yanlış anlaşılmasın bims ve tuğla için geçerli bu.reklam gibi olacak ama bir gerçek yönetmelikte üstüne işlem uygulanma zorunluluğu yani yalıtımı yeterli tek gelen malzeme ytongtur.

yönetmelik değilde,bims blokların yalıtımda çok iyi olduğu söyleniyor.birde mantolama konusunda mantolama levhalarının petrol türevi olduğundan binanın nefes almadığı ve içerdeki nemin dışarı atılamadığı böylelikle sağlıksız bir ortam olduğu söyleniyor.

enerji kimlik belgesi alabileceğin bir malzeme kullanmalısın bims ve ytong için ekb alınamadığı söyleniyor.
aksini söyleyenin ispat etmesi lazım ytong la hesaplanmış bir ekb göstermelisiniz…
saygılar…

15lik ytong kullanırsanız tabilkide alamazsınız.uygun ölçüleri kullanmalısınız.benim bölgemde (kocaeli) 20lik yeterli.ama pencereler aşırı büyüdükçe veya tepelere yani soğuk bölgelere çıkıldıkça 25lik yeterli geliyor.bunu hesaplatmanız lazım.ekb ile ilgili örneği veren kurumdan bolca alabilirsiniz ama bende size birsürü gösterebilirim.bence yalıtım yönetmeliğini bir okuyun ondan sonra tartışalım…

15 liği 25 liği bi kenara bırakalım ytong bir yalıtım malzemesimidir??

kendiliğinden yalıtımlı bir malzemedir ve nefes alır.u değeri 0.11 dir.ama tekrar söylüyor.uygun kalınlık kullanılmalı veya kalınlık için makinecinize hesaplatmanız lazım…

Taş yünüyle yalıtımınızı yaparsanız yalıtım değeri olarak EPS ile ulaşacağınız değere ulaşabilirsiniz, yine de bims kullanabilirsiniz, yapınız da hem yangına daha dayanıklı olup hem de nefes alır. İlgileniyorsanız TS825’i okuyun. Bir de binanın TS825’e uygunluğunu kontrol ettirebileceğiniz izoder programı var http://www.izoder.org.tr/izoder.asp?id=171&id2=178

gene en sağlıklısı taşyünü mantolama gözüküyor.

bims blok yani pomza taşı olan hammaddesi piyasadaki adıyla bis üzerine aNTOLAMA YAPMAK GEREKSİZDİR AKSİNE MALZEENİN NİTELİĞİNİ BOZAR ÇÜNKÜ KAYA YÜNÜYLE BİRLİKTE EN İYİ NEFES ALAN MALZEMEDİR.VE DÜNYACA KABULLENİLMİŞ EN İYİ YAPI MALZEMESİDİR.SADECE KOLON VE KİRİŞLERİ EPS İLE KAPLAMANIZ YETER

mrbalar sayin yetkili zararı yok iletışım bilgilerimizi paylaşmak istiyoruz ulaşırsanız yardımci olabiliriz saygılarımızla ayreten yapak istedığiniz mantolama ve diğer ince işleriniz varsa teklif verebiliriz saygılarımızla

ABDULLAH 05073775809 NUMARADAN HER ZAMAN ULAŞABİLİRSİNIZ

Arkadaşlar Eskişehirde İZODUO adında bir firma varmış mantolama işine kesin çözüm bulmuşlar ve tüm testlerini yaptırmışlar ayrıca belediyelerede onaylatmışlar incelemenizi tavsiye ederim. google izoduo yazınca çıkıyor.

mrbalar sayin yetkili bildiğim kadariyla yanlış bilgilendırılmişsınız zaten binalarda yalıtım zorunluğu vardır siz en iyisi kendi bildiğinizi yapın bence ben bir uygulamacı olarak mantolama yapılmasını tavsiye ederız hata olursa sizin mantolama işinizide yapabiliriz iletışım bilgilerımızı paylaşiyoruz 05078441705 i ararsanız yardımci olabiliriz saygılarımızla