Betonarme Yardimci Kitaplari

Insaat muhendisligi 3.sinif ogrencisiyim. Okuldaki beton hocamin yetersizliligi yuzunden ekstra kaynaklarla calismayi dusunuyorum. Sizin onerileriniz nelerdir ?

Betonarme 1 için Uğur Ersoy’un kitabı çok güzel, uygulamalar için değil yalnız. Sadece betonarmenin temel mantığı için.
Uygulamalar için Adem Doğangün ün kitabı çok hoş. Son deprem yönetmeliğine uygun.

verdiginiz bilgiler de tam aradigim kriterlere uyuyor
cok tesekkur ettim

peki celik icin de yardimci kitap adayiniz hangileridir ?

Zafer Öztürk’ün Çelik Yapılar isimli kitabını önerebilirim. Bol uygulamalı bir kitap, özellikle derslere yardımcı bir kaynak arıyorsan bu işine yarar. Ama yok çelik yapıları a’dan z’ye öğreneceğim diyorsan Hilmi Deren’in kitabıyla işe başlayabilirsin.

Piyasadaki Türkçe kitaplardan;

1 Uğur Ersoy … Anlaşılır bir dilde ve örnekli… Betonarme 2 altında da temeller ve döşemeleri anlatıyor.
2 İTÜ Hocalarının Kırmıız Kitabı .Z.Celep Nahit Kumbasar … Kapsamlı, basımı ve fontları yüzünden biraz eski havası var. Aradığın herşeyi kolaylıkla bulabilirsin. Başlangıç düzeyi için bence tercih edilmemeli.
3. Adem Doğangün - Yabancı Concrete Guide lara benziyor. Resimli, grafikli bir anlatıma sahip. Güzel bir kitap ve başlangıç için iyidir.

Özel konularda, örneğin duvar tasarımı yapıyorsun ama şevli arazide sürsarj yükün var ? Yada şöyle tam bir deprem perdesi hesabını görmek istiyorsun ??? O zaman yabancı kaynak tarayacaksın. İnternette birsürü butar pdf ye ulaşabilirsin. Üstelik parada vermene gerek yok :slight_smile:

Çelik için ise;

Hilmi Deren piyasanın en iyisidir. Yeni basımı bende olmamasına rağmen incelediğim kadarı ile kapsamı daha da genişletilmiş. ( Yeni basımı da eski oldu gerçi )

Yalman Odabaşı nın kitabı da iyidir. Özellikle çelik yapıları tablolaştırdığı ekonomik çözümler kitabı hala aranır.

Düğüm noktası hesabında ise Zafer Öztürk iyidir. Ençok örneği ondan bulabilirsin.

Çatı harici bir yapıya girdiğinde yada alternatifler üretmek istediğinde orada çeliğin davranış bilgisi ön plana çıkmaktadır. Böyle bir tasarım kitabı vardı siyah kaplı. Adını hatırlarsam sana onu da yazayım. (Bende vardı yediler)

Ayrıca düğüm noktası için de yazarın ismini hatılayamadım. Bir başka kitap var. Her türlü düğüm noktasını çizimleri ve üç boyutları ile anlatıldığı.

Yine bununla birlikte birtakım köklü firmaların kendilerine ait standartlar kitapları vardır. Onlardan bulursan senin baya elinden tutacaktır.