Betonarme Perde Duvarlar

[b]Betonarme Duvar ve Kalıp Düzeni

Betonarme Duvarlarda Çiroz Görevi Yapan Donatılar[/b]

Bodrum Perde Duvarlarda İzolasyon

Dış Duvarları Perdeli Yapı Katı

Köşede L Betonarme Duvar

Köşeli Perde

Köşeli Perdede Donatı

Kritik Perde Yüksekliğinde Yoğun Donatılar

Perde Duvarda Donatı İşçiliği

Perde Duvarlarda Boşluk ve Çevresindeki Donatı

Perde Hazır Kalıp

Perde Uç Bölgleri ve Donatı Düzeni

Perde ve Kolon Donatı

Perdeye Mesnetli Merdiven Donatı

Uç Bölgeli Perde Donatıları

köşeli perde resmide 1. kat döşemesi kirişlere yüklenmeden doğrudan perde kolonuna bağlanmış bunun matığınıda anlayamadım.gördüğüm kadarıyla döşeme de şu hal için pek geçerli bir kalınlıkta gözükmüyor.

asmolen döşeme olduğu için kirişler gözükmez. bu nedenle kirişler yatık (gizli) yani asmolen kalınlığı kadar. döşemeyi taşıyan kirişler var normalde…

betonarme duvarlarda çiroz görevi yapan donatılar
tam olarak ciroz nedir ben onu anlayamadim aydinlatirsaniz sevinirim

Çiroz donatısı Perde boyuna donatılarının beton dökülürken de yerinde kalmalarını sağlayan ayrıca burkulmaya karşı da koruyan donatıdır.Perde genişliğine göre kesilen S şeklinde,m2 ye 4 adet şaşırtmalı olarak konulur.

bende bise soracaktım binanın temelinde en dısa örülen bi perde var tüm binayı kapsıyo subasmandan önce acaba o perdenin özel bi ismi varmı çoook önemli

Yanılmıyorsam perdelerde hazır çesanlar kullanılıyor.
Bunlardan en yaygın olanları hangileri? (Ölçü olarak)
Bir de R ve Q olarak geçiyor.
Bu çesanlardan hangisi döşemede hangisi perdede kullanılıyor?

Ölçülerini inşaat mühendisleri odasının dağıtmış olduğu ajandalardan rahatlıkla bulabilirsin…
R Döşeme Alt Çelik Hasırı
TR Döşeme Üst Çelik Hasırı
Q Perde Çelik Hasırlarının kısa adlarıdır.

çirozlar ayrıca kolon ve perde kalıbı takviyesinde de kullanılır ve 6lık yada 8lik demir çiroz kelebeklerinden(kimisi çiroz kilidi der) geçirilip çiroz sıkma makinesiyle de sıkılır ve takviye yapılır…
saygılar

Tünel kalıpla uğraşan arkadaşlar için bu hasır demirlerin karıştırılmaması çok önemlidir.
Birden çok tip hasır çeliğin mevcut olduğu şantiyelerde 1 cm lik numuneler kesmeniz ve bunları cebinizde taşımanız faydalı olacaktır.

(İşçilere çaktırmayın)

Saygılarımla.

selamlar;
değerli arkadaşlar sanırım o döşeme pek asmolene benzemiyor. ama mantar döşeme olabilir. Kirişsiz doğrudan doğroya kolon ve perdelere plak olarak oturan döşemelere mantar döşemeler denir. ancak mantar döşemeler 20 cm.den daha düşük olamaz.yani döşeme kalınlığı min. 20 cm. olmalı. kolon ve perdelere oturduğu yerlerde zımbalama kontrolu yapılmalıdır. vsg.

gençler afet bölgelerinde yapılacak yapılar hakkında yönetmelkte bunlar var. doğrusu hani derler ya daha birkaç fırın ekmek yemeden olmaz. ama bence bu yönetmeliği yutmadan mühendislik olmaz. Artık son çıkan 2006 yönetmeliği 2007 de uygulamaya giriyor.ben ezberlemeye başladım. sizede kolay gelsin.

boşluklu perde resimleri daha net görünen fotolar elinde olan varsa paylaşabilir mi?
teşekkürler.

betonarme perde duvarlarda açılabilecek maksimum boşluklar nelerdir?

arkadaşlar lütfen biri bana betonarme perde ile çelik kafes kirişin birleşim detayını gönderebilirmi çok aciilll:(

[quote=ikulu;4532]betonarme duvarlarda çiroz görevi yapan donatılar
tam olarak ciroz nedir ben onu anlayamadim aydinlatirsaniz sevinirim[/quote]
slm.sorunuza şu cevabı verebilirim hocam.
çiroz,nasılki etriye kolonlarda enine donatı görevini görüyorsa çirozda perdelerde enine donatı görevini üstler.her 1 m2 de en az 4tane olacak şekilde şaşırtmalı olarak atılırlar.iyi çalışmalar:))))))))))99:) :slight_smile: :slight_smile:

bodrum katta betonarme duvar neden kullanılır

bu nasıl bir sorudur :slight_smile: biz binalarda kolon kirişi neden kullanıyoruz gibi birşey? bende sana bir soru sorayım biz neden bina yapıyoruz?

[i]sanırım Erman GÜDÜ;39219 ; Bodurum katlarda betonarme perde duvarları konusunda bir tartışma açılması için böyle bir laf etmiş olabilir. Bodurum katlarda bilindiği gibi taş duvar da yapılabilir. Betonarme de…
Korozyon nedeni ile donatı ve betonun zarar gördüğü düşünülebilir. Ancak beton sınıfının yükseltilmesi min. C30 gibi, ayrıca rutubet ve diğer etkenlerden korunması için özel beton katkı maddeleri, hava sürükleyici vs… İzolasyon yöntemleri kullanılarak artık durabilitenin sağlanması mümkün.
Temellerin farkli kotlara oturması; yapı tabanının bir kısmında bodurum yapılması halinde düzensizlik probleminin giderilmesi için betonarme perdelerle rijit bodurum oluşturulması zorunludur.

Daha birçok nedenle bodurum katlarda rijit perdelerin tartışılmasında yarar var.
Konuyu açan ve katkı koyan arkadaşlara teşekkürlerimi sunar başarılar dilerim.[/i]

Hazır çesan lar beton yol imaltı,fabrika zemin betonu ve yollarında vb.gibi yerlerde kullanılır.bina veya istinat perdelerinde çesan kullanıldığını ben hiç görmedim ki uygulamasınında çok zor olcağı kanısındayım.

[QUOTE=bauinj;18405]Tünel kalıpla uğraşan arkadaşlar için bu hasır demirlerin karıştırılmaması çok önemlidir.
Birden çok tip hasır çeliğin mevcut olduğu şantiyelerde 1 cm lik numuneler kesmeniz ve bunları cebinizde taşımanız faydalı olacaktır.

(İşçilere çaktırmayın)

Saygılarımla.[/QUOTE]

süper ya hiç düşünmemiştim çok haklısın:cool: :wink: