betonarme kalıp bilgisi lazım ? dikkat edilecek hususlar

slm arkadaşlar ben yeni 3 oldum ve baktığım 2 şantiye var ve kalıpcıyla tartıştık benle dalga geçti toyuz diye bende dedim sen görürsün bakalım zaman ne gösterecek şimdiden yardımlarınız için teşekkurler (özellikle dikkat edilmesi gereken hususlar ve eger kaynak varsa çoook sevinirimmmm) saygılar

[b]Bir tavsiye vereyim kesinlikle ustalarla bu konularda tartışma, onlar gerçekten şuanda imalat açısından sizden çok şey biliyor sonuçta yılların deneyimi var bu deneyimin verdiği bilgiyi sadece okuyarak veya araştırarak edinemezsiniz sadece temel edinirsiniz…

Tavsiyem ustalarla iyi geçinmenizdir…Firuzan BAYTOP Hoca da “Şantiyecilik Diye Birşey” adlı kitabında bu konuya değinmiştir…Onlardan çok şey öğrendiğini hatta sıkıştığı ve karar vermesi gerektiği konularda onlara danıştığını yazmaktadır…

Başarılar…[/b]

[b]özür dilerim kusura bakmayın ama sayın civilkapox,

profilinizde mühendis olduğunuz ve son+1 yazıyor,

burdan şu sonuca ulaşıyorum.

normalde okulu bitirmişsiniz okuldaki derslerden bir yada bir kaçından dolayı okul uzamış…

sizce okulu bitiren biriyle “bilmediği” için tartışan “ustalar” haksız mı efenim??

ve hala “araştırmayı” bilmiyorsunuz ve hala “acil” başlıklı mesajlar gönderiyorsunuz.

efenim bilmemek ayıp değil, lakin bilmediği halde biliyormuş gibi davranmak, okuduğu okulun ya da bölümün ya da bir “kağıt parçası” “diploma” nın ardına saklanmak kimse kusura bakmasın ama gerçekten “ayıp”…

lütfen bu söylediklerimi “sadece düşünün.”

saygılarımla.
[/b]

hocam belkı haklı olabilirsin … de ben okulu uzattım … da bazı sorunlardan dolayı ama benım okulu uzatmam bişey bilmediğim anlamına gelmez ben sadece dikkat edilecek hususlar konusunda yardım istedim sadece bu kadar yani benım ustayla olan diyaloğum daha farklıydı çook teferuata girmem saçma olur sadece bazı uygulamalardaki ufak nüansları sordum yoksa bende biliyorum neyi yapıp neyi yapmayacağımı yani okula boşuna gitmedik ki bece siz de uzatmış sınız ve halden anlarsınız her uzatan bilmediğinden değil çook basit sudan bi mesele yüzünden de uzatabilir vesselam yinede teşekür ederım uyarınız için bundan sonra daha dikkatli olurum yardım konusunda :slight_smile:

Bize anlattığın kadarıyla;
Neyi nasıl yapacağını biliyorsun ufak bilgiler lazım diyorsun ama istediğin bilgiler öyle pek ufak değil… Ne bileyim sen bile küçümsüyorsun sadece bu kadar diyerek. Basite alıyorsun. Bu kadar basitse…Ayrıca kimse size bir şey bilmiyorsunuz demedi. Bir noktada eksik olduğunuzu söylemeleri hiçbir şey bilmiyorsunuz demek değildir. Ayrıca bir söz vardır. “mühendislik okulda öğrenilen bir meslek değildir” Her şeyi bilemezsin. Her kişinin bir başkasından öğreneceği yığınla bilgi vardır. Usta diye onu hafife almak,küçümsemek hiç ahlaki değil.

ya yok yien yanlış anladınız ben kimseyi kuçumsemıyorum gerçi muhabbet amacını aştı ama neyse anlatayım benım staj yatığım yerde usta çok berbattı baya yapılmaması gereken şey öğrendim ve adamın yaptıkları şeyleri belediye de gördü ve nerdeyse inşaat müh istifa edip mühürletecekti bende ustay konustum oda bana patladı hani stajerız ya bende yanlışlarını söyledim oda bana saçma sapan şeyler söyledi basma kaılp şeyler bende bunun üstüne dedim belkıde atladıgım bazı şeyler wardır o yuzden bi kaynak falan bulabılırsem ddiye sorayım dedim ve ezici bi uslupla karşılaştım yani daha konu açmasını bilmeyen ,okulu uzatmış falan muhabbeti oldu bu da beni rahatsız etti yani ben sadece bişey sormak istedim yine beğenmediyseniz kaldırır sınız konuyu olur biter bende bidaha girmem olur biter de ben kim kimseyi kucumsemedım bilakis hatayı öncelikle kendinde arayan biriyim bunu arkadaş yanlış anladı uslubu bana göre biraz sertti yani daha sı bu kadar benım sormak istediğim buydu peki siz neden bu kadar ön yargılı bişekilde eleştiriyosunuz biriniz ahlaki yetersizlikten birinizde cehaletten bahs ediyosunuz sizin bana yaptığınız bence daha ağır yardımcı olmak istemeye bilirsiniz fakat bu haddini aşmamalı sonuçta burayı kurmuşşsunuz helal olsun ellerinize sağlık çok güzel olmuş bende bi şekilde faydalanabilirmıyım dıye düşündüm ama direk hemen sert bi uslupla eleştırı ki taaa ahlaki boyuta kadar girdiniz bende sizin yaptığınız hiç etik değil bakın konu nerden nereye geldı sadece basit bi kaynak tı ama şimdi olay şahsileşti bu bence bi site yönetıcısıne yakışmıyo
vesselam yinede paylaşımlarınız için teşşekkür ederim saygılar

Bilgiyi istemekteki amacınızı bize tam anlatsaydınız sizin için daha iyi olmaz mıydı? Siz “sen görürsün bakalım” gibi bir cümleyle başladınız. Bu bana öğrenmek için değil karşısındakini bilgisiyle ezmek için yardım istemek gibi geliyor. Sırf egonuzu tatmin etmek için, ustaya “gününü göstermek” için bilgi edinmek… İlk yazdığınızdan ben bunu anladım. Yanlış anlamış olabilirim özür dilerim bunun için. Gereksiz yere konuyu uzatıp tatsızlık çıkarmak istemem. Özür dilerim yanlış bir şey dediysem. İyi günler…

yaklaşımınız çok humanist fakat benim amacım sadece bilgi edinmek yani yalın bilgi sizin kendi kriterleriniz yoruma açık böyle bi siteden bence sadece bilgi akımı olmalı diye düşünüyorum yani bilginin aktarımı için kişiler sadece talaepte bulunur karşılık görür veya kale alınmaz yani aşağılamak için veya ego tatmini için kimse burdan bilgi almak istemez ki burdaki bilgide yetmez ki unutmayın yaklaşımınızdaki inceliğe saygım sonsuz ama bi yeri yaparken bi yeride yıkmamalıyız bence bu kadar bu konu hakkında konuşma yeterli asıl siz kusura bakmayın rahatsız ettim sizleri amacını aşan konuşmalar oldu ha bu arada konuyu kaldırırsanız sevinirim ben haftaya okuldayım ve baya bi bilig toplayabilirim sadece aklıma gelmişti veşimdilik neler öğrenebilirim diye düşün müştüm gerek kalmadı
vesselam saygıalr

Sevgili civilkapox

Kalıp Konusu öyle 5 dakikada kitaba bakıp karşıdakini mat edebileceğimiz bir konu değildir. Öncelikle Proje okumasını,aks kavramını kesit ve görünüş okumasını çok iyi bilmek gerekiyor. Çünkü kalıp çakılırken hem statik projeden hem de mimariden yararlanılır. Bunun nedeni şudur:

Statikçilerin çoğu projesini yaparken kiriş kolon sistemini referans alır.Örneğin döşeme kenarlarındaki motiflerin nasıl donatılandırılacağı ya da merdivenler gibi konuları ya da kesitleri daha az önemli imiş gibi geçiştiren birçok meslektaşımız vardır. Bu nedenle iyi kalıp ustaları statik projenin yanında mimariye de bakma ihtiyacı hissederler. Şimdi 15-20 yıllık bir kalıpçı-eğer mesleğinde iyi ise- taktir edersin ki hep aynı şeye bakmaktan dolayı proje okuma konusunda çok mühendisten daha ileridedir. Sizin kalıpçınız ayrı bir konudur.

Keza demirci 15-20 yıldır kolon,döşeme,kiriş donatılarıyla uğraştığı için, müfredat gereği bile olsa 2 ay okulda proje ile başbaşa kalmamış bir mühendisten elbette çok daha ileride olacaktır.

Bir de bu ustaların hayatlarının bir döneminde çalıştıkları inşaatların niteliğine göre işi bilen çok tecrübeli mühendislerle iş yaptıklarını da hesaba katarsan çoğunlukla tecrübeleri hiç te yabana atılacak cinsten değildir.

Ama bu durum aşılmaz bir engel değildir. Sonuçta -istisna ustaları saymazsak-aranızda çok önemli bir fark vardır.

Sizler 70 milyonluk bir ülkede ilk 500 000 içinde olan bir kesimi temsil ediyorsunuz. Sosyal ve matematik zekanızla,çabuk kavrayışınızla temelde aldığınız bilgileri çok daha hızlı bir şekilde hazmedebilir, aradaki bu farkı çalışarak 2-3 yılda kapatabilirsiniz.

Şimdi size düşen, öncelikle sabır,araştırma,okuma dinleme,tecrübelileri sıkıştırma ve ister usta ya düz işçi (amele) isterse teknik eleman olsun bildiği herşeyi sömürmektir.

Meseleye öncelikle bakış açınızı değiştirip kendinize bir hedef belirlemelisiniz.

İnş.Müh. Hüsnü Çeşmecinin İSKELE VE KALIP isminde bir kitabı var.Bulabilir misiniz bilmiyorum.Biraz eski ama güzel bir kaynak. Hatırladığım kadarı ile kalıp hesabı da vardı içinde.

Kolay Gelsin.

stajer bile olsan sana karşı ustanın uslubu çok yanlış mühendisin vekilisin orda sen
derhal gereken yapılmalı bence…
kalıp işinde tecrübe çok önemli
tecrübede kalıpçıda var
sana düşen yukarıda da belirtildiği gibi İnş.Müh. Hüsnü Çeşmecinin İSKELE VE KALIP isminde bir kitabını okumak
ve biraz araştırma yapmak
araştırmanda da kalıp hatası ile çöken bina inşaatlarına bak
forumda bulabilirsin arama yap tabi

北京中泰经源涂装设备有限公司凭借多年在市场形成的经验[b]喷漆设备[/b],逐步快速成长,扩大生产规模[b]喷烤漆房[/b]现在国内外拥有大量的直接客户,已成为一家初具规模的企业[b]涂装设备[/b]为了更进一步发展,现诚招各级经销商代理商,[b]喷漆设备[/b]共同把这块市场做大,北京中泰公司愿意与大家一起分享。如果您对涂装设备有需求或者对这个行业有兴趣,[b]涂装设备[/b]请您联系我们

Karşındaki insana saygısızlık etmeden, bilgiçlik yapmadan öğretmektir güzel olan diye düşünüyorum. Haa yoksa piyasa aplikasyon nedir hiç bilmeyen kalıpçılarla dolu.

Anladığım kadarıyla bir yargıya varmam gerekirse bana kalırsa kalıpçı fazlasıyla ukala. Buradaki bir çok insanın aynı sıkıntıları çektiğini düşünüyorum. Ve maalesef bu memlekette çalışırken kendi işini düzgün yapmaktan başka alakaları oluyor insanların. Yeni mezun genç mühendislerin eksikliklerinin olacağı çok açık (ben de öyleydi en azından, hala da eksikliklerim vardır) ama bu eksikliği kendisinin fazlası varmış gibi kullanan kalıpçıların, diğer taşeronların sayısı hiç de az değil.

Her neyse zaman gelir muhakkak kalıpçının da sizden öğrenecekleri olacaktır, siz de o zaman öğretirsiniz: onu utandırmadan, gücendirmeden.

Başlıktaki soruya gelince: yapılan hataları daha açık ifade ederseniz dikkat edilmesi gereken noktaları, püf noktaları söyleyecek, yardımcı olacak arkadaşlar çıkacaktır muhakkak. Yoksa kalıpçılıkta dikkat edilmesi gereken püf noktaları saymak epeyce bir mesaiyi gerektiriyor. Her inşaatta ayrı ayrı problemlerle karşılaşmak oldukça olasıyken.