Beton sulama önemlimidir

Arkadaşlar serin havada c 25 radye temel betonu attım. Bu betonu sulamak gerekirmi? Eğer sulanacaksa bu kaç gün sürmeli? Eğer sulanmadı ise ne kaybedilmiş olur ? birde Yapı denetimin bu konuda ilgili kişiyi uyarması gerekmezmi?

Su nasıl insanın en cok ihtiyac duydugu icecek (ve suanda ramazan ayındayız suyun degerini daha bir iyi anlamalıyız diye dusunuyorum oruclu iken en cok su etkiliyor insanı) betonunda en onemli ihtiyacı beton dokuldukten sonra sudur.Biliyorsunuz ki her betondan numuneler alınır daha sonra alınan bu numuneler 7 gun 14 ve 28 gunde kırılırlar.Bu surelerin 7 ve 28 gun olmasının en buyuk nedeni betonun o zaman zarfı içinde dayanımını arttırmasıdır.Beton 7 gunde nihai dayanımının %60-70 ine ulasır 28 gun sonunda ise yaklasık olarak %90-95 ine ulasır. 28.gunden sonraki zaman zarfı içinde beton tam dayanımına ulasacaktır.
7 ve 28 gunluk numuneler bu zaman zarfı içinde surekli su dolu havuz içinde bekletilirler ve gunu gelince kırılırlar.ve bu kırım sonucundaki dayanımları kontrol edilip degerlendirilir.
Kısaca beton dokuldukten sonra suyun onemi cok buyuktur ve betonun kürü (bakımı) cok iyi yapılmalıdır.Bunun için betonunuzu en az 10 gun boyunca sabah ogle aksam olmak uzere gunde 3 defa sulamalısınız.(eger sıcak bolgede iseniz gunduz beton sulamamanız daha iyi olacaktır.Aksi takdirde betonda rotre catlakları olusacaktır.

Beton hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız hazır beton birliginin sitesine girmenizi tavsiye ederim.(asagıdaki linkten ulasabilrisiniz)

Saygılarımla…

İyi Çalışmalar…

[b]Arkadaşlar, hatalı cümlelerim varsa düzeltirseniz sevinirim, şimdiden teşekkürler…

Hocamızın dediği gibi;ilk 7 gün beton bebek gibidir iyi bakarsanız çok iyi yetiştirirsiniz ama kötü bakarsanız ölü bir bebek yetiştirirsiniz…

İlk 7 gün beton dayanımının %70’ini kazanır dolayısıyla özellikle ilk 7 gün betonun iyi sulanması gerekir…

Sulanmaz ise betonun dayanımı düşük olur,bunun nedeni betonun kendi dayanımını yakalamak için yapacağı kimyasal reaksiyonları gerçekleştirmek istemesidir.Bu suyun kendisine verilmemesi durumunda betonun içindeki mevcut su buharlaşınca ardında rötre çatlaklarını bırakacaktır.Dolayısıyla betonun yeteri kadar su ihtiyacı karşılanmalıdır…[/b]

her zaman betonu sulamak mümkün olmuyor.özellikle tünel kalıp sistemlerde sürekli beton dökümü yapıldığından beton sulama işi ihmal ediliyor.bu nedenle betonda yanma hatta rötre çetleğından daha derin çatlaklar meydana geliyor.firmaların kürleme yapmamak için yazın en sıcak günlerde beton dökmesinin yanında sulama olayının ihmal edilişi ne kadar acı.betonun kalitesi ne olursa olsun betonu beton yapan döküldükten sonra sulanışıdır diye düşünüyorum

yanlışım varsa düzeltiniz büyük ustalar.

çimento esaslı bütün işçiliklerde yapılan imalat en az 10 gün süre ile sulanmalıdır.bu ne olursa olsun

[COLOR=navy]Betonun korunması ve betonda katkı maddeleri [/COLOR]
[ul]
[li]Betona başlamadan önce kalıplar ıslatılır. [/li][li]Beton kürü, beton bitiminden takriben 12 saat sonra başlar. Kür ihmal edilmemelidir. [/li][li]Hava sıcaklığının 40 derece civarı olması halinde püskürtme küründen iyi sonuç alınmayabilinir. Bu durumda ıslak çuvallarla beton yüzü örtülerek kür yapılır ve çuvalların devamlı ıslak tutulması sağlanır. Bu tür kür 4-6 gün aralıksız devam eder. [/li][li]Kür işlemi yaz aylarında güneşin kuvvetli olmadığı sabah ve akşamları yapılır. [COLOR=red]Öğle zamanı betonun sulanması betonun çatlamasına neden olabilir.[/COLOR][/li][*]Katkı maddeleri betona beton tesisinde eklenir. İmal edilmiş betona katkı maddesi eklenmemesi gerekir, çünkü bu takdirde karışım imalat sırasında olduğu gibi homojen olmaz. [/ul]

başında bulunduğum şantiyede, döküm sonrası 7 gün, her akşam ve her sabah betonu sulattım, bence yeterli, abartmaya gerek yok…

Betonu sulamak kavramı yanlıştır, doğrusu betonun kürüdür.
Bir gündeki sulama sayısı ifadesi de yanlıştır.Önemli olan sayı değil, betonu yeterli miktarda nemde sürekli olarak tutabilmektir.
Sıcak havalarda mutlaka betonarme elemanlar kaplanmalıdır.

soğuk havada beton sulanmalı mıdır?? ve soğuk havada betona ne tür bakım yapılmalıdır?

kötü hava koşullarinda dökülen betonun zarar görmemesi için beton dökülen yer içeride kalacak şekilde ahsap tahta, bez, plastik levhalar gibi malzemelerle geçici olarak teşkil edilen koruganlarla korundugu gibi, ayrica en düşük günlük sicakligin 0°C’nin altina düştügü ilk don gününden sonra, ortalama sicakligin peş peşe bir günden fazla +5°C’nin altina inmesi halinde beton dökülüp yerleştirildikten sonra en az 24 saat korunmali ve ayrica kür uygulanmali ve gerektiginde koruma süresi uzatilmalidir…

tam anlayamadım biraz daha açar mısınız? yani beton sulama yapılmayacak ancak yüzeyi kapanacak mı demek istediniz?

Soğuk havalarda, gerek don etkisine karşı gerekse kalıp alma süresini kısaltmak için betonu, bir çadır altında ve içerisinde gerekli ısıyı sağlamak için ateş yakarak, sıcak hava veya buhar üfleyerek (çalışan ısımak adı verilen ısıtıcılar kullanılarak)veya benzeri ısıtma yöntemlerini kullanarak muhafaza etmek gerekir. Ortaya çıkacak CO (karbonmonoksit) gazı için gerekli önlemler alınmalıdır.
Taze beton döküldükten sonra bol su ile en az bir hafta sabah ve ak
[LEFT][SIZE=2]şam olmak üzere sulanarak kür uygulanmalıdır.[/SIZE]
Sıcak veya soğuk havada beton dökerken dikkat edilecek hususlarda daha ayrıntılı bilgi için TS 1248’e başvurulabilir.[COLOR=red]soğuk havada beton dökerken ise şu önlemler alınmalıdır:[/COLOR][/LEFT]
[ul]
[li][LEFT]Don riski olan hava koşullarında mümkün olduğunca beton dökülmemelidir. [/LEFT][/li][li][LEFT]Yüksek hidratasyon ısısına sahip çimento, izin verilen en fazla çimento dozajı ve düşük su/çimento oranı seçilmelidir. [/LEFT][/li][li][LEFT]Kalıp alma süresi uzatılmalıdır. [/LEFT][/li][li][LEFT]Priz hızlandırıcı ve antifiriz kullanılmalıdır. [/LEFT][/li][li][LEFT]Betonun ilk sıcaklığının donma değerine düşmemesi için agrega,çimento ve özellikle su ısıtılmalıdır. [/LEFT][/li][li][LEFT]Çimentonun hidratasyonu sonucu ortaya çıkan ısının beton dışına yayılması önlenmelidir. Bunun için kalıpların dış yüzeylerine uygun yalıtımlar yapılmalıdır.[/LEFT][/li][li][LEFT]bununla ilgili olarak vermiş olduğum linke bakmanızda da yarar var:http://www.kalitekontrol.org/beton/sicak-ve-soguk-havada-beton-dokumu.html iyi çalışmalar…[/LEFT][/li][/ul]

Saygilar ustalar.

Ben Danimarkada yasiyorum, ve burada mezun oldum. Danimarkada hic bir zaman beton sulandirilmaz. Eger beton fazla sulu olursa basinc gucunu kayip eder. Burada beton dökuldukten sonra uzerine plastik bir folie cekilir. Betonun icindeki su buharlanmasini engeller.

Belki burada hava sartlari daha olumlu oldugundan sulamiyoruz, ama okulda bize hic bir zaman su atmayin deniliyordu…

saygilar

Ben sulamanın betonun tam oturması için yapıldıgını sanıyorum bölelikle beton arasında olabilicek en küçük hava boşlukları kapanıcak bu sayede de beton basınca daha dayanıklı olucak…Yannışsam düzeltinn lütfen üstadlar.

ben inşaat kalfasıyım sizler ise mühendis ama hepiniz farklı şeyler söylüyorsunuz benim fikrimse özellikle yaz aylarında genelde gece dökümü mümkün degilse dökümü takiben sık aralıklarla sulamaktır nasıl sıcakta bizim suya ihtiyacımız varsa betonunda aynı şekilde ihtiyacı olduğunu düşünüyorum

yanlışım varsa düzeltinn… beton içerdiği kimyasslar gereği reaksiyona girerr bu reaksionlar sonucu terleme ile su yzüeye çıkmak ister çatlamalar meydan gelir bunları engellemek ve betona dayanım sağlamak içi dökülen yerin iyi bir biçimde kürü yapılmalı

PAMUKKLAE ÜNİVERSİTESİ DERS NOTLARINDAN ALINTIDIR…
soğuk havalarda beton sulanmaz sadece koruma altına alınır…
Kürün beton üzerindeki önemi için ahmet topçunun sitesine bi göz atın betonarme notları 1 de ayrıntılı olarak anlatılmakta…
saygılar…

indirme adresi

http://rapidshare.com/files/127933578/Yapi_Malzemesi_8_perdahlama_betonun_bakimi-olumsuz_iklim_kosullari.rar.html

Genel olarak sıcak havalarda öğlenleri betonun sulanması iyi değil denilmiş evet genel olarak böyle bi algı var sabah ve akşam beton sulanır diye ama bu benim mantığıma pek uymuyor insan çok sıcak havalarda suya gereksinimi fazladır ve o an su isteği olur serinde su isteği hemen hemen yoktur aynı şekilde betonda güneşin etkisiyle suya daha fazla ihtiyaç duyacaktır eğer sulanmazsa bünyesindeki sertleşmesi için gerekli olan su buharlaşacaktır bu daha zararlı değil mi belki ben yanlış düşünüyorum ama benim mantığıma uyan bu sizler ne düşünüyorsunuz acaba? Saygılarımla…

betonda rötreden dolayı oluşan çatlaklar betonun içerisindeki donatılarda çatlaklardan dolayı gerilme oluşumuna neden olur (bu gerilme çatlak genişliğine bağlı olarak 50 ile 100 mpa arasında diye biliyorum) buda herhangi bir deprem durumunda binanızın göçmesine neden olabilir

Hidrolikbağlayıcılar, bağlayıcı özelliklerini su ile kazanır.çimento hidrolik bir bağlayıcıdır.su ile karışım hazırlanır ve bağlayıcı olarak kullanılır.
ayrıca betonun sulnması değil kürü vardır.
kür ise içindeki suyu kaybetmemesi amacıyla yapılır.suya doyması burada esas amaçtır.
ya sulanacak ya da içindeki suyun kaybolmaması sağğlanacak…
suyu kaybetmemesi için yapılan en kolay şey sulamak olduğu çin, beton sulanmalıdır.