beton döküyoruz. her miksere katkı bu nedir arkadaş?

abilerim döşeme betonu döküyoruz. Bir kalfamız var her mixere katkıyı eksik etmiyor. Bildiğim kadarıyla beton santralden katkılı geliyor, ama şantiye de de tekrar kullanıyoruz. Bunun bir sakıncası var mıdır? Yüksek slamplı betonun işciliği kolay ama dezavantajı nedir?

Düzgün yerleştirildikten sonra dayanıma negatif bir etkisi olmaz. Fakat prizini geç alır. Beton aldığınız santralin bir el kitapçığı mevcut ise (Bazen verdikleri ajandaların arkasında da olabilir.) bu akışkanlaştırıcı katkının hiçbir şekilde dayanımı etkilemediğine dair bilgi de mevcut. Yanlış hatırlamıyorsam bu Ayhanlar Beton’un talimatnamesinde yer almaktaydı. Yine de beton aldığınız santrali arayarak da gerekli bilgiyi alabilirsiniz.

Ben şantiyede bu durumla ilk karşılaştığımda aynı beton firmasının farklı santralinde çalışan arkadaşımı aramış ve durumu teyit ettirmiştim. Mikser ile beraber gelen katkının duruma göre tamamını kullanabileceğimi; fakat katkı miksere verildikten sonra bir miktar daha su verilerek iyice karıştırılması gerektiğini belirtmişti.

Aşağıdaki dökümanda aklınızdaki tüm soru işaretlerini silecek, ayrıca gerekli teknik bilgileri edinmenizi sağlayacak bilgiler mevcut.

http://www.dogateknik.com.tr/Teknik-Belgeler/Hazir-betonda-tekrarli-dozaj-katki-kullanimi-performans-ve-uygulama-sorunlari.pdf

bir seneden fazla olmuş konu açılmış ancak bu yazıuı okuyamlar için yol gosterici olur inşallah. verilen katkının dokulen betona etkisi nedir? bu sorulmalıdır. verilen katkı eğer redoz ise verilen metre küp başına 1 lt yi geçmemeli ve verilen lt kadar mikser tam devirde döndürülmelidir. örn. 8m için 8 lt 8dk gibi