Beton Çeşitleri

Viskobeton
Viskobeton, Betonsa’nın kendiliğinden yerleşen beton ürünüdür. Bu farklı ürünün özelliği, beton dökümü sırasında vibratör ile veya şişleyerek sıkıştırmaya gerek kalmadan, en sık donatılı bölgelerde ve en dar kesitlerde bile ayrışmadan kendi kendine yayılarak yerleşmesidir. Viskobeton, kendiliğinden yerleşerek sıkışma yeteneği sayesinde vibrasyon gerektirmez ve tüm olumsuz etkenleri elimine ederek, işçilikten ve zamandan tasarruf sağlar. Ayrıca gürültü probleminin ortadan kalkması, şehir merkezlerinde ve özellikle gece beton dökümlerinde avantaj getirir. Viskobeton aynı zamanda en zor ve karmaşık kalıplarda bile yüksek akıcılığı ve boşluk doldurma yeteneği sayesinde son derece pürüzsüz yüzeyler elde edilmesini sağlar, kalıp tasarımlarına estetik ve mimari özgürlük getirir. Viskobeton kendi kendine seviyelendiği için yatay elemanlarda uzun yüzey düzeltme işlemleri gerektirmeden sadece basit bir finisajla yüzeye son şekli verme imkanı tanır. Viskobeton tüm akışkanlığına rağmen yüksek dayanıma ek olarak, aynı zamanda son derece düşük boşluk yapısı nedeniyle geçirimsiz, dış etkilere dayanıklı ve uzun ömürlü bir betondur. Viskobeton, güçlendirme projelerinde, sık donatılı elemanlarda, şehir merkezlerindeki şantiyelerde, estetik kalıp tasarımlarında zor ve ulaşılmaz kalıplarda, vibratör kullanımının imkansız olduğu yerlerde kullanılabilir.

Ayrınıtı için : http://www.betonsa.com.tr/pdf/viskobeton.pdf

Drabeton
Drabeton, bir Betonsa ürünü olan çelik tel donatılı betondur. Dramix çelik tellerin kullanılmasıyla Betonsa Hazır Beton tesislerinde üretilir. Çelik teller, yüzey ve kenarlar da dahil, betonun her doğrultusunda kontrollü ve güvenceli bir şekilde dağılması sağlanır. Böylece Drabeton ile üç boyutlu bir donatı sistemi elde edilir. Sonuçta,bu beton karmaşık yüklemelere karşı koyar ve çatlama riski belirgin biçimde azalır. Hasır Çelik uygulamalarında, donatının doğru yere konulması pratik olarak güçtür. Drabeton 'da çelik tel donatısı tüm doğrultularda eşit olarak dağılmıştır. Drabeton’da ek donatıya gerek olmadığından inşaat süresi kısalır ve işçilikten tasarruf sağlanır. Ayrıca Drabeton’da geleneksel donatıya göre tasarım, çizim, ölçme, kesme, kaynak, stoklama, yerleştirme ve denetim aşamalarında insan gücünde tasarruf sağlanır. Drabeton ile döşeme kalınlığı azaltılır. Böylece toplam maliyet de düşer. Drabeton esnemeyi artırır. Zemin betonunun enerji yutma kapasitesi artar. Böylece zeminin ömrü uzar. Çelik donatının tüm kesite dağılması sayesinde çatlak kontrolü sağlanır. Sıcaklık değişimine ve farklı sertleşme sürecine bağlı çatlamalar yok edilir. Çelik teller ilerleme eğilimindeki çatlak üzerinde köprü görevi üstlenerek çatlağın büyümesini engeller. Sonuçta betonun durabilitesi artar. Dinamik yüklemelere ve şok etkilere karşı yüksek direnç gösterir. Drabeton ile daha geniş derz açıklıklı zemin betonları elde etmek mümkündür. Drabetonun kullanma alanları olarak, zemin betonları, şap ve koruma betonları, saha betonları, fabrika zeminleri, otoparklar, beton yollar, benzin istasyonları, stok sahaları, derzsiz zemin betonları, soğuk hava depoları zeminleri, döşeme şapları, topping betonları, liman kaplamaları ve tersaneler sayılabilir.

Ayrıntı için :http://www.betonsa.com.tr/pdf/Drabeton.pdf

Dekobeton
Dekobeton, dış mekanlar için tasarlanmış dekoratif bir zemin kaplama sistemidir. Özelliği, tek tek döşenmiş taş görüntüsü veren desen baskı beton teknolojisi olmasıdır. Baskı beton teknolojisi hem görünüş güzelliğine hem de uygulama kolaylığına sahiptir. Özellikle Amerika’da uzun yıllardan beri kullanılan ve her yıl Pazar payını %25 arttıran baskı beton sektörü, ülkemizde de gelişmeye çok açıktır.

Çeşitli renk ve desende uygulanabilen, granit, kayrak gibi doğal taşların görünümünü verebilen baskı beton markamız Dekobeton çökmez, kaymaz, leke tutmaz ve rengi solmaz. Antik etki kimyasalının yüzeye uygulanmasıyla zemine eski ve kullanılmış görüntüsü vermesiyle Dekobeton, “gelenek ve kültüre saygılı yeni teknoloji” olma özelliğini taşır. Bahçe düzenlemeleri, parklar, havuz kenarları, kent rekreasyon alanları, çevre düzenlemeleri, yollar, marina ve rıhtımlar, alışveriş merkezleri, otoparklar, akaryakıt istasyonları Dekobeton’un uygulama alanları arasındadır.

Ayrıntı için : http://www.betonsa.com.tr/pdf/dekobeton.pdf

Hazır Yaş Sıva
2002 yıl için de çalışmaları tamamlanan ve yine aynı yıl piyasaya sunulmuş olan Hazır Yaş Sıva, ürün yelpazemize girmiş, pazarlama faaliyetlerine ve satışına başlanmıştır. Hazır Sıva, aynı hazır beton gibi beton santrallerinde üretilir, transmikserler ile şantiyeye sevk edilir ve müşterimizin şantiyesinde uygun saklama koşullarında 48 saate kadar kıvamını kaybetmeksizin kullanılabilir. Şantiyelerdeki geleneksel sıva uygulamalarına ekonomik, çevreci ve çağdaş bir alternatif olan Betonsa Hazır Sıvanın, hazır betonun pazarda elle dökülen betona karşı yerini almasına benzer bir süreçten geçmesi beklenmektedir. Betonsa portföyünde bulunan tüm hazır beton müşterilerinin aynı zamanda potansiyel hazır sıva müşterisi olması ve pazarın henüz oturma sürecinde olması Betonsa Hazır Sıva’nın önündeki fırsatlardır.

Ayrıntı için: http://www.betonsa.com.tr/pdf/Haziryassiva.pdf

Fiberbeton
Günümüzde betonun basınç dayanımının yanısıra, artık durabilite (kalıcılık) kavramı da ön plana çıkmıştır. Betonun durabilitesi betonun içindeki boşluk ve çatlak yapısına, kısaca geçirimsizliğine bağlıdır. Fiberbeton ürünümüzde tesislerimizde taze betona katılan sentetik lifler betonun içerisinde homojen olarak dağılarak çatlaklara karşı bir ağ oluşturur. Böylelikle özellikle yüzey betonlarında sık görülen büzülme çatlaklarının oluşma riski minimize edilerek betona ilave bir çekme ve eğilme dayanımı kazandırılmış olur. Yüzey betonlarının yanısıra, yüksek dayanımlı betonlarda oluşması muhtemel içsel mikroçatlakları da engelleyen Fiberbeton, özetle geçirimsizlik istenen her türlü beton elemanda kullanılabilir.

Ayrıntı için : http://www.betonsa.com.tr/pdf/Fiberbeton.pdf

İzobeton
İzobeton, Betonsa’nın hafif ve yalıtım amaçlı beton ürünüdür. Normal beton ve şaplara göre 4 kata kadar daha hafiftir. Aynı zamanda son derece akıcı olup, şap veya beton pompasıyla pompalanabilir. Bünyesini çimento, ince agrega, hafif agrega ve kimyasal katkılar oluşturur. Hafif agrega olarak genleştirilmiş polistren (EPS) kullanılır. EPS’nin boşluklu yapısı İzobeton’u hem hafif, hem de ısı ve ses yalıtım özelliğine sahip kılar. İzobeton’un kullanılma alanları olarak; mevcut yapıyı gereksiz yüklemekten kaçınmak için şap ve dolgu betonu uygulamaları, prefabrik yapıların ısı ve ses yalıtımı istenen ara duvar ve döşemeleri, su yalıtım katmanı üzerinde veya altında tesviye ve koruma betonu olarak, dolgu gerektiren ve yüksek dayanım beklentisi olmayan eski zeminlerin tamirleri sayılabilir.

Ayrıntı için : http://www.betonsa.com.tr/pdf/izobeton.pdf

Tüm bu bilgiler Türkiye’nin saygın firması Akçansa’nın yan kuruluşu Betonsa dan alınmıştır.

Ekte Reaktif Pudra Beton Hakkında hazırlanmış bir pdf dosyası bulunmaktadır. Rapidshare eklentisinde ise Dramix Çelik Tel Donatılı Püskürtme Beton hakkında hazırlanmış bir pdf dosyası bulunmaktadır.

Dramix Çelik Tel Donatılı Püskürtme Beton

Eklerde sırayla;
-ÇELİK TEL KATILIMLI LİFLİ BETONLAR
-KARMA LİFLİ BETONLAR
-POLİPROPİLEN LİFLİ BETON

başlıkları altında hazırlanmış sunular bulunmaktadır.

Rapidshare dosyasında ise “CAM ELYAF TAKVİYELİ BETON” başlığı altında hazırlanmış sunu bulunmaktadır.

Cam Elyaf Takviyeli Betonlar

Lifli betonlarla ilgili bir powerpoint sunumu mevcutmu acaba?