Belediyelere Karşi Ne Yapabiliriz.

Serbest çalişan Inşaat Mühendisiyim. Işimizin Zorluğu Yetmiyormuş Gibi Belediyenin Her Aşamada Karşima çikardiği Problemlerden Artik Biktim.bilemiyorum Sizlerinde Başinda Varmi. Alakasiz Istekler , Ruhsati Keyfi Geçiktirmek.başkasina Izin Verilene Sana Izin Verilmemesi. Ne Yapabilirim Sizce??

SAYIN emel hanım ; bu soyledikleriniz türkiyenin gerçekleri.bunu eminim siz serbestçalışan bir inşaat mühendisi olarak birçok insandan çok daha ii biliyrsunuzdur.bunu için çözümü var.

1:) türkiye sisteminin komple değişmesi( ütopya ) ---->>imkansız
2: ) sizde bu çarkın bir üyesi olarak oyunu kurallarına göre oynamak.
3 :slight_smile: olduğu gibi kabul edip yaşantınıza ve işinize devam etmek…

başka çözüm aramayın bulamazssınız… :)saygılarımla

Smyrnaki Sanirim Haklisin:)

emel hanım bende serbest çalışan bi mimarım. bir müşterime oto yıkama projesi çizdim, projeyi belediyeye verdik belediyenin verdiği cevap bu projeyi ya şu mimara çizdirecen yada buna yoksa kabul etmeyiz şehir merkezindeymiş diye. o mimarlardan birisi belediye başkanının eniştesi, diğeride projeyi kontrol eden inş. mühendisinin kardeşi. sonuç olarak biz verdik kabul etmediler izin vermediler. çözüm bulan banada söylesin…

maalesef bu tür adilikler olmakta. sanmayın ki sadece sizin başınızda bu var. masanın öbür tarafında oturdukları için bu iş böyle. her yerde aynı sorun. ben nelere tanık oldum. iskan aşamasında veriyorsun 150 ytl oh ne güzel… hemen çıkıyor iskan.

bende bir şeyler yazacağım ama belediyedekiler okursa diye korkuyorum. şaka bir yana bu bahsettikleriniz hepimizin ortak sorunu, ayrıca saolsun odamızda bazı konularda belediyeden geri kalmıyor. herneyse sonuçta yaptığım her işi odaya ve belediyeye rağmen yapıyorum.

Efendim bu bahsedilenler “Belediye” sınırları içerisinde ceryan etmiş bir olay. Ve bana göre ise günümüzde gayet normal bir olay. Ya tapuda kat irtifakı çıkartırken veya satış yaparken verilen avantaya ne demeli? :slight_smile: Yahu avanta verdiğiniz memur izinli ise 1 günde olacak iş 1 haftada oluyor. Burası Türkiye… Oyunu kuralına göre oynamazsanız ne yazık ki beklemeye mahkumsunuz. Çark böyle… Düzen böyle… Değiştiremezsiniz…

Demek ki bu rüşvet olayını istemekse de kabullenecez :frowning: Yazık valla okunan okullara verilen emeklere. Maalesef bu ülkede yapıları bilgi değik, para yapıyor…

Saygılarımla…

abi belediye başkanları para dedimmi yerdeki çizginin altından geçer onun için birşey yapılmaz…

Verenin itiraf etmesi halinde, rüşvet vermek suç olmaktan çıkarılsa, bu çark yavaşlar ama, kanun rüşvetin güvencesi olarak korunuyor.

Bu durum Türkiyedeki yerel yönetim gerçeğidir. Maalesef bu virüslerden temizlenmek çok zor.

bence eden bulur şuandada görüyoruz yenilen rüşvetler bigün başka bişekilde ayaklarına dolanıvermiş.

Yazılanları okudukça sadece iç çekip, düzene olan sinirimi bir kat daha artırmak dışında birşey yapamıyorum… Çok yazık… Bu düzenin içinde yer alıp ayak uydurmak zorunda kaldığımız için üzülüyorum…

rüşvet vermekten bahsediyoruz ve rüşvet alanların varlığından.pekala hiç şikayet etmeyi düşündük mü yada bir oyun oynamayı düşündük mü.ya ne diyorsun diyebilirsiniz ama bunlar emsal teşkil ederse bu rüşvet biter ve inanın işler çok rahat döner.ankarada başıma gelen bir hadisede çaycı( 45 lerinde bir bayan )20 herhalde ozaman ytl değildi rüşvet aldı ve tapudaki işimiz halledildi.utandım annem yaşındaki birisin bu hale gelmesi çok acı.daha sonra ben orada ayrılmıştım.bir inşaat mühendisi bunu şikayet ediyor ve bu çarkın başındaki kişinin tapu da yetkili biri olduğu ve görevinden alındığını duydum.hoşuma gitmişti.çok afedersiniz aramızda bizim abilerimiz var onları tenzih ederek söylüyorum ne zaman bu eski kafalar bu mekanlardan belediyelerden vs…ellerini çekerse emin olun ki bu sona erecektir.saygılar herkese

Bende bir belediyeci olarak yazmak istedim başka belediyelerde olanlar gerçekten üzücü ama benim çalıştığım yerde şuan için böyle bir durum yok .eyıldızın dediği gibi eskiler giderse belki biraz düzelebilir çünkü bende eski düzeni yıkıp yeniyi kurmaya çalışıyorum.İnsanlar alışmış işlerini bu şekilde yaptırmaya hemen bir durum olsa rüşvet istediğimizi düşünüyorlar o kadar ki kanuna aykırı olan işlerini yanlış olduğunu bile bile yaptırmak istiyorlar.Bende biraz proje yapıp belediyeye getiren müh.ve mimarlardan şikayetçiyim aslında.projelerini eksik yaptıkları halde(oda onayından geçmiş) biz olmamış dediğimzde sanki haksız bizmişiz gibi karşı çıkıyorlar yapı sahiplerinide yanlış bilgilendiriyorlar nasıl olsa biz belediyeden geçiririz diye düşünüyorlar çok can sıkıcı durumlar bunlar.Herkesten istediğim ister belediyede müh,olsun ister özelde işlerine gereken saygıyı göstermeleridir yoksa bu düzen böyle devam eder ve bizim gibi işlerini doğru yapmak isteyen insanlar çok yıpranır…
Herkese Başarlar,Kolaylıklar Dilerim…

kesinlikle ayşegül hanım benim şikayetçi olduğum bir husus da bu aslında.neymiş efendim benim projem odadan çıktı belediyeden niye çıkmıyor isyanları.sonra arsa sahibine bu belediye varya bir halta yaramaz kendi yakın çevresine gelince yapıyor deniliyor.bazı belediyelerde bu yapılıyor olabilir ama bu belediyede çalışan mühendisin mimarın işini engelleyen bir husus.ben şu an konyada bulunuyorum.ve duyduğum bir husus var sizinle paylaşayım sadce duyan birisi olarak.eski beledi başkanlarından birisi ve bunun ortağı proje çıkarmaya çalışıyorlar bir mühendis aracılığıyla ve belediye çok eksik buluyor ve devreye bu eski belediye başkanı giriyor eee sonuç ne hemen onaylanmış.adaletin bu mu dünya diyen doğru demiş.ama kızdığım konulardan birisi oda ile belediyenin ortak akılla çalışmaması.örnek:yangın yönetmeliği çıkıyor kolonlarda paspayı 4 cm(min) perdeler de yok nasıl bir anlayış.oda izin veriyor belediye izin vermiyor.tartıştığım husus belediye niye böyle yapıyor oda niye böyle yapıyor konusu değil bu meselenin neden iki taraftanada aynı şekilde algılanmaması.bilmem anlatabildim mi.ama emin olun siz belediye de çalışan mühendis mimarlara saygım sonsuz siz doğru bildiğinizden ayrılmayın bukalemunlar zamanla kaybolup gidecektir.saygılar

Bence tüm belediyeler olarak suclamaları genelleştirmek anlamsız.Her kurumda olduğu gibi belediyelerdede kaprisli olanlar var ama bunlar azınlıkta .Olayi iki yönlü düşünmek lazım ben de belediyede çalışan bir mühendis olarak şunu belirteyim öyle bariz hatalar olan projeler ruhsata geliyor ki anlatmak bile komik.Belediyede çalışan arkadaşlarda kanun ve yönetmeliklere uymak zorunda koltuğun diğer tarafı ile bu tarafı farklı serbest çalışan ir arkadaş yarın belediyeye girerse aynı şekilde oda davranır şüpheniz olmasın.Ayrıca haksızlık olan bir şey varsa herkes idari yola başvurabilir.

Ahmet Çelikkollu
İnşaat Mühendisi
celikkollu@mynet.com
ESKİŞEHİR

belediyede çalışan arkdaşalar varsa kusura bakmasın ben de serbest çalışan bir mühendis olarak bu işe bulaşmayana pek rastlamadım…

belediyeler de işi tanıdıgına verme olayı çok moda.değiştirmek çok zor bunu.staj yapıyorum da oradan biliyorum.

hep belediyelerde dönen dolaplardan şikayet ediyoruz ama bir de işin şu boyutu var. hemen hemen her müteahhit, projeci imalatta illaki birşeyleri projeye aykırı imal ettiği için (çatı aykırı kat, bodrumda sığınak daire bunlar allahın emri) işinin de belediyede takılmaması için cezası neyse verelim onayı da alalım düşüncesinde. yemeyenine de, işini düzelt imzalayayım dosyanı diyene de edilen küfürün haddi hesabı yok.bilmem nesini ne yaptığımn çocuguna şu kadar milyar teklif ettim kabul etmedi, kıl adam o, şeref…
belediye ne kadar suçlu ise bir o kadar da piyasada iş yapan mimarlar mühendisler, müteahhitler suçlu.

hergün müteahhitlerden duyduğum, dinlediğim dialoglar:

• abi bu x mühendisi nasıl hallederiz yahu. 3-5 neyse versek de şu işi çözsek.
  • çatıyı kapatmadan iş bitimi için neyse cezası versek olur mu nası yapabilirz?
  • dıştan bitmiş göstersek cezasını da ödesek işbitimi alırmıyz?
    vs vs
    klasik bir deyiş olacak ama
    bu sistemin değişmesi lazım. siyasetle mühendislik iç içe oldumu illaki siyaset ağır basacak.