Beggs deformeter

Merhabalar

Beggs deformeter nasıl kullanılır ? Hangi zemin sınıfında hangi yüklemeler vardır ?

Programın M,N,V diyagramlarının nasıl çizileceğini biliyorum. Ama yüklemeleri çıkaramıyorum.

Yardımcı olursanız sevinirim.

İyi akşamlar

Burda örnek rapor var konduvide ne yukun varsa ona uygun olanları seçip tablolarını yapıp cebirsel toplayacaksın

http://www.bar-su.com/TR/Genel/BelgeGoster.aspx?F6E10F8892433CFFAAF6AA849816B2EF367EEC3328026340

Buda madencilerin bir yaptığı çalışma

http://www.maden.org.tr/resimler/ekler/610.pdf

Bunun dışında emniyet gerilmelerine göre yapacaksan k3 katsayılarını bulmak sorun oluyor biraz makro filan işini görebilir yada bu yükleri katsayılı yapıp taşıma gücüne göre çözeceksin yalnız özellikle yükleme durumları verilmişse aşırı yükleme durumları gibi bunları taşıma gücüne nasıl çevirirsin bilmiyorum bu yük durumlarında gerilmeler artırılıyor tabi k3 katsayılarıda artırılmış gerilmelere göre hesaplanıyor bunlar için yazılmış eski qbasic programları var onlardada her tipi bulmak biraz sorun.Kısacası taşıma gücüne göre çözmen işini kolaylaştıracaktır yüklemelerine gelince şakir bekemin derivasyon dipsavak kitabı var yada özden bilenin sulama yapıları üzerindeki sanat yapıları diye bunlardan birini bulursan orda açıklamış ona göre kaya yükümü, dolgu yükümü, kemer yükümü, pasif zemin yükümü alacaksın karar verirsin, ordaki yüklemeleri kullanarak istediğin yükü süperpoze ediyorsun yani kondüvi üzerinde dolgu varsa kemer yük + üstten yayılı zemin yükü kullanacaksın üztten yayılı zemin yük vererek konduvinin tepesine kadar olan yükü vermiş olursun kemer yükü vererekte konduvinin dairesel kısmının üzerindeki toprak yükünü verirsin kondüvinin üstü düz ise kemer yükü vermen gerekmez, yalnız yuk durumunu belirlerken zeminin sağlam yada zayıf olmasına göre iki farklı yük durumu var sağlamsa tabanda üçgen dağılım, zayıfsa uniform dağılım olanı seçeceksin buna benzer şekilde yan toprak basıncını vermen için eğer kondüvinin üstünde dolgu varsa kondüviye gelen yük yamuk olacatır üniform yanal basınç ve üçgen yanal basınçla bu yük durumunu süperpoze etmiş olursun kısacası ordaki yük şekillerini kullanarak istediğin yük halini oluşturabilirsin son olarak tabloları kullanırken enterpole etmeyi unutma kolay gelsin.

Bakacağım teşekkürler