bayan mühendislik adayına yardım...

merhabalar bu sene inşaat mühendisliği yada mimarlık dallarından birine giriş yapmayı düşünüyorum fakat bi bayan olarak bu mesleğin avantaj ve dezavantajlarını bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim…

merhaba ben bir yeni mezun yüksek lisans yapan bir inşaat mühendisiyim. mesleğimiz mimarlıktan farklı olarak çizimin yanısıra ağır hesaplamalar içeren bir eğitim süreci içermektedir. Öncelikle mesleğe atılmadan önce ,matematik ve de fiziği seviyorsanız inşaat mühendisliği bölümünü okurken zorluk çekmeyeceğinizi düşünüyorum. Bayan İnşaat mühendisi olarak çalışma koşullarına gelince: mesleğimiz devlette özel sektörde ve kendi işiniz olmak üzere çeşitli olanaklar sunmaktadır. Özel sektörde şantiyelerde ya da proje bürolarında çalışma olanağı bulabilirsiniz. Meslek erkek egemen bir meslek olduğundan dolayı şantiyede çalışmanı istemeyen işverenlerle karşılaşman mümkün olabilir ancak mesleğe dair çok önemli deneyimleri şantiyede öğrenme imkanın vardır.Şantiye koşulları da ağırdır, bazen toz toprak çamur içinde kalabilir ve sözünü dinlemeyen ya da seni dikkate almayan insanlarla da karşılaşabilirsin. Ancak işin uygulama kısmının insana kattığı değeri gördüğün zaman zorluklarla mücadele etme gücün de artacaktır. Bence mesleğin en zor ama en öğretici kısmı şantiye kısmıdır. Diğer çalışma olanaklarına gelince proje bürolarında çalışabilmek için günümüzde bilgisayara ve çeşitli programlara hakim olabilmek ve bir mühendis olarak bilgisayar programı olmadan da muhakeme yapabilmek gerekmektedir. Devlet de çalışma koşullarına gelince bilindiği üzere devlet memuru olmak için her üniversite mezunun önce kpss sınavını aşması gerekmektedir. Daha sonra size düşen ise sıradan bir memur olarak kalmamak için kendinizi geliştirmektir. Bir de akademik kariyer seçme olanağınız vardır yüksek lisans, doktora il yola devam edip akademik kariyer yapablirsiniz. İnşaat mühendisliği gerek eğitimi gerek çalışma koşulları nedeniyle yorucu bir meslek olsa da insana kattığı muhakeme ve düşünce gücü ve dünyaya eserler bırakma sevinci ile; dünyaya birdaha gelsem yine inşaat mühendisi olurdum dedirtecek bir meslektir…

İkisinden birini seçeceksen mimarlığı seçmeni tavsiye ederim.

Sayın ÇALIK inşaat mühendisliğini o kadar güzel tarif etmişsiniz ki çok etkilendim.Bende yeni mezun bir bayan mühendis olarak işe başlarken çekilen sıkıntıların yalnızca bayanlara yönelik olduğunu düşünmüyorum.her mesleğin kendine göre sıkıntıları olur tabiki.Çoğu tanıdığım insanlar bayan inşaat mühendisi olmaz kanısında bayanlar mimarlık yapmalıymış benim bildiğim mimarlarda mühendisler kadar şantiyede oluyorlar.İnşaat mühendisliğini çalışan bayan inşaat mühendisi olarak herkese tavsiye ederim insana çok şey katan bir meslek.Herkese mesleğinde başarılar dilerim.

Mimarlık isteyip inşaat yazarsan pişman olursun. Mimarlık çizim ağırlıklı. İnşaat ise ağır hesaplar içeriyor. Hidrolik, karayolu, çelik gibi birçok dalları da görüyorsunuz.

Ben sayısal zekam ağır bastığı için inşaat mühendisliğini tercih ettim. Bence ikisi çok farklı meslekler. Bir bayan olarak mimarlığı tercih etmenizi önerirdim. Çünkü şantiye bayanlar için çok zor.

ben de inşaat mühendisi olarak mimarlığı tercih etmenizi isterim…

meslekte bayan erkek tartışması yapan saygı değer mühendis ve mimar arkadaşalarım ne yapıyorsunuz sizler.sizlere yakışmıyor.bu gibi söylemler sizlerden gelmemeli.çok üzüldüm.soruyu soran sevgili arkadaşım ; herşeyden önce bir meslek seçerken çok dikkatli olmalı çünkü tüm hayatın bunun üstüne kurulabilir.öncelikle herkesden çok kendini en iyi bilen sensin.şunumu yazsam bunumu yazsam değil de hangisi ne yapar hangisi ne ile meşguldür diye sormalısın.seçmiş olduğun bu iki meslek dalı birbirine hem çok benzer hem hiç benzemez.mühendislik sayısal değerler içerir.mimarlık sanatsal bir ruh ister.mühendis yapmış olduğu yapının sanatsal görünmüş yada görünmemiş olduğunun pek umrunda olmaz o yaptığı işin sağlamlığına bakar.kesin ve nettir.mimar ile ikisi nerede birleşir.projeyi paylaşmakta.proje çizilir ve mühendisi verilir.mühendise denirki çizdiğim bu proje senin sağlamlık ve rijitlik koşulların altında hesaplanabilirmi?oda bakar inceler ve projeyi boyulandırıp en uygun koşullarda her türlü olumsuz koşullar karşısında onu ayakta tutmaya çalışır.bu kadar basittir.dediğimiz gibi mühendislik ayrı bir dünya bir çok dal demek.baraj demek çelik yapılar demek yol demek hava limanları demek liman yapıları demek.yüksek gerilim hatları demek vs…sayısal zekana güveniyorsan mühendis ol, sanatsal ruhuna güveniyorsan mimar ol arkadaşım.kolay gelsin.yolun açık olsun…:slight_smile:

Kısa ve öz olacak ama…:slight_smile: ikisi arasında kaldi isen şayet “mimarlık” yaz derim ben…

bence de sen mimarlık yaz :slight_smile:

İnşaat mühendisliği için :

Olursanız dünyanın kaç bucak, köy, nahiye oldugunu görürsünüz, yaşarsınız.

Mimarlık için :

Hımmm… Demek 3 tane yerleşim yeri varmış dersiniz sadece :slight_smile:

Acımasız oldu ama durum böyle…

İnşaatta oran olarak kız erkek oranı 1 e 20.Sıkılmazsın iyi olur inşaata gidersen. :smiley:

bende inş müh liği okuyorum ve bayan olmam adına hiç bir problem yaşamadım.şantiye stajımı da yaptım,sdce bayanların karşılaştığı problemlerin ağırlıklı olduğuna inanmıyorum.yeri geldiğinde erkeklerde aynı problemlerle karşılaşabiliyorlar.üstesinden gelecğeine inanıyorsan inşaat yaz derim :slight_smile:

bence sibell şantiye konusunda yanlış düşünüyosun bayan inşaat müh olur ama projecilik daha iyi

ya arkadaslar onu bunu bırakın da … mesleğimizde; inşaat muhendisliğinde dil bilmek ne kadar onemlii??? lutfen bir cevap

cv lenk kardeşim tamamen haklı