Başarılı insanın tanımı...

Gerçekten çok zor bir tanım.Çok araştırdım.Kime sorarsanız sorun başarılı insanı hep farklı tanımlayacaktır.Mesela bazılarına göre çok para kazanan insan başarılı kabul edilebilir.Bazıları prof olmak kişileri başarılı kabul eder.Bazıları için başarılı insan mutlu insan demektir.Bu tariflerde belki yanlış sayılmaz.Ancak sanırım yetersiz bunların hepsini kapsyan objektif bir tanım olmalı başarılı insan tanımı.Sonunda başarılı insanın tarifini en iyi yapan kişinin Çetin Altan olduğunu gördüm.Ustaya göre başarılı insanın tarifi aşagıda:

“BAŞARILI İNSAN ARTIK YALAN SÖYLEMEK ZORUNDA KALMAYAN İNSANDIR.ANCAK BU YALAN SÖYLEMEME DOĞRULUKTAN DEĞİL, ZORUNLU OLMAMAKTAN DOLAYI OLMALIDIR”

Mükemmel bir tarif .Eğer küçükde olsa birtakım yalanlar söylüyorsak mutlaka birşeyleri elde etmek istiyoruz anlamına gelir.Çünkü insan yalanı birşeylere ulaşmak için söyler.Ancak artık doyuma ulaşmışsak yalan söylememizi gerektirecek bir amacımızda kalmamış anlamına gelir.Dolaysııyle başarılı olmuşuzdur hayatta.Çetin Altanın bu tarifini çok beğendim.Şimdi kendimize uygulayalım bakalım.

Ben hala başarılı bir insan değilim.Sizde kendinize uygulayın.

Ahmet ÇELİKKOLLU
İnşaat Mühendisi
ESKİŞEHİR