Aynı zihniyet...

Afyonda bir ihmalden dolayı kaybettiğimiz 25 askerimizi bir türlü kabullenemiyorum.Umarım benim gibi çok arkadaşım vardır.Bir alışmışız kaz sözcüğüne.Kaza diye birşey yoktur.Kaza diye bir tanım yoktur bunu insanlar uydurmuşlardır.Önlenmesi mümkün olan ,gerekli tedbirler alındığında oluşmayan olaylara kaza denmez ,denemez.Onun için herkes bu kaza saçmalığına bir son vermeli.Bu tür olaylarda zihniyet birkez daha kendini gösterdi.Zihniyetimizin değişmediğini değişemediğini gördük.Makamlarda isimler değişsede zihniyetin değişmediğini gördük ve sanırım görmeye devam edeceğiz.Nedir bu zihniyet ?

…Afyonda yeni erlerin savaş olmadan acemice ihmal sonucu şehit olmasına neden olan zihniyet bu zihniyettir.
…İki kaldırım taşını kotunda döşeyemeyen ,en ufak yağmurda çöküntülerin olduğu belediye zihniyetide bu zihniyettir.
…Her şeyi muktedir olduğunu sana kişilerin makamları işgal ettiği ancak hiçbirşeye güçlerinin yetmediği kişilerin oluşturduğu idare de bu zihniyettir.
…İki sınavı usulünce yapamadığı halde hala makamda otura n kişilerin ve bu kişilere izin verenlerinde zihniyeti bu zihniyettir.
…En acılı durumda genelkurmay başkanına sucuk kaymak vermeyi idarecilerin zihniyetide bu zihniyettir.
…Her çocuğu İmam Htipleri gitmesi konusunda baskı yapmaya çalışırken kendi torununu yabancı bir okula yazdıran zihniyette bu zihniyettir.
…Millete dere yatagında bina yapılmamasını öğütlerken kendisinin dere yatağına bina yapmasıda bu zihniyettir.
…Kendisine yapılmasını istemediğini başkasına da yapan bu zihniyettir.

Bu zihniyet oldukça bişey değişmez,değiştirilemez.

Ahmet ÇELİKKOLLU
İnşaat Mühendisi
ESKİŞEHİR