Autocad Civil 3d ile Google Earth ilişkisi Projelerinizi Google Earth üzerinde göster

Projelerinizi Google Earth üzerinde göstermek gerçekten harika bir olay. Bunu Autocad Civil 3d ile çok rahat bir şekilde halledebilirsiniz. Bunu burada basit adımlarla anlatacağım.

Assing Global Coordinat System

Bunu yapmak için çiziminize bir koordinat sistemi tanımlamalısınız. Bu tanımlamayı Map>Tools>Assing Global Coordinate System ‘e girerek yapacaksınız. Burada çıkan pencerede Current Drawing yazan alanın yanında Select Coordinate System yazılı bir buton var. Buna tıklayarak ülkelere göre düzenlenmiş koordinat sistemlerinden sizin kullandığınızı seçiniz.

Publish To Google Earth

Ardından File menüsü altında bulunan Publish To Google Earth ‘e giriyoruz.

Describe

Ardından çıkan pencerede Describe bölümüne isim ,açıklamalar vs. girip Next ‘i tıklıyoruz.

Items

Bir sonraki Items bölümünde ise açık olan projenin hepsinin mi yoksa belli bir kısmının mı yayınlanması istiyorsunuz bölümü var.Buradan size uygun olanı seçin.

Geo-Reference

Geo-Reference bölümünde ise sizin belirlediğiniz koordinat sistemini göreceksiniz. O seçili kalabileceği gibi kendi tanımlayacağınız bir dönüşüm ile de bu bölümü geçebilirsiniz.

Nudge

Bu bölüm ise projenizi öteleme yapmanız için bir bölümdür. Bu bölümü öncelikle pas geçebilirsiniz. Bütün işlemler bitip projenizi Google Earth’de kayık görürseniz o kayma miktarlarını buraya girerek daha düzgün sonuçlar elde edebilirsiniz. Bu ötelemelerin girildiği bölümün altında ise çiziminizin deniz yüzeyine (sea level) mi yoksa mevcut arazi (ground) üzerine mi oturtulmasını istiyorsanız onu seçiyorsunuz.nudge

File

Oluşturacağınız KML veya KMZ dosyasının nereye saklanmasını istiyorsanız orayı seçiniz.KML ile KMZ arasındaki farkı soracak olabilirsiniz. Bu basitce KML sıkıştırılmamış formattır, KMZ sıkıştırılmış formattır. Eğer dosyanınız büyükse KML seçerseniz daha iyi olur.

Publish And View

Bir sonraki Next ‘i tıklarsanız. Dosyanız oluşturalacak ve View ‘e basarsanız Google Earth ‘de göreceksiniz.

Yazı bana aittir. Resimli olarak görmek için http://www.ioztelli.com/autocad-civil-3d-ile-google-earth-iliskisi/

hocam teşekkürler. Ben de proje mühendisiyim, yaptığım şebekeyi google’a atmaya çalışıyorum ama beceremedim. Türkiye’ye ait bütün koordinat sistemlerini giriyorum ama olmuyor. Acaba bu konuda yardımcı olabilirmisiniz…

merhaba , gps ile aldığım koordinatları Google Earth üzerine taşıdıktan sonra bu alanı Topografik eğrilerini AutoCAD veya Google üzerinde görmek istiyorum . bu konuda yardımınız olabilirmi. yeni bir Civil 3D kullanıcısıyım.

google earthten veri alabiliyor muyuz? yol projesi yapmak için izohipsler lazım bana. daha sonra netcad e aktarıp yol projesi yapılacak. yardımlarınız için teşekkürler…

google earth açıyorsun haritasını almak istediğin yere geliyorsun Autocad civil menu çubuğunda biyer var ordan earthla ilgili bi seçenek var onu seçiyorsun atıyor çizime ama yeterince hassas olmuyor galiba öyle kullanılsaydı kimse yerinde harita aldırmazdı.