Attila İlhan adını taşıyan vakıfla yaşayacak!

[RIGHT][/RIGHT]

Ünlü şair ve yazar Attilâ İlhan adına kurulan “Attilâ İlhan Bilim, Sanat ve Kültür Vakfı”, kapılarını sanatseverlere açtı.
Ünlü şair ve yazarın değerlerinin ve eserlerinin gelecek kuşaklara aktarılabilmesi için kurulan “Attila İlhan Bilim, Sanat ve Kültür Vakfı”, iki yıldır süren çalışmaların ardından açıldı.

Vakıf, Taksim Sıraselviler Caddesi üzerinde bulunan Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı’nın tam karşısındaki binada bulunuyor. Vakfın kurucusu ve yöneticisi olan Çolpan İlhan, binanın bir bölümünde Attiâ İlhan Kütüphanesi bulunduğunu belirterek, “Attilâ İlhan, gençlere çok açık bir yazardı. Böylece araştırma yapmak isteyen, öğrenmek isteyen gençler gelip kitaplardan faydalanabilecek, okuyabilecek, kopyalarını alabilecek” dedi.

Vakıfta ayrıca Attilâ İlhan’ın televizyon konuşmalarının da gösterildiği bir bölüm yer alıyor. Çolpan İlhan; vakfın, bilim, sanat ve kültür alanında Türkiye’de genç kuşaklarının çalışmalarına destek sağlayacağını, bu değerler ışığında bir düşünce ve bilgi üretim, bir yardım merkezi olmayı amaç edindiğini kaydetti. Vakıf girişinde yazarın vefat etmeden bir gün önce katıldığı kitap fuarında giydiği kıyafetleri, çeşitli kasketleri de sergileniyor. Ayrıca yazarın masası ve daktilosu gibi özel eşyaları da ileriki günlerde sergilenecek.

Taksim Sıraselviler Caddesi’ndeki önceki günkü açılışa, Ahmet Özhan, Fikret Hakan, Süleyman Turan, Kerem Alışık, Çolpan İlhan ile sanat ve edebiyat dünyasından bir çok davetli katıldı. Çolpan İlhan, ‘Vakıf merkezinin Názım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı ile karşılıklı binalarda olması da beni çok duygulandırıyor ve çok sevindiriyor’ dedi.