Atölyede başladı her şey!

ATÖLYEDE BAŞLADI HER ŞEY!

1953 yılında İstanbul Tahtakale’deki atölyede atılan umut dolu bir adım. Bu atölyede karyola borusu ve gazocağı üreterek iş hayatına başladı. Atölyesini açtığında, yıllar sonra başarı öyküsüne dönüşecek bir yazının, ilk satırlarını da kağıda döküyordu aslında.

Türkiye’de sanayi ve tarımda atılımın baş gösterdiği bu dönemde, zorlukların aşılabilmesi için gösterilen anahtar ise “çok çalışmak” tı. Hayallerine ulaşabilmek için bu gerçeğin bilinciyle atölyesinde işçileriyle birlikte çalışıyor, üretimde onlarla birlikte ter döküyordu.

Yoğun ve yorucu çalışmaların karşılığı kısa sürede alınarak Tahtakale’deki atölyenin işleri günden güne büyüdü. Bu hızlı büyüme beraberinde, İstanbul Bahçelievler’deki 1640 m²’lik yeni bir işyerine taşınma kararını getiriyordu ki,bu da ilk satırları henüz bir sene önce yazılan bu başarı öyküsüne altın bir paragraf eklemek anlamına geliyordu.

Yeni iş yerinde asma kilit üretimine de başlayan şirket 1958 yılına geldiğinde ise artık Kollektif Şirket adıyla faaliyet gösteriyor ve bir ilke imza atarak " Türkiye’nin ilk kasa kilidini" üretmeye başlıyordu.

“Uygulayan, karar verenden daha güçlüdür.” sözüyle hayallerini gerçeğe dönüştürme cesaretinin ne kadar önemli olduğunun altını çiziyordu. Dürüstlük ve inançla,ekip ruhuyla, çok çalışarak nelerin başarılabileceğini gösterdiklerini düşünüyordu. Şimdiye kadar elde edilen başarılar, O’nun başarı hikayesinde aslında sadece başlangıçtı. Bir başka deyişle O ve takımının kat edecek daha çok yolu ve gerçeğe dönüştüreceği hayalleri var.

O mütevazi bir insan. Ropörtaj yapmayı sevmiyor, teklifimi kabul etmedi. Kale kilitlerini bilmeyeniniz var mı? Sanmıyorum. Ve bu başarı öyküsünün kahramanı Sadık ÖZGÜR. Biliyorum aranızda çok var. Durmayın, başlayın yeni öyküleri yazmaya, yazdırmaya.

Abdullah GÜRBÜZ/GÜÇ SENDE ‘‘SİMURG’’ kitabından alıntıdır.