Atatürk ve atatürkçülük üzerine...

Çoğu insan Atatürk milliyetcilik ve laiklikten ibaret sanmakta.Yine çogu insan Atatürkü sevmenin Atürkçülükle aynı anlama geldiğini sanmakta.Bu da yanlış.Bir insan Atatürkü sevebilir ona minnetar olabilir ama Atatürkçü olmayabilir.Zaten çagımızdada şucu olmak bucu olmak gibi kavramlar artık ilkel sayılmakta.Şahsen ben Atatürkü severim ve ona minnetarım.Şu an burada yazı yazabiliyorsak biliyorum ki onun sayesinde.Ona borcumuzu ödemek mümkün değil.Anca ona minnetar olmam onun her fikrini her ilkesini kabul ediyorum anlamına gelmiyor.Zaten bazı fikirlerini ve ilkelerinide doğru bulmuyorum.Zaten Atatürk bizzat kendiside fikirlerin değişken olduğunu kabul etmekte ve muasır medeniyet seviyesini yurttaşlara önermekte.Atatürk özgürük sağlama aşamasında gereğini fazlası ile yapmıştır.Ancakekonomi konusunda ülkeye pek birşeyler verememiştir diye düşünüyorum.Tabii bunda o anki durum da önemli.Atatürk istiklal savaşını öncelik görmüş ve hayatını Türkiyenin özgürlüğüne adamıştır ve bunuda başarmıştır.Ancak ben çoğu zaman düşünmüşümdür:
Başka bir devletin himayesinde olupekonomik anlamda refah içinde yaşamak her tür eğitimi almak mı daha iyi, yoksakarnımız aç ama özgür olmakmı daha iyi ?
Bu soruya cevap verirken düşünmek gerekli ve içgüdüsel cevap vermemek gerekli.Hemen cevap veren arkadaşlar özgürlük önemli diye bir çıkış yapabilirler.Ama iyi düşünürlerse realiteye bakarlarsa bunun böyle olmadığını görecekler.Yani bu soruya cevap verirken milliyetçilikten uzak olmak gerekir.Bu sadece benim fikrimmi peki.Türkler seçimini hangi yönde yapmıştır ona bakalım.Eer gerçekten özgürlük ekonomiden açlıktan bile önemli olsaydı, Almanyadaki yüzbinleri bulan vatandaşlarınmızsadece hayat şartları orada iyi olduğundan orada yaşamaz,oturma izni almaya çalışmazdı.Yine eger özgürlük ekonomiden ve refahtan daha degerli olsaydı üniversiteyi bitiren birçok vatandaşımızokulu bitirir bitirmez yurt dışına gitme hayalleri kurmazdı ve gitmezdi.Demekki aç olup özgür olmak birşey ifade etmiyor değilmi.Karnımızın doyması herşeyden önemli.Özgürlükten bile…

Ahmet ÇELİKKOLLU
İnşaat Mühendisi
ESKİŞEHİR

Yurtdışında çalışmak, eğitim görmek, yaşamak ile kendi ülkende bir başkasının yanında, altında “besleme” gibi yaşamak farklı şeyler olsa gerek. Bu konuda eğer bu türden bir örnek verirseniz, yani birileri gelmiş birilerinin topraklarına ve onlara refah, huzur dolu hayat sunmuş, işte o zaman sizi desteklerim. Ama bunu tarihte biz Türkler’den başka yapan da oldugunu sanmam. Ha ne kadar doğru ne kadar yanlış bilemem belki öyle yapmasaydık şuan bambaşka bir Avrupa olacaktı neyse bu ayrı konu. Bkz: Kızıldereliler, bkz: Afrika, daha yakın örneklere bkz: Irak… tek bir örnek gösterin ki bi topraklar fethedilmiş, alınmış ancak sömürülmemiş de oranın halkına daha huzurlu bi hayat sunulmuş … :slight_smile: Biz o tarihlerde, ölmeseydik de ölürdük Ahmet Bey. En azındn besleme açlar değilde, özgür açlar olarak kalabildik diyelim :slight_smile:

Saygılarımla

Başka bir devletin “himayesinde” (yani sömürgesinde) olunca ekonomik açıdan refah içinde olunacağını nereden çıkardınız ki? Var mı böyle ekonomik gelişme sağlamış bir ülke? Anca kanınızı emerler. Dolayısıyla Atatürk birinden feraget edip diğerini kazandırmamıştır, aslında ikisini de kazandırmıştır millete.

Ahmet bey bu iyi niyetli ama çok naifçe bir düşünce olmuş. İnsanoğlunu hayvandan ayıran en önemli özelliği sadece karın doyurma ihtiyacı değil, onurlu bir hayat sürme isteği olmalıdır.

ahmet bey bu söylediğiniz mandacılığın ta kendisi.hiç tasvip etmediğimi belirtmeliyim.tarihin hiç bir döneminde bunu kabul etmemiş bir milletiz.ama atatürk olmasaydı, kesin başkasının himayesindeydik.ama o zaman böyle pervasız yorumlar yapılabilinirmiydi bilemem…

İstanbul ele geçirildikten sonra terk edildiyse ele geçirenler daha kolay yönetmek için terketdiler

Eskidende böyle düşünenler olduğu için ülkemin hali bu işte.Dost görünen bilen bilir ülkemdeki el ele tutuşulmuş yağları
süt tozlarından yapılmış sütleri gıslavet lastiklerin ülkeme ne diye verildiğini.Bu gün ülkemde onların politikasını sürdürmek
zorunda olan insanlar var…Özgür insan düşünür ve Ekonumik bağımsızlığınıda kazanır…ama ülkemde malesef sayısıda belli.

Genel bir açıklama yapma gereği duydum.
Himaye ile sömürgeyi birbirinden ayırmak gerekli.Bir örnek verecek olursak Osmanlı İmparatorluğu himayesi altındaki yerleri düşünün.Özellikle Kanuni veya yükselme devrindeki himayesi altındaki yerleri düşünün.Osmanlılar sömürge kurmamıştır .Aksine yüceltmiştir oraları.Bu yerlerde biliyorsunuz ki osmanlıların hala eserleri mevcuttut.Bu yerler osmanlılar zamanında fakirlik içinde değil rahatlık içinde yaşamışlardır.Sömürge ile himayeyi birbirine karıştırmamka gerekir.Dikkat ederseniz ilk yazımda himaye sözcüğünü kullandım.Sömürge lafı değil.Bunu bilerek yaptım çünkü anlam olarakda farklı benim bahsettiğim konuda farklı.

Yine bir üye özgür insan düşünür ve ekonomik ve bagımsızlığını kazanır diye bir cümle kurmuş.Sadece özgür insan düşünmez.Her insan düşünür.Düşünmek ile ekonomik özgürlüğü kazanmak arasında herhangi bir bağ yoktur.Nasıl çok çalışan çok kazanamaz ise çok düşünen de çok kazanamaz.

Bazı üyelerle anlaşamadığımız nokta şu:
Ben her halukarda her şartta insanın yaşama hakkını önde tutarım.Yaşamaktan kastım sadece nefes almak değil.Belirli bir standartta yaşamak tabii.İnsanın yaşama hakkı özgürlüktende önce gelir.Benim söylemek istediğim bu.Ancak tabiiki özgürlüğü yaşam hakkından önde tutanlarda olacaktır.Bunlarada saygı duyuyorum tabii.Bu düşünceler şahsi düşüncelerim.Doğrudur yanlıştır bunu zaman gösterir.Ama bu yazdıklarımı mandacılık yada sömürgeciliğe destek amaçlı göstermek sanırım biraz acımasızlık olur.Yazımı tekrar okuyuncada bazılarında sömürgeciliğe övgü gibi algılanmasınada şaşırmadım ama sanırım bazı kelimeleri cümleleri seçmeden kullanmışım Dolayısıyle yanlış algılamalar olmuş.Dolayısıyle burada yazıyı okuyanlarda değil hatayı kendimde aramam gerekli.Aradığımdada hatayı kendimde buldum.Kelimeleri biraz daha seçici kullanmam gerekirdi.

Yazı hakkında lehte yada aleyhte yorum yapan tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum.

Ahmet ÇELİKKOLLU
İnşaat Mühendisi
ESKİŞEHİR