Atatürk Üniversitesi Sap 2000 ders notları

Aşağıda Yrd Doç Dr Habib Uysal hocamızın meslek seçmeli dersinde gösterdiği sap2000 dersine ait notlar bulunmakta. Notlar 110 sayfa olup rar içinde pdf formatındadır. Notlar şahsım tarafından tutulmuştur. İlgililere duyurulur indirmek için link

http://uploaded.to/?id=70fmn9

Bu dosya ilerideki muhtemel dosya silinmelerine karşı yedeklenmiştir.

Yedeklenen Dosya No: 5

Şifre : www.insaatforumu.com

http://rapidshare.com/files/107902990/Ataturk_universitesi__Sap2000_ders_notlari.rar

çok güzel bir çalışma olmuş teşekkürler, yeni başlayanlar için gayet güzel bilgiler var, özellikle spec. girişlerinde…

Tesekkurler, gercekten cok faydali bir calisma olmus…

(Ama; galiba sayfa 18’de verilen ornek 2 deki trapez yukleme ile tekil moment yuklemesi, sayfa 22-23 deki sekil 2-6 ve sekil 2-8 ile uyusmuyor…!?
Ayrica sayfa 32’de Cross section area ve shear area in 2 dimension degerlerinin ihmal edilmesi icin 1E+10 yaptiktan sonra Moment grafiginin degistigini goruyoruz…Bu degerleri degistirmek Moment grafigini etkilememeli bence !?)

1. söylediğinde haklısın orada basit bir hata olmuş ama bu o kadarda önemli bir hata değil amaç öğrenmek değilmi :slight_smile:

İkinci söylediğine gelince kesinlikle moment diyagramı değişiyor emin olabilirsin o değerleri ihmal ederek amacımız çözümü açı metoduna benzetmek moment diyagramının şeklinde bir değişme olmuyor tabi ama değerleri değişiyor …

[QUOTE=huseyin_boler;55999]1. söylediğinde haklısın orada basit bir hata olmuş ama bu o kadarda önemli bir hata değil amaç öğrenmek değilmi :slight_smile:

İkinci söylediğine gelince kesinlikle moment diyagramı değişiyor emin olabilirsin o değerleri ihmal ederek amacımız çözümü açı metoduna benzetmek moment diyagramının şeklinde bir değişme olmuyor tabi ama değerleri değişiyor …[/QUOTE]

Peki o zaman su sekilde sorayim;

Herhangi bir moment grafigi cizmek icin “Cross section area ve shear area in 2 dimension” degerlerini bilmelimiyiz ?
-Bence hayir…!?

[QUOTE=huseyin_boler;55999]1. söylediğinde haklısın orada basit bir hata olmuş ama bu o kadarda önemli bir hata değil amaç öğrenmek değilmi :slight_smile:

İkinci söylediğine gelince kesinlikle moment diyagramı değişiyor emin olabilirsin o değerleri ihmal ederek amacımız çözümü açı metoduna benzetmek moment diyagramının şeklinde bir değişme olmuyor tabi ama değerleri değişiyor …[/QUOTE]

Peki o zaman su sekilde sorayim;

Herhangi bir moment grafigi cizmek icin “Cross section area ve shear area in 2 dimension” degerlerini bilmelimiyiz ?
-Bence hayir…!?

[quote=bletchley;56019]Peki o zaman su sekilde sorayim;

-Bence hayir…!?[/quote]

Arkadaşım öncelikle herikinizin yorumuda yeterli değil.Doğrusu şu notu yazan değerli hocamız problemi açı metoduna benzetmek için türkçesi stiffnes matrisi etkin katsayıları diye bilinen (stiffness modification faktors) menüsünde çok doğru bir değişikliğe gitmiştir.Nedeni Sap2000 programı sizin probleminizi eğer gerekli yerlerde müdahalelerde bulunmazsanız 3 boyutlu ve tüm stiffness parametreleri etkin olarak çözer. 2. arkadaşımızın dediği gibi moment grafiği çizmek için türkçesi alan ve 2.yönündeki kesme alanı değerlerini bilmek gerekirmi sorusunu bizim önceden bilmemiz gerekir. Yani eğer siz SAP2000’e Y yönünde de etkili olabilecek bi moment ve kirişlere eksenel kuvvet olarak ekiyen bir kuvvet etkitirseniz ve de stifness matrisinde alan etkisi ve 2.yönündeki kesme alanı etki değerlerini gerekli bi biçimde değiştirmezseniz, Sap2000 bu etkileri de dikkate alarak sistemin deplasmanlarını bulur ve ona göre diyagramları çizer.
Her iki Diyagramda görülen değer farklılığın küçük olmasının nedeni ise bu etkilerde dikkate alınarak hesaplanan deplasmanların çok küçük olmasından dolayıdır.Oysa daha değişik ve büyük sistemlerde bu etkilerin dikate alınıp alınmamasıyla farklar daha belirgin olabilmektedir.

[QUOTE=bletchley;56019]Peki o zaman su sekilde sorayim;

-Bence hayir…!?[/QUOTE]

Hiperstatik bir sistemi önce açı metodu ile çözün sonra sap2000 ile çözün kesme kuvveti değerlerinde fark olduğunu göreceksiniz…

Daha sonra sap2000 deki çözüme yukarıdaki gibi büyük değerler verip ihmal ettirin elle çözüm ile aynı olduğunu göreceksiniz .

Sizce açı metodunda yatay ötelenme sırasında yatay ötelenme yi sabit almıyormuyuz acaba sizce sap2000 böylemi alıyor bir şeyleri ihmal etmezsek yukarıdaki gibi bilmem biraz düşünün ayrıca yukarıdaki çözümü bize hoca anlattıktan 1 yıl sonra Birsen yayınlarının sap2000 10 kitabında da gördüm …

ben sap2000 programını inceliyorum.
inş öğrenirim

huseyin beye ve hocamız habib uysala teşekkürlerimi sunuyorum:D atauni

Habib hocanın adını duyunca birden heyecanlandım, özlemişim hocamı,görüşmeyeli baya oldu.Saygılar.dosyayı yükleyen arkadaşa da teşekkürler

notları indiremiyorum yarıya kadar indirip hata veriyor tekrarlarmısın

kardeş tmmlanmamış dosya diyor kontrol edip tekrar yayınlarsan çok sevinirim dosyayı indiriyor ama rapid dosyası eksik diyor

[b]Alternatif Rapidshare Linki :

http://rapidshare.com/files/94595413/Sap2000_Ders_Notlar__305_.pdf[/b]

ilginize teşekkur ederim “persona” ve bu konuyu açan arkadaşa.

bakıyorum hiç zaman kaybetmeden cevapveriyorsunuz ben sadece bunu yapabilirim teşekkur ederim.

teşekkürler kardeşim sabah sabah derse gidilmiyor zaten :d eyvallah

Notlara baktım Hakikaten hiç başlamayanlar için On Numara olmus eLine Sağlık.

çok sağol arika bir çalışma

Alternatif rapid linki iyi olmuş ama az önce ilk linkden indirdim bir problem yok linkte … Dosya tamamen indikten sonra rardan çıkarıp açtım

güzel bi çalışma olmuş… teşekkürler