Asmolen Döşeme ve Rijit Diyafram Kabulü

Sayın meslektaşlarım;

Asmolen döşeme kabaca tarif edersek küçük dişler vasıtasıyla yükleri kirişlere ileterek yük aktarımını sağlayan sistemlerdir. Forumda da bu konu hakkında epeyce faydalı bilgiler buldum. Emeği geçen herkese öncelikle teşekkürler.
Benim kafama takılan ise şudur:
Dişler doğrultusunda rijit diyafram kabulü doğrudur çünkü dişler yatay yükleri kirişlere düzgün bir şekilde iletmektedir.(yorumumda yanlışlık varsa lütfen belirtiniz) Dişlere dik doğrultuda ise yatay yükleri ileten sadece ince plak değil midir?(genelde 7-10 cm). Bu durumda diş yönünde rijit diyafram sağlanırken dişlere dik yönde bu kabulü yapmak yanlış olmaz mı?

Durum böyleyken asmolen döşemeli sistemleri çözerken yarı rijit diyafram kabulü ile analiz yapmak daha uygun olmaz mı?

Forumda bu tür konulara doymusluk mu var acaba, yani ben cok geriden mı geliyorum. Genel olarak bu tür konulara ilginin az olduğunu düşünüyorum.
Saygılarımla…

[QUOTE=muh_hd;106020]Sayın meslektaşlarım;

Asmolen döşeme kabaca tarif edersek küçük dişler vasıtasıyla yükleri kirişlere ileterek yük aktarımını sağlayan sistemlerdir. Forumda da bu konu hakkında epeyce faydalı bilgiler buldum. Emeği geçen herkese öncelikle teşekkürler.
Benim kafama takılan ise şudur:
Dişler doğrultusunda rijit diyafram kabulü doğrudur çünkü dişler yatay yükleri kirişlere düzgün bir şekilde iletmektedir.(yorumumda yanlışlık varsa lütfen belirtiniz) Dişlere dik doğrultuda ise yatay yükleri ileten sadece ince plak değil midir?(genelde 7-10 cm). Bu durumda diş yönünde rijit diyafram sağlanırken dişlere dik yönde bu kabulü yapmak yanlış olmaz mı?

Durum böyleyken asmolen döşemeli sistemleri çözerken yarı rijit diyafram kabulü ile analiz yapmak daha uygun olmaz mı?[/QUOTE]

Tek yönlü dili döşeme için yorumunuz son derece doğru.Zaten literatürü karıştırırsanız tek yönlü dişli döşemelerde bahsettiğiniz bu konunun dezavantaj olduğuna rastlarsınız.Hatta depremde yıkılan asmolen bir binanın raporunda bu durum yıkıma etken olarakda gösterilmişti.Bu nedenledir ki tek yönlü asmolen döşemelrde diyafram için gerekli tedbirler alınmalı(döşemenin kalın tutulması gibi)

Ahmet ÇELİKKOLLU
İnşaat Mühendisi
ESKİŞEHİR

[QUOTE=CELİKKOLLU;106238]Tek yönlü dili döşeme için yorumunuz son derece doğru.Zaten literatürü karıştırırsanız tek yönlü dişli döşemelerde bahsettiğiniz bu konunun dezavantaj olduğuna rastlarsınız.Hatta depremde yıkılan asmolen bir binanın raporunda bu durum yıkıma etken olarakda gösterilmişti.Bu nedenledir ki tek yönlü asmolen döşemelrde diyafram için gerekli tedbirler alınmalı(döşemenin kalın tutulması gibi)

Ahmet ÇELİKKOLLU
İnşaat Mühendisi
ESKİŞEHİR[/QUOTE]

İlginize teşekkürler Ahmet Bey,

Hal böyleyken, asmolen döşemeli sistemde biraz daha titiz çalışmak ve boyutlandırmada biraz daha cömert davranmak gerekirken hala müteahhitlerin “yapıda asla perde istemiyoruz, nervür genişliği çok fazla, döşeme kalınlığını azaltalım” gibi bizi zora sokan isteklerine cevap vermeye çalışıyoruz.