asmolen döşeme hakkında

merhaba. boyutlandırmaya çalıştığımız binada TS 500’e göre döşeme kalınlığını 22 cm bulduk. fakat mimarlar döşemenin asmolen olmasını talep ettiler. konu hakkında yeterli bilgiye sahip değilim. STA4-CAD’de döşemeler kısmında asmolen’i seçtiğimde 5/25, 5/30, 5/35 gibi sayılar gösteriyor. sizce elimizde döşeme kalınlığına göre hangi tipi seçmeliyiz. nedenleriyle birlikte cevaplarsanız çok sevinirim. şimdiden teşekkürer

sorumu düzeltmek istiyorum: 30’a 70 ve 30’a 120’lik kirişler kullanıyoruz. araştırmalarıma göre asmolen döşemenin tercih edilmesinin en önemli nedeni kirişlerin döşemenin içinde kalarak düz bir tavan elde edilmesiyiş. bu nedenle 7/30’luk asmolen seçtim. yalnız şimdi başka bir sorunla karşı karşıyayım: kirişin enini 30, boyunu da 70 cm aldığımda yine düz bir tavan elde edemiyorum. tersini yaptığımda da yani eni 70, boyu 30 cm aldığımda da yapı abuk sabuk bir hal alıyor. yapı analizi yaptırdığımda bütün kirişler sorunlu çıktı tahmin edebileceğiniz gibi.

size sormak istediğim, öncelikle 7/30’luk asmolen döşeme seçmem doğru bir tercih mi? ikincisi, tavanı düz ale getirmeye çalışmak doğru mu? doğruysa nasıl yapılabilir?

arkadaşım öncelikle asmolen genelikle 7/30 olarak alınır.sende 7/30 olarak asmoleni seçip kirişlerede ön boyut olarak 40/30 ver daha sonra analiz yaptır çıkan sonuca göre kirişlerin ve kolonların boyuttunu artırman gerekiyorsa artır.