Asmolen Döşeme Detayları

Asmolen Döşeme Detay

Asmolen Döşeme Dişler

Asmolen Döşeme Genel

Asmolen Döşeme Alttan Görünüş

Asmolen Döşeme Dişler Alttan Görünüş

Asmolen Döşeme Dişlerinde Kapalı Etriye

Asmolen Döşeme Dörtgen Olmayan Plan

Asmolen Döşemede Briket Yerleştirilmesi

Asmolen Döşemede Yastık Kirişi ve Diş Donatıları

Asmolen Kalıp Sökülünce Davranış Ne Olur?

Asmolende Köşe Kısım ve Baca

Asmolende Yastık Kirişlerinde Donatı

Balkon Döşemesi Donatıları

Farklı Doğrultuda Uzanan Asmolen Dişleri

Resimler güncellenmiştir

asmolen hkkındaki bilgilerin için teşekkürler bide dişli döşemeler (dolgu malzemesi olmyan) hkkında bu şekilde bi bilgi verir,sen seviniriz kalıplama nasıl yapılıyor acaba

asmolen döşeme kullamanın sebebleri nelerdir bireketler asmolen döşeme arasına nasıl yerleştirilir bunun hakkında bilgi verebirmisiniz

Asmolen (dişli) döşeme avantajları, diş aralarına konan taşıyıcı olmayan hafif blokların yerleştirilmesiyle ısı ve ses izolasyonuna katkıda bulunur,ayrıca bu dolgu bloklarıyla düz bir tavan görüntüsü elde edilmiş olur( sarkık kiriş yoksa ).Ayrıca özellikle açıklık bölgesinde çekme bölgesinde ki betonun kaldırılmasıyla(azaltılmasıyla) döşemenin özağırlığı düşürülmüş olur.
Asmolenlerin yerleştirilmesine gelince (çeşitli geometri ve ölçülerde olmasına rağmen)
şekilleri itibariyle dişlere rahatça otururlar burada dikkat edilmesi gereken ana taşıyıcı kirişlerle direkt olarak temas eden tuğla sıralarının başlarındaki ilk asmolendir.Bir yüzü açık olduğu için tuğla montajından bir gün önce yüksek dozlu harç ile delikleri kapanmalı böylelikle beton dökümü esnasında buralardan betonun girmesi önlenmelidir.Aksi halde beton bu deliklerden bütün asmolen tuğlalrın içine dolabilir yada çoğuna ki döşeme öz ağırlığı belirlenenden daha fazla olur ekonomiklikte ortadan kalkar beton metrajları yanlış çıkar:)ufak bir ayrıntıdır ama gözden kaçırılmaması gerekir.

http://www.civilturk.com/default.asp?PG=71
bu sitedeki forumda asmolen döşemelerin normal kirişli döşemelere göre
%20-25 daha ağır olduğu yorumu yapılıyor ve bunun da özellikle deprem yönünden olumusuz sonuçlar vereceği söyleniyor.:frowning: Şimdi asmolen döşemeler normal kirişli döşemelere göre ağırmı hafifmi?

asmolen döşemeler hakkındaki bilgileriniz için teşekkür ederim.yalnız pek tasvip edilmeyen bir döşeme şekli. bu konu hakkındaki görüşlerinizi bildiriseniz memnun olurum.iyi çalışmalar.

asmolen döşemelerde kullanılan yassı kirişlerin herhangi bir deprem anında döşeme gibi çalıştığından bu binaların hasar görmesi diğer normal döşeme kullanılan binalara göre daha fazla olduğu gözlenmiş.sizin bu konu hakkındaki görüşleriniz nedir?iyi çalışmalar.


bahsettiğiniz konu ile alakalı bir yorum linkte…

AĞIR OLUR VE BENCE ISI VE SES YALIYIMINDADA O KADAR ETKİLİ DEĞİL…

asmolen döşemeler teorik olarak geniş açıklılarda normal döşemelere göre daha ekonomik ve daha hafif olduğu söylenir. ben şuan ki uygulamalarda bu hafifliği göremiyorum ki kullanılan asmolen tuğlaların ağırlığı genel oalrak adette 7 kg’dır. fakat yeni uygulamalarda daha hafif olan strafor bana göre daha mantıklı. asmolen döşeme alışveriş merkezleri,oteller gibi kompleks yapılarda daha güzel ve düz bir görünüm elde etmek için idealdir. saygılarımla…

asmolen döşeme diğer döşemeye nazaran daha ağır olur.asmolen genelde uzun açıklıklı döşemelerde kullanılır ve döşemnin toplam kalınlığı normal döşemlere oranla 3-4 kat fazla olduğu için ısı ve ses yalıtımı normal döşemeye oranla daha fazladır.

[quote=SerkanÇelik;10130]Asmolen (dişli) döşeme avantajları, diş aralarına konan taşıyıcı olmayan hafif blokların yerleştirilmesiyle ısı ve ses izolasyonuna katkıda bulunur,ayrıca bu dolgu bloklarıyla düz bir tavan görüntüsü elde edilmiş olur( sarkık kiriş yoksa ).Ayrıca özellikle açıklık bölgesinde çekme bölgesinde ki betonun kaldırılmasıyla(azaltılmasıyla) döşemenin özağırlığı düşürülmüş olur.
Asmolenlerin yerleştirilmesine gelince (çeşitli geometri ve ölçülerde olmasına rağmen)
şekilleri itibariyle dişlere rahatça otururlar burada dikkat edilmesi gereken ana taşıyıcı kirişlerle direkt olarak temas eden tuğla sıralarının başlarındaki ilk asmolendir.Bir yüzü açık olduğu için tuğla montajından bir gün önce yüksek dozlu harç ile delikleri kapanmalı böylelikle beton dökümü esnasında buralardan betonun girmesi önlenmelidir.Aksi halde beton bu deliklerden bütün asmolen tuğlalrın içine dolabilir yada çoğuna ki döşeme öz ağırlığı belirlenenden daha fazla olur ekonomiklikte ortadan kalkar beton metrajları yanlış çıkar:)ufak bir ayrıntıdır ama gözden kaçırılmaması gerekir.[/quote]serkan arkadaşımın dediklerine katılıyorum.ilk asmolenin açık olan uyerlerinini doldurulması yerine daha pratik olarak kapalı asmolen kullanılmasını tavsiye ediyorum.iyi çalışmalar…

bu ayrıntı için teşekkürler

[b][i][QUOTE=husozkan52;15200]http://www.civilturk.com/default.asp?PG=71
bu sitedeki forumda asmolen döşemelerin normal kirişli döşemelere göre
%20-25 daha ağır olduğu yorumu yapılıyor ve bunun da özellikle deprem yönünden olumusuz sonuçlar vereceği söyleniyor.:frowning: Şimdi asmolen döşemeler normal kirişli döşemelere göre ağırmı hafifmi?[/QUOTE]

Arkadaslar asmolen dosemeler normal plak dosemelerden daha agırdır.Ve plak doseme kadar rijit degildir.Yani saglamlık bakımından plak doseme asmolen dosemeden daha saglamdır, daha rijittir.

Biliyorsunuz ki deprem yukleri yapının agırlık merkezine,kesme kuvvetleri yapının rijitlik merkezine etkirler.Bunun için asmolen doseme normal plak dosemeden daha agır oldugundan ve deprem agırlık ile dogru orantılı olarak arttıgından yapıya gelecek deprem yuku normal plak dosemeye oranla daha fazladır.

Asmolen dosemelerin yapılma amacı ses ısı izolasyonu,duzgun bir tavan yuzeyi elde etmektir.Ayrıca mimaride odaların duvar degişiminde kolaylık saglar.
Maliyet acısından dusunursek;
işçilik bakımından daha ucuzdur.ve plak dosemeden imalat acısından da ucuzdur(beton,demir maliyeti bakımından)

Saygılarımla…

İyi Çalışmalar…[/i][/b]

teşekkurler…

arkadaşlar asmolen döşemeleri çok genellemek yanlıştır,mesela bizim kullandığımız köpük asmolen bilinen asmolene göre ağırlığı nerdeyse hiç,2 kg/m2 buda binayı çok hafifletiyor,deprem güvenliğini artırıyor, ölü yük m2 de 150 kg gibi düştügünden donatı miktarı yaklaşık %10 civarı iniyor.bu gibi sebeblerle köpük asmoleni tek geçerim:)

arkadaşlar asmolen döşemeleri çok genellemek yanlıştır,mesela bizim kullandığımız köpük asmolen bilinen asmolene göre ağırlığı nerdeyse hiç,2 kg/m2 buda binayı çok hafifletiyor,deprem güvenliğini artırıyor, ölü yük m2 de 150 kg gibi düştügünden donatı miktarı yaklaşık %10 civarı iniyor,boşluklu yapısı sayesinde ses yalıtımında iyi.bu gibi sebeblerle köpük(strofor) asmoleni tek geçerim:)

asmolen blok hesabı nasıl yapılıyor bilgi verirseniz çok sevinirim.şimdiden teşekkürler…

Asmolen blok hesabı nasıl yapılıyor bilgi verirseniz çok sevinirim.şimdiden teşekkürler…

asmolen döşemelerlde nervür dişlerinin yönleri neye göre belirleniyor ve asmolenlerin yerleştirildiği doğrultu projede nasıl belirleniyor? tşekkürler…