ArchiCAD 11 Yenilikleri ( tanıtıcı videolarla)

ArchiCAD 11: Yenilikler

ArchiCAD 11’in yeniliklerini Koordinasyon, Kontrol ve Dokümantasyonsal Sanal Yapı Fonksiyonları olmak üzere üçe ayırabiliriz. Aşağıdaki film kliplerinde ArchiCAD 11’in yeni özelliklerini göreceksiniz.
KOORDİNASYON
Bu konudaki yenilikler sayesinde kullanıcılar kendi tasarımları ile statik ve mekanik çizimlerini kolayca karşılaştırabilecektir. Aynı zamanda tasarımlarınızı kendi proje ekibinizle koordine etmek de çok kolay olacaktır.
Graphisoft, ArchiCAD 11 versiyonunda sektörde bir ilk olan Sanal İz teknolojisini kullanıcılarına sunmuştur. Bu özellik sayesinde istediğiniz herhangi bir model görünüşlerini (plan, kesit, cephe) birlikte görüntüleyip çalışabilirsiniz. Bu model görünüşlerinden birinde yaptığınız değişiklik diğerinde de otomatik olarak güncellenecektir. Bu özelliği açıklayan klip için aşağıdaki ikona tıklayın lütfen.


Model İçeriğindeki Çizimler
ArchiCAD 11 Sanal Karşılaştırma özelliği sayesinde tasarım sürecinde yapılan çizimlerin birbirleriyle karşılaştırılmasını kolaylaştırır. Çizimlerin kolaylıkla karşılaştırılabilmesi takım çalışmalarında çıkabilecek hataları da büyük oranda engeller. Bu özelliği açıklayan klip için aşağıdaki ikona tıklayın lütfen.

Dışarıdan Alınan Çizimlerin Entegrasyonu
Yeni 2D Taslak aracı sayesinde 2 boyutlu çizimin tüm esnekliklerinden faydalanmanızı sağlayacaktır. Bu araç, 3 boyutlu modelden 2 boyutlu çizime geçiş çok kolaylaştırır ve mimari dokümantasyonun son rötuşlarında ve kontrolünde hız kazandırır. Bu özelliği açıklayan klip için aşağıdaki ikona tıklayın lütfen.


KONTROL
Kaliteli Dokümantasyon
ArchiCAD 11’deki yeni özellikler sayesinde son pafta teslimlerinde yüksek kaliteyi daha kolay yakalayacaksınız. Paftaların birbirleriyle karşılaştırılabilmesi ve paftalar üzerinde diğerini referans alarak değişiklik yapılabilmesi çok daha kaliteli dokümantasyon elde etmenizi sağlayacaktır. Bu özelliği açıklayan klip için aşağıdaki ikona tıklayın lütfen.

Her Görünüşten Akıllı Detaylar
Her türlü model görünüşünden karşılıklı-referans verilebilmesini sağlayan yeni özelliğiyle detay çizimlerini kolaylaştırdı. Artık sadece planlardan değil; kesitlerden, cephelerden ve 2D taslaklardan detay çizimleri oluşturulabilmektedir. Aynı şekilde daha önceden hazırlamış olduğunuz detaylara link vermek veya tedarikçilerden edindiğiniz PDF dokümanlarını detay çizimlerine eklemek mümkündür. Bu özelliği açıklayan klip için aşağıdaki ikona tıklayın lütfen.

Çizgi ve Tarama Temizleme
ArchiCAD 11’in çizgi ve tarama temizleme araçları sayesinde 3D model görünüşlerinden alınan detaylar üzerinde çalışmak daha kolaylaşacak. Çizim otomatik olarak 2 boyutlu düzenleme tekniklerine uygun hale getirileceği için 2 boyutlu çizimlerde çok daha kaliteli sonuçlar elde edilecektir. Bu özelliği açıklayan klip için aşağıdaki ikona tıklayın lütfen.

GELİŞMİŞ SANAL YAPI ÖZELLİKLERİ
Bu yeni özellikler Sanal Yapı ortamında esneklik sağlayarak üretkenliği arttırmaktadır. Özelliklerin bir bölümü aşağıdaki gibidir:

Karmaşık Eleman Geometrisi
Archicad 11’de eğimli ve karmaşık profilli duvarlar yardımcı paletler kullanılarak kolaylıkla eğriselleştirilebilmektedir. Bu tür duvarların kendi aralarında veya düz duvarlarla birleşiminde hiçbir sorun yaşanmamaktadır. Bu özelliği açıklayan klip için aşağıdaki ikona tıklayın lütfen.

İç Cephe
İç Cephe aracı kullanılarak en karmaşık şekilli odanın bile iç cephe görünüşleri tek klikle elde edilir. Bu görünüşler istenildiğinde otomatik olarak paftalara aktarılabilir. Paftadayken bile iç cephe üzerinde yapılan değişiklikler modeli ve diğer model görünüşlerini güncelleyecektir. Bu özelliği açıklayan klip için aşağıdaki ikona tıklayın lütfen.

Proje Görünüşlerine Özel Kalem Setleri
ArchiCAD 11’in yeni özelliklerinden biri olan kalem setleri sayesinde her çizime ve her ölçeğe göre farklı kalem setleri atayabilirsiniz. Böylece ölçek değiştirdiğinizde kalem kalınlıklarını tekrar düzenlemek zorunda kalmazsınız. Bu özelliği açıklayan klip için aşağıdaki ikona tıklayın lütfen.

Çok Katlı Hotlinkler
ArchiCAD hotlink modülleri projenin diğer bölümlerinin o anda çalışılan bölüme eklenmesini sağlamaktadır. ArchiCAD 11’de ise modüller çok katlı oluşturulabilmektedir. Her kat için ayrı ayrı modül oluşturmak yerine çok katlı tek bir modülle çözüme ulaşılacaktır. Bu özelliği açıklayan klip için aşağıdaki ikona tıklayın lütfen.

Geliştirilmiş PDF Çevrimi
ArchiCAD 11’de PDF formatına çevrimde çok daha yüksek bir kalite elde edebilmektesiniz. Eğrisel çizgiler, taramalar ve yazılar hiçbir deformasyona uğramadan PDf formatına çevrilebilmektedir. Pdf çıktı sürücüsüne gerek yoktur. PDF formatı Farklı Kaydet seçeneklerinden birisidir. Windows, Macintosh platformlarında, 32 bit ve 64 bit bilgisayarlarda kullanılabilmektedir. Bu özelliği açıklayan klip için aşağıdaki ikona tıklayın lütfen.

Katlara Bağlı Yapım Elemanları
ArchiCAD 11 ile elemanın bulunduğu kat önemli olmaksızın istenilen katta görüntülenmesi sağlanabilir. Eğer bir kattan fazlasını etkileyen elemanlar varsa bunlarında hangi katlarda görüntüleneceği otomatik olarak belirlenir. Bu özelliği açıklayan klip için aşağıdaki ikona tıklayın lütfen.


Kaynak : www.akademya.com.tr

sağolasın emeğine sağlık

[b]Archicad 12 Versiyonu Mayıs ayında piyasaya sürülecek.

Umarım çok daha güzel özelliklerle yenileniyor…

En belirgin özelliği: BIM.
[/b]

bu kadar sürüm yapmak artık moda oldu.autodesk 3ds max i de kendi bünyesine katınca autocadde olduğu gibi maxte de yılda bir yeni sürüm çıkarıyorlar ve şimdi diğer şirketler de başladı.tam manasıyla modifiye etseler bu kadar kısa sürede yeni sürüm yapmaları imkansız ama yeni bir komut ekliyor hadi yeni sürüm yeni bir arayüz koyuyorla yeni bir sürüm.sonumuz hayrola…

[b]bence her sene yeni bir sürüm çıkartmaları:

  1. teknolojiyi takip etmelerinden
  2. bizden fazla çalışmalarından
  3. ihtiyaç olduğu için (arz-talep dengesi)

gerekli…
[/b]

bencede her sene bir sürüm cıkarsınlar hatta yetmez 6ayda bir cıkarsınlar

Bu yolların ustasıyım Yeni sürümün hastasıyım.