Araştırma - Yıl tecrübeniz? Okulunuz? Maaşınız? Mesleğinizden memnunmusunuz?

Arkadaşlar yeni mezun olacak arkadaşlara ve mezun arkadaşlara bilgi vermek amacıyla bu foruma cevap veriniz? Herkes piyasayı bilsin ve yeni işlere girdiği zaman piyasa şartlarını öğrensin? Duyarsız kalmayalım lütfen.

1.) Kaç yıllık iş tecrübeniz var?
2.) Hangi okul mezunusunuz?
3.) Ne kadar maaş alıyorsunuz?
4.) Maaşın yanında çalıştığınız şirket ne gibi olanaklar sağlıyor (araba, ev,prim vb.).
5.) Mesleğinizden memnunmusunuz?
6.) Meslekle ilgili neler tavsiye edersiniz?

Vermek istediğiniz benim atladığım birşeyler varsa onlarıda yazabilirsiniz.

Saygılarımla.

1.) 4,5 yıllık iş tecrübem var
2.) anadolu üniversitesi mezunuyum inşaat mühendisliği bölümü
3.) işsiz kaldığım senelerde oldu,(özellikle kriz yıllarında), şu an bursada çalışıyorum, masa başında proje ve ihale işlemleriyle ilginiyorum 900 ytl maaş alıyorum
4.) Şirket öğle yemeği veriyor
5.) işimden memnumum

ARKADAŞLAR GÖRÜYORUMKİ KONU OKUNMASINA RAĞMEN, CEVAP VERMEKTEN KAÇINILIYOR(yanılıyo olabilirim, hewmen tepki vermeyin)
BENCE BU FORUMDAKİ HERKES ÇEKİNMEDEN BU BAŞLIĞI DOLDURMALI, SONUÇTA HEPİMİZ AYNI SEKTÖRÜN İNSANLARIYIZ, BİRBİRİMİZE DESTEK OLMALIYIZ.
BEN İLK SENELERİMDE PİYASA ŞARTLARINI BİLMEME SORUNUNU ÇOK YAŞAMIŞTIM, BİRBİRİMİZE DESTEK OLMALIYIZ BENCE.
AYRICA SORULARA HERKES MESLEĞİNİ VE ÇALIŞTIĞI ŞEHRİ YAZARSA DAHA ANLAMLI OLUR BENCE,
herkese iyi çalışmalar

[QUOTE=halimtoptac]Arkadaşlar yeni mezun olacak arkadaşlara ve mezun arkadaşlara bilgi vermek amacıyla bu foruma cevap veriniz? Herkes piyasayı bilsin ve yeni işlere girdiği zaman piyasa şartlarını öğrensin? Duyarsız kalmayalım lütfen.

4.) Maaşın yanında çalıştığınız şirket ne gibi olanaklar sağlıyor (araba, ev,prim vb.).

1.)2 yıllık iş tecrübem var
2.)akdeniz ünv.inşaat mühendisliği
3.)asgari ücret
4.)öğlen yemeği
5.)evet memnunum
6.)sermayeniz yoksa,fazla bi şey kazandırmayan bir meslek…

[b][i]Arkadaslar ben bu sene mezun oldum suanda bi ise sahip değilim.İMO nun baslattıgı 1 senelik tecrube için ve biraz para kazanmak için calısmak istiyorum.ve en onemlisi bişeler ogrenmek istiyorum onun için bu konuya bise yazamadım.Teknik olarak biliosunuz universitelerde egitilioruz ama piyasa bilgisi ve iş bilgisi olarak egitilmioruz.Benim suandaki istegim onumde olması gereken 1 yıl içinde en ii sekilde bişeler ogrenmek ve biraz para kazanabilmek…Bu konuda yardımcı olabilecekseniz sevinirim…

ii çalışmalar…[/i][/b]

1.)1 yıllık iş tecrübem var
2.)erciyes ünv.inşaat mühendisliği
3.)750 ytl (proje ve büro takip işleri-bursa)daha önce yapı denetimdede aynı paraya çalışmıştım
4.)öğlen yemeği
5.)memnun olmak zorunda hissediyorum çünkü geç kaldım
6.)Zor ama az para kazanılan bir meslek…

1-Yeni mesun oldum.
2-SDU inşaat mühendisliğini bitirdim
3-Karın tokluğuna çalışıyom desem yeridir.Konya’da bir mühendislik bürosunda çalışıyorum bazen şantiyelere de gidiyor kontrol yapıyoruz.Daha başlayalı 45 gün olmuş.Henüz net bir maaşım yok.
4-Öyle yemeği.
5-Memnunum.
6-Tavsiye edemeyecek kadar tecrübesizim.

1-İşe bu sene başladım.Yığma yapı projeleri yapıyorum(Tabi ki patronun kontrolü altında)
2-Erciyes Üniversitesinde hala okuyorum.Daha 2. sınıfa yeni geçtim.
3-100-200 duruma göre bişeyler alıyorum işte:)
4-Öğle yemeği
5-Hemde çokk.
6-Herkese mezun olmadan bişeyler yapmalarını tavsiye ediyorum.Asla mezun olmayı beklemeyin.Örnek ben:)Eğer yaptığınız iş beğenilirse mezun olduktan sonra iş sıkıntınız olmaz.

1.) Halen yüksek lisansa devam ediyorum
2.) Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
3.) Sabit bir maaşım yok, birkaç ortak beraber çalışıyoruz, kimi aylar 5-6 milyar para alırken, bazende 2-3 ay boyunca tahsilat yapamadığımız oluyor. Kendi işini yapmak güzel ancak, başkasınada çalışmakta bir rahatlık, çünkü her ay düzenli kazandığınız bir para var ve o paraya bağlı bi düzen kurabilirsiniz.
4.)
5.) Evet
6.) Maaşlı çalışmakla kendine çalışmak arasında tercihi iyi yapmak gerekir, iyi maaşlarla büyük şirketlerde çalışmak için şantiye tecrübesi şart.
ama açıkçası Türkiye şartlarında kimse kimseyi kandırmasın yapı denetimde veya masa başında proje çözerek çalışan 1 milyardan fazla para kazanan mühendis tanımıyorum, varsada sayılı birkaç kişidir. Maaşlı çalışılcaksa en iyisi devlet, ama kendi işinizi yapmak için bol bol araştırın, okuyun derim

1.) 3,5 yıllık iş tecrübem var
2.) osmangazi üniversitesi mezunuyum inşaat mühendisliği bölümü
3.) şu an antepte çalışıyorum, genelde maaşlı çalıştım yurt içi yurt dışı şimdi kendi işimizi yapıyoruz konut inşaatlarımız ve projelerimiz
4.) ortaklı iş yapıyoruz herşey %50 nazar değmesin die kazanılan kazancı yazmıcam
5.) işimden memnumum sonuçta kendi işim kendi adım çok çalıştıkça başkası değil ben büyüyorum

İTÜ de okuyorum. 3. sınıfa yeni geçtim… Henüz çalışmıyorum ama program yönünden kendimi geliştirmeye gayret ediyorum… Okuluma devam ederken zorlanmadan yürütebileceğim bir nebeze de olsa işin içine girebileceğim bir iş arıyorum… Bir an önce Rusyaya gitmek istiyorum… bunun için dil eğitim almaya çalışıcağım bu dönem… Öğrencilik yıllarında keşke yapsaydım daha iyi olurdum dediğiniz şeyleri lütfen bizden esirgemeyin… teşekkürler… hepinize kolay gelsin

Arkadaşlar bende Akdeniz Üniversitesi’nden yeni mezun oldum. 10-15 gün Antalya’da bir yapı denetim firmasında 800 YTL’ye çalıştım sonra bıraktım ve memleketime yakın diye Mersin’e geldim. Burasının parası daha iyi tabi, şantiye işi.
Antalya’da, yapı denetimlerde, bir milyarın üzerinde alan sınıf arkadaşlarım var ama aynı yerde 600’e çalışan 20 senelik emekli mühendisi de gördüm. Piyasayı kendi kendimize düşürüyoruz sanırım. Adana’da yapı denetimler duyduğuma göre 500 YTL’ye işe alıyormuş. Zaten diploma 400 ediyor!!! Bunu yapanlar yine biz değil miyiz?..
Benim de hayalim kendi işimi yapmak tabiki ama hayırlısı, bir kaç sene deneyim gerek.

Arkadaşlar yapı denetimlerde fazla harcamayın kendinizi. Büyük şantiyelerde çalışmaya çalışın. Türkiyenin veya dünyanın en ücra yerlerine gidin gerekirse.

saygılarımla

2 yıllık iş tecrübem var
1 yıl mühendislik bürosunda çalıştım
şuan belediyede sözleşmeli olarak çalışıyorum
fırat ün inş müh mezunuyum
arkadaşlara tavsiyem geç kalınmadan şantiye tecrübesinin elde edilmesidir şantiye deneyimi olamadan herşey havada kalıyor.şantiye ye girdiğinizde ustaların soruları karşısında kendinizi geliştirmek zorunda hissediyorsunuz ve kendinize güveniniz geliyor ayrca öğrendiklerini yerinde görmek ayrı bir zevk projesini çizdiğiniz bir binanın yapılışını yönetmek ve onun bitişine tanık olmak bence çok büyük mutluluk ayrıca mezun olamayan arkadaşlara tavsiyem stajlarını muhakkak iyi bi şantiyede yapmalarıdır .
ayrıca ben biran önce özel sektöre tekrar dönmeyi düşünüyorum

1
afyon kocatepe
400

hayır
hiçbirşey

sayın arkadaşım 400 milyon aylıkla çalışılırmı hiç. Daha iyi bir iş için biraz daha çalış aramaya devam et bence. Şu an yeni mezun bir inşaat mühendisi en az 800-1000milyon maaş almalı bence.

Arkadaslar biz ne yapıosak kendimize yapıoruz.proje burolarına bakarsanız gelen musteriyi kacırmamak ve baska bi muh arkadasa kaptırmamak için proje cizim bedeli uzerinden %60-%70 lere varan indirim yapıolar.Mesela 10000ytl olacak projeyi 4000 ytl ye ciziolar ve vergisini 10000ytl uzerinden veriolar.NEDEN BOYLE OLUO???Neden alacagımız parayı azaltıoruz.Birlesip bi karar alıp indirim yerine normal ucertinde kaliteli işler yapmıolar.İnsan su sekilde dusunuo " ya zaten ucuza aldım niye ozeneyim ki bosver oldugu kadar" deyip ozentisiz hatali projeler yapıolar.Diyeceksiniz sen nereden biliosun bunları yeni mezun olmana ragmen ben buroda staj yaptım ve cok gordum yazık cok yazık kendi sektorumuzu kotu duruma surukluyoruz.

Hidooo Fethiye’ ye atfen
Arkadaşım çok iyi bir tespit. Ben 2000-2002 yılları arası ankarada proje bürosunda çalıştım. Bina projelerine yönelik özellikle. Senin dediğin gibi gerçekleşiyordu olay. Hatta öyleki teknik ressamlar bile betonarme proje yapıp sözde inşaat mühendislerine imza attırıyorlardı.

bence bu ülkede yapılabilecek en müthiş meslek.bitireli 1 yıl oldu.mezun oldum çıkışımı aldıktan 5 gün sonra işe başladım maaşlı olarak,1yıl çalıştım şimdi bi mimar arkadaşla(benden daha tecrübeli) inşaat şirketi kurduk,şimdi kendi işimin başındayım.hangi sektör bunları kazandırabilirdiki bana ?gayretli ve istekli olun,işinizi kaliteli yapın,gerisi kendiliğinden gelir bence.iyi çalışmalar…

Bir aylık iş tecrubem var. şantiyeciyim
İTU den mezun olamadım henuz, uzatmalı sene olacak bu sene hadi hayırlısı
sene içinde okulada gideceğim için maaşım 1 ytl nin altında belirlendi
kahvaltı ve oğle yemeği ve gun boyu sınırsız çay şirketten
Asla başka bi mesleğim olsun istemezdim. zor ama zor olan güzeldir
Öğrenci arkadaşlara tavsiyem benim gibi tembel olup okulu uzatmasılar ve stajlarına dikkat etsinler. İnşaat İşi zevklidir ama zordur. Sevilmezse katlanılmazdı herhalde. O yuzden mesleklerini sevsinler ve zorluklarını kabullensinler.
Herkese Başarılar