Ankrajlı istinat duvarı

Merhaba arkadaşlar…bu konuyla ilgili bilgi alabilir miyim? ankraj donatısı kesiti vs. hesabını yaparken kullandığınız bir program var mı? Acil cevaplarsanız sevinirim.

Zamanında proje ödevi olarak ankrajlı istinat duvarı hesapları yapmıştım. Fakat dosya arşivimde bulamadım. Herhangi bir program kullanılıyor mu bilemiyorum; fakat duvara gelen yükleri hesapladıktan sonra ankraj aralıkları, ankraj boyu ve uç boyu hesapları vs. elle yapılabilecek cinsten hesaplar. Keza duvara gelecek yükler de öyle. Bu konuda örnekler yer alan kitaplardan faydalanabilirsiniz ya da YTÜ’den Geoteknik Anabilim Dalı’ndan Mehmet Berilgen Hoca’ya ulaşmayı deneyebilirsiniz, kaynak önermesi ve temini açısından. İstinat projesi dersinin sunumlarını da elde edebilirseniz, oldukça fikir verecektir.

Ankraj hesaplarrını SAP2000 DE idealize edebileceginiz gibi en kolayı klasik denge denklemleri ile( toplam m=0 ve toplam F=0) elde çözmek olacaktır.Ankrajların içerisinde çelik halatlar kullanılır.Donatı kullanılmaz.Bu halatlarda geneldee yurt dışından gelir.malesef ülkemizde imal edilmez.doalyııyle bunların mukavemet değerleri bildiğimiz bizim donatılardan farklıdır.Ayrıca ankraj boylarınınnhesaplamasında kök boylarıda etkilidir.Dolayısıyle hesap yaparken bu tür konulara dikkate tmek gerekir.Konu çok teferruatlı olduğundan burada sadece bir iki başlık yazdım.Netten bolca kaynak bulabilirsiniz.

Ahmet ÇELİKKOLLU
İnşaat Mühendisi
ESKİŞEHİR

Ankraj donatısı derken çeliği kastetmiştim yanlış anlaşılmış.Sonuçta bu çelik halatın çapıda önemli.İnternetten ankraj derinliği vs. formüllerini buldum zaten.Amacım yüklemelerini depremli depremsiz durum için kolayca çözebilen bir program öğrenmekti.Allpile diye bir program varmış öğrendim işimi görür herhalde…sağolun.