Anahtar Teknik Personel

Kamu ihale kanunu konusunda bilgi sahibi olan veya tanıdıklarına danışma olanağı bulunanlardan yardım istiyorum;

2003 yılı mezunuyum ama inşaat mühendisleri odasına ancak 2006 yılında kayıt olabildim. Keşke mezun olur olmaz kayıt olsaymışım. Mezuniyetten sonra sakaryada bir şantiyede çalıştığım için odaya üye olmaya ne vakit bulabildim ne de gerek gördüm. Kimse de yol göstermedi.

Sorunum şu;

İş deneyim olarak mezuniyet yılını esas alan kamu ihale kanunu, anahtar teknik personel deneyimi için oda kayıt tarihini esas alıyor. Ben gerçek kişi olarak ihalelere girmek için başvuruda bulunduğumda anahtar teknik personel mecburiyeti doğuyor.

Halbuki 5 yıl deneyimli gerçek kişi istekliler ihale başvurduğunda anahtar teknik personel belgelendirmesi gerekmiyor, anahtar teknik personel olarak kendisi geçerli oluyor. Ben de 01.01.2008 tarihi itibari ile mezuniyet yılı hesabına göre 5 yıl deneyimli olacağım.

Bu konuda benim 4 yıl beklemekten başka yapabileceğim bir şey var mı?
Şu anda kendi işimi yeni kurduğum için de 5 yıl deneyimli bir mühendis veya mimar istihdam edecek kadar ekonomik yeteliliğe sahip değilim.

İhale tarihinden kısa bir süre önce 5 yıl deneyimli bir mühendis veya mimarın işe girişini yapıp ihale alınamazsa hemen tekrar kanuni işlemlerini tam yapmak üzere işten çıkışını yapmak uygun mudur? Yoksa uygulanan başkaca bir yol var mıdır?

Teşekkür ederim.

Recep KUM
İnş.Müh. İTÜ-2003

ben senden daha sonra mezun oldum lakin mezun olur olmaz odaya kayıt yaptırdım.ve su anda bekliyorum.

artık kamu ihaleleri yapılınca 5 deneyimli mühendis istenmektedir. bu deneyim süresini de inş. müh. odasına kayıt olduğun tarih esas alınır. yani mezuniyet tarihine bakmıyorlar.