Alkışlamak...

Bir kişi öldüğünde kabire götürülürken neden alkışlanır hala anlayamadım.Ayıp değilmi bu ? Alkışlamak kelimesinin sözlük anlamına bakıyorum,birşeyin beğenildiğini, onaylandığını belirtmek için yapılan el çırpma hareketi olarak belirtiliyor.Yani cenaze törenlerinde birini alkışlarken olayı onayladığımız beğendiğimiz anlamına geliyor.O zaman birisi ölmüş bizde beğenip onaylamışız anlamına geliyor.Bununda ayıp olması lazım.Hangi kültürden gelirse gelsin bu alkışlama tavrı yanlış bundan vazgeçilmeli ne kadar ayıp bişey.Birde ışıklar içinde yatsın cümlesi var.bazı entel geçinen tipler bu ifadeyi kullanıyor.Buda farkındalık için kullanılıyor sanırım yada aydın olmanın gerektirdiği bir cümle.Bu durumdada Allah Rahmet Etsin demek gerek yada bişey söylememek gerek.Ne demek ışıklar içinde yatsın.Bu tür ayrıntılar emperyalizmin ne kadar etkisinde kaldığımızı göstermekle beraber bence toplumsal bir bozuşmanında belirtisi.Bu yazıyı içten yazmakla beraber acaba ben yanlışmı düşünüyorum ? Sadece banamı garip geliyor bu tür şeyler ?

Ahmet ÇELİKKOLLU
İnşaat Mühendiis
ESKİŞEHİR

yaşadığı zamanlardaki yaşamını takdir etmek için alkışlanıyor olabilir mi ahmet bey?

Tabii oda mümkün.Ancak her şey zamanında ve yerinde olursa güzel olur diye düşünüyorum.Yaşamını takdir etmek için kişiyi cenazesinde alkışlamak ne kadar doğru bilemiyorum.

Ahmet ÇELİKKOLLU
İnşaat Mühendisi
ESKİŞEHİR

İslam kültürüyle bağdaşmayan bir durum. Dinimizde cenazenin nasıl defnedileceği, ölümden defne kadar yapılacak bütün işlemler bütün ayrıntılarıyla fıkıh kitaplarında izah edilmektedir. Eğer ölen kişi için birşeyler yapmak istiyorsan kaldırırsın ellerini duanı edersin, yapılacak da budur. Bunun haricinde alkış vs. gibi davranışlar zaten daha çok islama uzak kişilerin cenazelerinde karşılaştığımız bir durumdur.