Ahmaklar....

Hepinizin bildiği üzere samsunda bir silonun kapagı yerleştirilirken halatlar koptu ve 300 tonluk kapak 5 işçimizin üzerine düşerek hayatlarına mal oldu.İşte bu kazaya neden olanlara ben AHMAK diyorum.Benim kızım ortaokula gidiyor.Bir halatın 10 ton taşıyacagını söylesem ve toplam ağırlığın 300 ton olduğunu söylesem , benim kızım 300/10=30 adet halat gerektiğini söylerdi.Bu kazaya neden olan ahmaklar bu kadar ehliyetsizki matematikten uzak iki sayıyı çarpıp bölemeyen tipler.Emin olun o kadar üzüldüm ki bu 5 vatandaşımıza .Matematiğe ilime değer vermeyen ve bu şekilde 5 vatandaşımızın hayatına neden olan bu AHMAKLAR a ne desem az.Daha agır konuşmamak için yazıyı bitiriyorum…

5 vatandaşımıza Allah rahmet etsin,yakınlarına sabır diliyorum…

Ahmet ÇELİKKOLLU
İnşaat Mühendisi
ESKİŞEHİR

Belki de dediğiniz gibi yapmışlardır 300 tonu 10 tona bölmişlerdir ama bu tür durumlarda dinamik etkininde hesaba katılması lazım kaldırma esnasında ve yerleştirme esnasında tabi vincin tipine görede değişebilir, hızlandırmak ve fren için gereken ek kuvvet dinamik katsayı ile ilave ediliyor, biz kaldırma kancası vs hesaplarken dinamik katsayıyı 3 alıyoruz vinç kirişlerinde de 1.2.

Yukarıda yazdığım yazı teknik bir yazı değildir.Dianmik hesap, güvenlik katsayısı vb konuların bu yazı ile uzak yakın bir ilgisi yoktur.Yukarıda yazdığım yazıda vermek istediğim mesaj çok farklıdır.

Ahmet ÇELİKKOLLU
İnşaat Mühendisi
ESKİŞEHİR

Haklısınız ben genede biraz tekniğine girdim bu vesileyle belki birilerine faydalı olur :slight_smile: