Adım Adım Betonarme Prefabrike Yapılar Hesabı Soru,Görüş ve Önerileriniz

NOT: Adım Adım Prefabrike Yapılar Hesabı’ nın anlatımı aşağıdaki linkten yapılmaktadır.

Deniz yıldızı hikayesini duymuşsunuzdur…Milyonlarca deniz yıldızları kıyıya vurur. Düşünceli insanlardan biri hayatlarını kurtarmak için başlar deniz yıldızlarını denize atmaya …yoldan geçen biri ya kardeşim bu kadar deniz yıldızının hayatını nasıl kurtaracaksın sen onların hayatını değiştiremezsin der…Düşünceli adam elindeki deniz yıldızını denize atar ve bak der onun hayatı değişti.

Bunu neden anlattım…Bizler inşaat mühendisleri olarak neden doktorlar ve avukatlar gibi tek vücut olmayalım…bir yerden başlamak gerek…birbirimizi eleştirirken ve yardım ederken,bilgisiz olsak dahi tek vücut olalım…kırıcı olmayalım.Birimizin düşüncesi ve bakış açısı olumlu olarak değişirse hepimizin düşüncesi ve bakış açısı değişir…Yardımlaşalım ama hep beraber…

Ben önümüzdeki günlerde Adım adım bir prefabrike bina hesabı anlatmak istiyorum düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi bekliyorum…

bekliyoruz büyük bir meraklaa…

[QUOTE=Lastsoldier;25360].Bizler inşaat mühendisleri olarak neden doktorlar ve avukatlar gibi tek vücut olmayalım…
[/QUOTE]

bu güzel düşüncenizden dolayı kutluyorum…ben de bekleyenler arasındayım…

Benim anlatım tarzım olabildiğince basittir. Kimi arkadaşlarımıza bunları biliyoruz geç diyebilirler ama her şeyin özü temelinde yatar.

Birçok durumu en basit mantıkla çözebiliriz. Çünkü “biz” (ben veya o değil) inşaat mühendisleri çözüme odaklandığımızda yapıyı en temel haliyle ele alır ve çözeriz.

Öncelikle bu örnekte hesap akışımız nasıl gidecek biraz ondan bahsedelim.
(Bu hesapta dinamik analiz yöntemini kullancağız)

1.Yükler belirlenecek.

2.Yükler belirlendikten sonra kütlelerin hesabına geçeceğiz.

3.Sistemin 3 boyutlu modeli Sap2000 de çizilecek. Mesnet ve mafsallar tanımlanacak.

4.Yükler ve kütleler Sap2000 programına girilecek. (Sadece kolon yükleri Sap2000 programı tarafından hesaplanacak)

5.Zemin sınıfına bağlı olarak Spektrum değerleri girilecek. ( Bu konu daha sonra detaylı olarak anlatılacak.)

6.Mod sayısı belirlenecek.

7.Yük kombinasyonları belirlenecek.

8.Sistem çözülecek.

böyle düşünen meslekdaşlarımın olduğunu bu siteye kayıt olana kadar bilmiyodum size ve katkısı olan herkese sonsuz teşekkür ederim prefabrik yapı inşaatı yapım aşamasında kontrollük yapmıştım ama projelern nasıl çizildiğini bilmiyorum bilgilendirdiğiniz için teşekkürler…

merhabalar

derslerde de pek anlatılmayan bir konudur bu ya da seçmeli derstir ancak. burada bilgilerinizi sunduğunuz için özellikle teşekkür etmek istedim

mesajını yeni gördüm. teşekkür ederim yorumların için bu başlıktan hariç yeni bir başlık açarsan herkesin kolayca görebilmesi için konuyu sabitlerim.elimden geldiğincede yardımcı olmaya çalışırım tekrar teşekkürler…

Arkadaşlar bundan sonra hesap anlatımının bölünmemesi için “Betonarme Prefabrike Yapılar Hesabı” konu başlığı altında anlatıma devam edilecektir. Yorumlarınızı lütfen “Adım adım Prefabrike Hesabı” konu başlığı altında yaparsanız sevinirim.

“Biz inşaat mühendisleri, doktorlar ve avukatlar gibi tek vücut olabiliriz…Yeterki isteyelim…”

dostum iyi hoşta ilk mesajda verdigin sap modeline baktim ne makas kesiti belli nede aşıklar , oluklar gözüküyo gerçek modelleme yapmıyosun sanırım.

dostum iyi hoşta ilk mesajda verdigin sap modeline baktim ne makas kesiti belli nede aşıklar , oluklar gözüküyo gerçek modelleme yapmıyosun sanırım.

Öncelikle Angelx arkadaşıma bana bir noktayı hatırlattığı için tşk. ederim.
Çünkü Prefabrike yapılar hakkında genel bir bilgi vermeden hesaba geçtim…Tüm arkadaşlardan özür dilerim.

Daha öncede söylediğim gibi bizler birçok durumda yapıyı en temel haliyle ele alır ve çözeriz. Sistemin matematiksel modelini kurduktan sonra hesap aşamalarına geçeriz. Bu yüzden hesaplara başlamadan önce sizlere prefabrike yapıların davranışı ve modellenmesi konusunda biraz bilgi vermemin yararlı olacağını düşünüyorum.

"[SIZE=“3”][SIZE=“2”]Bizler inşaat mühendisleri olarak doktorlar ve avukatlar gibi tek vücut olabiliriz. Yeterki isteyelim."[/SIZE][/SIZE]

[quote=Lastsoldier;26133]Öncelikle Angelx arkadaşıma bana bir noktayı hatırlattığı için tşk. ederim.
Çünkü Prefabrike yapılar hakkında genel bir bilgi vermeden hesaba geçtim…Tüm arkadaşlardan özür dilerim.

Daha öncede söylediğim gibi bizler birçok durumda yapıyı en temel haliyle ele alır ve çözeriz. Sistemin matematiksel modelini kurduktan sonra hesap aşamalarına geçeriz. Bu yüzden hesaplara başlamadan önce sizlere prefabrike yapıların davranışı ve modellenmesi konusunda biraz bilgi vermemin yararlı olacağını düşünüyorum.

"[SIZE=3][SIZE=2]Bizler inşaat mühendisleri olarak doktorlar ve avukatlar gibi tek vücut olabiliriz. Yeterki isteyelim."[/SIZE][/SIZE][/quote]

Arkadaşlar merhaba, ben prefabrik montaj mühendisi olarak çalışmaktayım proje için bir başlangıç yapmamız çok güzel, projemizde ilerleyen günlerde görüşmek diileğiyle

Bu prefabrik proje işi fiyaskomu çıktı yoksa bir başka yerde mi devam ediliyor, Mod lar ilgilenirse iyi olur.

Değerli üyemiz. Eğer bu konunun başına baksaydınız, konunun devam edi etmediğini görebilirdiniz.

Konu aşağıdaki adresten devam etmeltedir. Ayrıca orda sadece konu yazılıyor. Sorularınızı lütfen bu başlık altında sorunuz. Konu yazılan başlık altında soru sormanız halinde sorunuz silinecektir. Saygılarımla

Forum doğal olarak bir okul değildir.
Bir kişinin ders anlattığı dğerlerinin takip ettiği bir platform değildir.
Böyle çalışmalar karşılıklı etkileşimle , birlikte yapılması gereken işlerdir.
Herkes bilgisi doğrultusunda katkıda bulunmalıdır.
Herkes konuyu takip ediyor ama katkıda bulunmuyor.
Sizde prefabrik konusunda çalışıyor olmanıza karşın katkınız olmamış.
Eleştirim kişisel olmayıp geneldir.
Betonarme proje konusunda bende artık olumsuz düşünmeye başladım.
Bu proje çalışması da her an durdurulabilir.
Bilginize.

Sevgili arkadaşlar anladığım kadarıyla herkes Prefabrike Betonarme Hesapların devam edip etmeyeceği konusunda şüpheye düşmüş…Kimisi fiyasko mu oldu demiş. kimisi konu bu proje konusunda devam eder mi diye olumsuz düşünmeye başlamış…

Bu beni gerçekten çok üzdü…Ama hepimiz insanız ve bir çok şeyi tek taraflı düşünmemeliyiz…Karşımızdaki kişinin yerine koyarak düşünmeliyiz…

Ben baştada söylemiştim elimde hazırlanmış tam bir yazılı metin yok…Elimden geldiğince ve anlaşılır olması için çalışıyorum demiştim.

Arkadaşlar kimse rahatsız mısınız diye sormadı …Kimse benim halimi hatırımı sormadı…

Rahatsızlığım dolayısıyla cevap yazamadım …Rahatsızlandığım için herkesden özür dilerim çünkü ben bir insanım…

Geçmiş olsun. Ben yazılarınızı sonradan okudum ve prefabrik konusunda yardımlarınız için çok mutlu oldum. Rahatsız olduğunuzu bilemeyiz tabi ama fırsat buldukça yazabildiğinizi biliyorum. Kimlerin ne yazdığını boşverin arkadaşın birisi yazmış bir kişi de olsak yarar göreceksek devam etmelisiniz.
Teşekkürler ediyorum.

[quote=Salih PEHLİVAN;26647]Forum doğal olarak bir okul değildir.
Bilginize.[/quote]

Arkadaşlar genelde şantiyede olduğum için fazla katılamıyorum ama vakit buldukça prefabrik konusunda her türlü bilgimi paylaşmaya hazırım özellikte montajda fakat sap 2000 de prefabrik modelleme yapmayı bilmediğim için sizleri de yanıltmak istemiyorum ama takip ediyorum gereken yerlerde gerekli müdahaleleri de yaparım istediğiniz her türlü detay fazlasıyla mevcut. şimdi makas boyunun hesabını ekliyorum. Sayın last soldier her prefabrik üretim tesisinde guse, kolon, makas vs kesitleri değişiklik gösterebiliyor, bunları daha detaylı açıklarsak daha iyi olur, mesela burada kolonları 40x40 aldık?

[quote=Salih PEHLİVAN;26647]Forum doğal olarak bir okul değildir.
Bilginize.[/quote]

Arkadaşlar genelde şantiyede olduğum için fazla katılamıyorum ama vakit buldukça prefabrik konusunda her türlü bilgimi paylaşmaya hazırım özellikte montajda fakat sap 2000 de prefabrik modelleme yapmayı bilmediğim için sizleri de yanıltmak istemiyorum ama takip ediyorum gereken yerlerde gerekli müdahaleleri de yaparım istediğiniz her türlü detay fazlasıyla mevcut. şimdi makas boyunun hesabını ekliyorum. Sayın last soldier her prefabrik üretim tesisinde guse, kolon, makas vs kesitleri değişiklik gösterebiliyor, bunları daha detaylı açıklarsak daha iyi olur, mesela burada kolonları 40x40 aldık?

resmi yüleyememiştim şimdi tamam.