Acill. PENCERE BOYU SEÇİMİ

İnşaat teknikeriyim. sektöre dahayeni girdim. iş sırasında karşılaştığım problemleri kitaplardan veya internetten bularak çözdümm. fakat internette o kadar aratmama rağmen bulamadığım biş şey çıktı karşıma.:frowning:
ODALARA GÖRE PENCERE SEÇİMİ.
Odalara göre seçim yapabileceğimiz bir pencere boyut belirleme hesabımız varmı:confused:(olması lazım tahminimce de okulda nie bunu öretmediler bize onu anlamadım. piyasada çalışınca eksiklerimiz anlaşılıyo)

örneğin 20 m2 bir oda için nasıl bir pencere seçmemiz gerektiğini gösteren bi hesap programı, çizelge varmıdır. :confused:

Bi zahmet yardımcı olursanız sevinirim.
illaki bu işlerde tecrübeli arkadaşlarımız. abilemiz vardır

Pencere ebatları odanın ne odası olduğuna, kuzey-güney yönüne, ışık ihtiyacına ve zevke göre farklılık gösterir. Belli bi ölçüsü yoktur.
Ama pratik olarak normal bi oda için ben duvarın enini 2.5 e bölüyorum pencereyi ortalıyorum.

teşekkürler cevap için. 2,5 a bölmek gayet mantıklı yaklasık sonuç çıkıyor.

Ama bu konunun bu kadar boş olmaması lazım dediğiniz gibi yönlere göre, ışık ihtiyacına göre kullanılan bazı sabiteler vardır diye düşünüyorum. tamam yaratıcılığa göre zevke göre illaki seçim yapabiliriz, fakat bunun bi hesabı vardır diye düşünüyorum.

cevap vercek kimse yok mu.

tasarım olayı mimarların alanına girdiğinden bu konuda mimarlar sizi daha iyi aydınlatacaktır.

ısı yalıtımı hesaplarına esas kullanılan malzeme ile bağlantılıdır (tuğla veya gazbeton duvar,araboşluklu cam v.s gibi)

bende teknikerLİk okuyorum…okulda cam boyutuNu falan söyLemiyolar hakLısın faKat bunun beLLi bi boyutu oLfgnu düşünmüyorum…örnegiN kuzey cephesine büyük bi cam yapmak pek akıL karı bi iş değil…büyüklüğü senin tecrübeNe göre oLmalı…sadece camıN oLdugu yer önemLi.meseLa bi yatak odasında yatagıN başucuna camı yapıştırmak pek akıL karı değiL…staj yaptıgım şantiyede de bu söyLEdigim şekildeydi…umarım faydası oLmştur…

http://www.alomaliye.com/2008/binalarda_isi_yalitimi.htm

1. Toplam pencere alanının, ısı kaybeden dış duvar alanının %12’sine eşit veya daha küçük olmasışartlarını sağlayan konstrüksiyonlar ve detayların mimari projede gösterilmesi halinde, 7’nci maddede belirtilen “Isı Yalıtımı Projesi” yapılması şartı aranmaz.

[SIZE=1]09 Ekim 2008 Tarihli Resmi Gazete
Sayı: 27019

Bayındırlık ve İskân Bakanlığından:

[FONT=Verdana]BİNALARDA ISI YALITIMI YÖNETMELİĞİ[/FONT]
[/SIZE]

odanın yüzey alanı /6 oranı ya da /10 oranı kullanılır…