acil yardım

:)5000m2 lik bir otopark 3 yılda kaç işçi ile btirilebilir

Sorunuz pek olmamış.Bildiğiniz üzere inşaat çalışmalarında onlarca -yüzlerce kalem vardır.kalıpçısı,demircisi,sıvacısı vb. Bu anlamda sürekli olarak çalışan sayısı değişir.Tam 3 yılda bitirmek sitiyorsanız ve hesap yapmak istiyorsanız bu konuyla ilgilenen bilim dalı yapı işletmesi dalıdır.Gerekli proje ve metraj çalışmalarına tam olarak çıkardıktan sonra bir program çıkararak ne zaman hangi işlerin yapılacagını göreceginiz gibi adam/saat hesabına göre de hangi zaman kaç kişi hangi alanda çalışacagını öngörmeniz mümkün.Yapı işletme bilgini z eksik ise bulunduğunuz ildeki üniversite lerin inşaat fakültelerinden yapı işletmesi konusunda yardım alabilrisiniz.Yapı işletmesi dalında kongre ve çalıştaylarda sık sık yapılmaktadır.Eğer bunlarada katılmışsanız elde ettiğiniz bildiri ve notlardanda bu hesabı yapabilrisiniz.Ama bu şartlarda bu sorunun cevabını burada bulmanız mümkün olmaz.Birisi birtakım rakamlar versede bilnki o rakamlar doğru değildir.

Ahmet ÇELİKKOLLU
İnşaat Mühendisi
ESKİŞEHİR

Çeşitli yapı sınıflarına göre m2 başına düşen adam saat değerleri bilindiğinde yaklaşık bir tahmin yapılabilir. Fakat Ahmet Bey’in dediği gibi elinizde detaylı metrajlar bulunması dahilinde ilgili iş kalemlerini, adam saat değerleri ile çarparak toplam adam saat miktarını bulabilirsiniz. Bundan sonra yapacağınız şey işçinin günde kaç saat çalışacağını belirlemektir. Bulduğunuz değeri günlük çalışma saatine ve gün sayısına bölerseniz, istediğiniz sonuca ulaşırsınız.

Unutmamanız konu bu değerin çalışma koşullarına, işçi niteliğine vb. göre değişeceğidir. Eğer bu şekilde tamamlanmış bir otopark inşaatının adam saat verilerine ulaşabilirseniz, size en yakın sonuçları bu verecektir.

Örneğin lüks bir kompleksin m2 başına düşen adam saat değerinin direkt ve indirektler dahil 40 olduğunu bir yerde okumuştum. Otopark için bu değer daha düşük olacaktır. 25 adam saat olduğunu var sayarsanız, günde 10 saat çalışma ile ortalama (500025)/(103365)=12 adamla (direkt+indirekt) bitirilebilir. Azami adam sayısı ise 122=24 olur.

Burada çok kaba bir yaklaşımda bulundum. Gerçeğe yakın değerler için Ahmet Bey’in dediği şekilde bir çalışma yöntemi izlemelisiniz.