22 genişlik 70 m genişlik h: 10 m ortada kolon istenmiyor

arkadaşlar 22 m genişlik ortaya kolon istenmiyor 70 m uzunluk yükseklik 10m üst ve yanlar trapez sac kaplanıcak bu açıklığı ekonomik olarak nasıl çözebiliriz yardımlarınızı bekliyoruz şimdiden teşekkürler basit bir çizim olursa daha iyi olur

Neyin basit çizimini istediğinizi inanın çok merak ettim.

22 metreyi kafesle veya petek kirişle ekonomik olarak kolonsuz çok rahat geçebilirsiniz.

Uzay kafes sistemlede rahatlıkla geçilebilir.

merhaba
basit makaslar yap st52 kullan 100 150 4 mm profil st52 ust alt bslık yap 80.60.3 dioganel kulan kenarlarda 90.90.3 diogonel kullan acıklıgı 6 adet asık kullancak sekilde bol mahyaya bi kucuk asık yap yaklasık 1.5 m lik uzay asıklar yap 10m makas acıklıgın olsun
kolonları 2x100.200.5 st 52 dene aralarını 3" boru koy cok sık gorunuyor bu proje benim daha once borusana yaptıgım bi projeye benziyor acıklık olarak o yuzden profil secimini dedigim gibi yap uzulmezsın :slight_smile:

kar yükünü bilmeden boyut vermek yanlış olur

yuklemeler ve inşaa bölgesi belirtilmemişsin.
bu şekilde boyutlandırma yanlış olur.

bir proje sadece açıklıkların bilinmesi ile çözümlenemez.

hakikaten de ya arkadaşlar bu imalatın kar yükü bilinmeden nasıl böyle ezbere boyutlandırıyorsunuz? İlmini bize de öğretin hiç olmazsa boşuna uğraşmayalım karla boranla:))

Ben size yaptım biraz geç kalmışız ama bundan daha iyi ve ekonomik bir çözüm bulamazsınız. Ekteki dosyayı indirip inceleyin lütfen.:wink:

dolu gövde çözümü yap, sehim için makas merkezi ve kolon birleşimlerinde levha boyunu artır. nerede olduğu nasıl yüklmelere maruz kaldığı bilinmiyor ama sanırım he320a senin için yeterli olur. kolay gelsin.

bu proje isteği olan kişiye bu proje olmaz kardeşim denileceğine projenin uygulanacağı yere ait bilgiler istenir.kaldı ki izmir yazıyor profilinde izmire göre yaklaşık bir hesap yapılabilir o insanın düşünce ufkuna birşeyler sunulabilir.ev yemek tarifi değil bunu herkes biliyor ama size projeyi yollayan kişide inşaat mühendisi değil bunu unutmamak lazım.özel bir mesajla proje ile de ilgilenilebileceği halde bu tavır kusuruma bakmayınız ama çok avamca.bu proje isteğinde bulunan kişi tekrardan bir msj atarsa biraz daha yaşadığı bölgeye ait bilgiler içeren yardım etmeye çalışalım.çelikproda çizim yaparak sunabiliriz.herkese saygılar…

Artık projeler insaatforumundaki profil yerinde yazan yere göre mi yapılıyor? O kişi söyleyecek bunu. Bilmiyorsada araştırıp öğrenecek ondan sonra buraya yazacak. Hatta ben bu tür yerlerde böyle şeylerin sorulmasına bile karşıyım. Proje yapan bir firmaya gidip danışsınlar efendim. Herkes buradan tam takır proje ister oldu. Ondan sonra 90ytlye proje çizeriz diye iş ilanı çıkıyor. Nasıl bir zihniyettir bu hiç anlamıyorum!!!

yok ben sizi çok ii anlıyorum sayın snblrsn doğru söylüyorsunuz bunları araştırması gerekiyor.ama bunun farkında olmayan bir kişiye gayet güzel bir şekilde ifade edilebilir.ve evet bu forumda üzülerek söylüyorum ama artık piyasa olmaya başladı mühendisin imajı zedeleniyor.bunları anlatmak için önce karşı tarafı anlamak gerekiyor.ben yolladığı yere göre proje çizin demedim ama yaklaşık bir şey ifade edin dedim.bu ifade sayın özgür3535 bulunduğunuz yerde bir mühendise sorarsanız daha iyi olur da olabilir.kızmayın ama yemek tarifi benzetmesi hoş kaçmıyor.neyse ben sizin derdinizi anlıyorum sizde benim derdimi anlamışsınızdır inşallah.

Aslında şöyle yapılabilir:

Piyasadaki mühendislere kimse iş göndermeden buraya mesaj atar ve burada bir fikir birliğine varıp hatta çelik pro da da çizilip detaylandırarak istenilen kişiye teslim edilebilir. Bilgi filan da istemeye gerek duyulmadan profilindeki bilgilerle idare edilebilir. Sonra adam tercih ederse ister kafes isterse çelik çerçeve ya da daha kolayına giderse prefabrik kirişlerle geçmeyi düşünebilir.

Sonuç nasıl olsa çok sayıda mühendisten çıkmış olduğu için de yeterince sağlamdır sonra bir mühendise imza attırır. Hem çok ucuza halletmiş olur hem de herkesin kalbi ferah olur. NE UFUK AMA !

sayın zamora benim ne demek istediğimi çok ii anlamış olmalısınız ama bakıyorum olayın hinliğine kaçıyorsunuz.ben proje yapında onaylayın falan demedim ama sanırım anlayışınızda bir sıkıntı var sanırım eğer haksızsam kusura bakmayın.bir insanla dalga geçmektense o insana bilgi sunmakta ne var anlamıyorum.korkmayın kimseye bedava proje çizmiyorsunuz bilgi sunuyorsunuz bu kadar basit gerilmeye gerek yok.saygılar

Bence Sayın Zamora orada size değil böyle ucuz kurnazlıklarla projeyi mühendislere götürmek istemeyen müteahhitlere ve bu duruma alet olan meslektaşlarımıza yazmış. Hem mühendise gitse de burada yazılanları kendi fikri gibi göstererek mühendisi kendi istediği çözüme doğru zorlayacak. Benim de böyle sorulara cevap vermişliğim olmuştur. Ama bu sorulara cevap vermek yarar değil zarar getirir bence.

Uygulanmis Ve Bitmis Bi Projedir Eger Ilgini Cekerse Detayli Konusuruz
Kolay Gelsin

bu işi çözse çözse sap2000 çözer…1 saatini alır almaz…hadi kolay gelsin