21. Kısa Kolon Kontrolü nasıl yapılır ?

Kısa Kolon problemi ne demektir ?

Yeterliliği Nasıl Kontrol edilir?

Tasarım tedbirleri nasıl alınır?

Kısa kolon hataları genellikle egimli arazide yapılan yapılarda(arazinin egimine gore temelin yerlestirilmesi nedeniyle),bant pencere yapılan yapılarda(fabrikalardaki pencerelerde),eksenleri cakısmayan kirişlerde vb durumdalarda olusur.(resimlerde goruldugu gibi)

http://www.hemenpaylas.com/download/1409634/K_sa_kolon_olusumu.doc.html

[b][i]Örnek olarak bant pencere durumunu ele alalım.Biz yapı elemanlarını statik olarak programlarda hesaplarken kolonun boyunu örnegin 3 metre olarak ele alalım ve buna gore hesap yapalım ona gore donatılarımızı yerlestirelim.kolonumuzun atalet momentinin 3000 m^4 oldugunu kabul edelim.Bilindigi gibi kolonun rijitliği k=I(kolonun atalet moment)/h(kolonun yuksekliği) oldugundan bizim kolonumuzun rijitliği 1000m^3 olarak bulunur.Bant pencere olusumundan dolayı kolonumuzun boyu 1m oldugunu kabul edelim.Bu durumda kolonumuzun rijitliği 3000m^3 olur.İkinci durumda yani bant pencere olusumu durumunda kolonun rijitliğinin arttıgını goruyoruz.Kolonun rijitliği ne kadar artarsa tasıyacagı yuk ve kesit etkileri o kadar artar.Bu nedenle biz kolonumuzu birinci duruma gore hesaplayıp ona gore donatı yerlestirdigimizden ikinci durumda rijitlik artısından meydana gelen kesit etkilerini tasıyamaz.Ve kolon yetersiz kalır.
Kısa kolon olusumunu engellemek için kolonda etriye sıklastırılması veya bant pencere olusumuna neden olan duvarla kolon arasına ezilebilir malzeme konulması gerekir.

ii çalışmalar…

[/i][/b]

çok güzel ve yeterli bir açıklama olmuş doğrusu

Hidoo.Fethiye adlı üyemizin verdiği bilgiler şahana değer. Kısacası kısa kolonlar da etriye sıklaştırılması gereklidir. Örneğin etriye aralıkları 15 cm ise bunları 6-7 cm kadar düşürebilirsiniz.

SEVGİLİ ARKADAŞLAR…

YORUM YAZAN ARKADAŞLAR söylenmesi gerekenleri belirtmiş ancak ben de söyliyeyim. kısa kolon adından da anlaşılacağı gibi kolon yüksekliği diğer kolonlardan düşük olan kolonlara lısa kolon denir ve bir yapı düzensizliğidir…

NERELERDE GÖRÜLÜR; 1) Eğimli arazilerde arazi eğimine göre yükseklik değeri alan kolonlarda 2)bodrum katının belirli bir bölümü toprak altında kaldığı için kolon boyunun tamamı kadar perde dönülmemiş yapılarda 3) zemin katı dükkan olan yapılarda 520cm-560 cm tavan yüksekliği olup da bunu 300cm ve 220-260cm olarak yapılan yapılarda 4) bant pencere olma durumu 5) yüksek katlı yapılarda normal kattan farklı yükseklikte olan tesisat katlarının kolonlarında 6)bunun gibi kısa kolon oluşturacak diğer tüm durumlarda…
SAKINCALARI:1) rijitlik farkı oluşturan bu durum yapını homojen salınım yapmasının önüne geçer. 2)çok daha kısa kolonlar ise(150cm den küçük) moment taşıyamaz duruma gelir. yani yük altında üzerinde çekme ve basınç oluşturamaz. tüm yükü kesme kuvveti olarak karşıladığından kırılır.( bu durum çok kısa kirişler içinde geçerlidir)
alınacak tedbir: etriye sıklaştırması(kesme kuvveti taşıyacağından)

NOT: AYNI KATTAKİ KOLONLARDA GÖRÜLECEĞİ GİBİ KATLAR ARASI KOLON YÜKSEKLİK FARKLARINDA DA ORTAYA ÇIKAR… BAŞARILAR

arkadaslar proje uzerinden bazen denk geliyorum… statik hesapları ne kadar kurcalamıs olsamda kısa kolon etkisi irdelenmistir, yada kısa kolon etkisi kontrol edilmis tarzında bir ibare bulamadım. gelen proje ideCad ile yapılmıs bir proje. İdecad kullanan arkadaslar var sorum şu olcak idecad kısa kolon etkisini irdeliyormu yoksa gonderdiğim fotodaki gibi gordugunuz üzre kısa kolon etkisi var bunu bizimmi gormemiz gerekiyor… şimdi bu perde subasman perdesi iptali olamaz… tamamen yaptırıyım desem adamla ugrasmak istemiyorum yok demirimdi betonumdu… yanlız kolon ile perde arasını acık bıraktırıp 5cm xps filan yapsak bu sefer surekliliği bozcak statik hesap buna gore tasarlanmıs ne yapmalıyım sizce ?

kolonun 1 er metre sağından solundan perdeyi devam ettirebilirsen iyi olur yoksa projeye uymak en mantıklısı
herhangi olumsuz bir durumda projeye birebir uyarsan sorumluluk proje müellifindedir