20cm. Dilatasyon?

bir projede 20cm. lik dilatasyon normal mi? Normal değilse neden böyle bir tasarım tercih edilmiş olabilir? Önümde bir mimari proje var bu durum bana sıradışı geldi, yardımcı olursanız memnun olurum.

20 CM dilatasyon olabilir.
Özellikle yüksek katlı binalarda ve yan taraftaki bina eski ve dilatasyon bırakılmamışsa olabilir.9 katlı bina düşünün.İlk iki katı için 3 cm dilatasyon sonraki 7 kat için 1 er cm dilatasyon bırakmak zorunludur.Toplamda 3+7=10 cm tekabul eder.Yan taraftaki bina eski ise ve o derz bırakmamışsa 10 cm de onun için toplam 20 cm bırakılmış olabilir.Bu bir olasılık.Bunun yanında binada çap yokedilmesi amaçlı 20 cm derz bırakılmış olabilir.Bunlar benim ilk aklıma gelenler.En doğru bilgiyi mimara sorarak neden 20 cm bıraktığını ögrenebilriisniz diye düşünüyorum.

Ahmet ÇELİKKOLLU
İnşaat Mühendisi
ESKİŞEHİR

Derz bırakılacak binada yüksekligin ilk 6m si için 3 cm sonraki her 3 msi için ilave olarak 1 cm derz bırakılır.Bitişik ama arasında yeterli derz boşluğu bulunmayan yapılar deprem titreşimlerinde birbirine çarparak ağır hasarlar verebilir.

bu bina yüksek bina sınıfına girmekte. 2 bodrumlu ve zemin üzeri 11 kattan oluşmakta. dilatasyon bina bünyesinde olacak yanında eski bir yapı yok. yapmış olduğunuz açıklamaya göre zaten 15 cm gibi asgari bir dilatasyon çıkmakta. o yüzden yapılan normal. teşekkür ediyorum bilgilendirmeleriniz için.

Peki benim dilatasyonlarda gördüklerimden bir soru sormak istiyorum.Dilatasyonlar temelden başlatılması bana daha doğru geliyor ama çoğu projede temelden sonra dilatasyon yapıldığına şahit oldum,bunun sakıncası nelerdir daha doğrusu sakıncaları var mıdır?

Dilatasyon yapının deplasmanı nedeni ile diğer binaya çarpmasının engellenmesi amacı ile konur.Söz konusu deplasman yatay yük durumunda önemlidir.Temelde ise ötelenme sıfırdır.Bir kalemin altından iki parmağınızla tutun.Kalemin üst noktasını ittirin, üst ksıım yatay hareket yaparken alt ksıım sabit kalır.Deplasmanda deprem anında bu şekilde olur.Temelde sıfırken üst katlara gittikçe ötelenmeler artar.Dolayısıyle temelde ötelenme olmadığından temelde dilatasyon bırakılmasına gerek yoktur.Ancak temeldeki dilatasyon yapı zemininde farklı oturmalar olabilecekse oturma kontrolü amacı ile bırakılır.Temeldeki dilatasyon deplasman amaçlı bırakılmaz.

Ahmet ÇELİKKOLLU
İnşaat Mühendisi
ESKİŞEHİR