2012 Dünya Mimari Festivali Ödülleri

Çok hoş yapılar var. Bakmanızı tavsiye ederim

http://fotogaleri.ntvmsnbc.com/2012-dunya-mimari-festivali-sonuclandi.html

[QUOTE=Volkan Donbaloğlu;105569]Çok hoş yapılar var. Bakmanızı tavsiye ederim

http://fotogaleri.ntvmsnbc.com/2012-dunya-mimari-festivali-sonuclandi.html[/QUOTE]

Yapılara malesef hep mimarlar sahiplenmekteler.Ancak bir yapı mimar ve inşaat mühendisinin ortak çocuğu olmalı diye düşünüyorum.Ama bunu ben mühendis olduğum için bencillikten de düşünüyor olabilirim.Çünkü mimar düşünecek yüzlerce eskiz yapacak birşey çıkaracak ortaya.Sonra mühendis(inşaat mühendisi) onu ayakta tutacak sadece.Belkide doğru olan eserin mimara ait olması .

Ahmet ÇELİKKOLLU
İnşaat Mühendisi
ESKİŞEHİR

“onu ayakta tutacak sadece” söylemini haksız buluyorum aslında. Şöyle ki; bir yapıyı ayakta tutmak “sadece” denecek kadar küçük bir mevzu değil. Heleki mimari harika oldugu kadar mühendislik harikası da olan yapılarda :slight_smile: Ama şu var; sonuçta inşaat mühendisliği de tüm diğer mühendislikler gibi hesaba kitaba teorilere dayalı. Ama bu gördüğümüz yapılar birer sanat eseri, her insanda olamayacak yeteneğin ürünü. Bu nedenle bence bir yapı mimarın adı ile anılıyor. Çünkü mimara özel, o yapıyı tek bir mimar hayal edebilirdi tasarlayabilirdi ama bir mimari projeyi pek çok mühendis ayakta tutabilir. Bence esas neden bu :slight_smile:

Aykut ÖZDEMİR
İnşaat Mühendisi

[QUOTE=civil.engineer;105626]“onu ayakta tutacak sadece” söylemini haksız buluyorum aslında. Şöyle ki; bir yapıyı ayakta tutmak “sadece” denecek kadar küçük bir mevzu değil. Heleki mimari harika oldugu kadar mühendislik harikası da olan yapılarda :slight_smile: Ama şu var; sonuçta inşaat mühendisliği de tüm diğer mühendislikler gibi hesaba kitaba teorilere dayalı. Ama bu gördüğümüz yapılar birer sanat eseri, her insanda olamayacak yeteneğin ürünü. Bu nedenle bence bir yapı mimarın adı ile anılıyor. Çünkü mimara özel, o yapıyı tek bir mimar hayal edebilirdi tasarlayabilirdi ama bir mimari projeyi pek çok mühendis ayakta tutabilir. Bence esas neden bu :slight_smile:

Aykut ÖZDEMİR
İnşaat Mühendisi
[/QUOTE]

Şöyle bir açıklama yapayım izninizle :

Biz İnşaat Mühendisiyiz.İşimiz yapıları ayakta tutmak.Dolayısıyle bizim için yapıları ayakta tutmak doğal birşey çünkü aldığımız egitim bu .Aynen bir kaportacının arabayı düzeltmesi gibi,aynen bir motor ustasının bir arabayı tamir etmesi gibi.Meslekten olmayan biri için yapıyı ayakta tutmak zor gibi görünsede bizim için küçük bir şey diye düşünüyorum.Belkide işimiz bu olduğu için bana çok ilginç gelmiyor.Bilemiyorum.Mimari eserleri yapanlar hakkında “her insanda olmayacak yeteneğin ürünü” olarak bahsetmişsiniz.Ama biliyoruz ki mimarlık eğitimi almak için beceri gerekmiyor,yada hayal gücü gerekmiyor.Mimar olmak isteyenler diğer meslek mensupları gibi belli sınavlara giriyorlar belli eğitimler alıyorlar ve mimar oluyorlar.O anlamda kimsede olmayacak yetenek ürünü diye kabul etmek biraz buyutmek olur diye düşünüyorum.Bir yere yapılacak yapıyı birçok mimar tasarlayabilir hepside birbirinden farklı olur doğru.Ama aynı şey mühendisler içinde geçerli.Bir yapıyı ayakta tutmak içinde birçok mühendis dizayn yapabilir ama bunlarda birbrinin aynısı olmaz sanırım.Birazda bakış açımıza bağlı.Ben resimdeki yapılardan bazılarını hiç beğenmedim doğrusu.Mutlaka benim gibi düşünenlerde vardır…

Saygılarımla.

Ahmet ÇELİKKOLLU
İnşaat Mühendisi
ESKİŞEHİR