2,5metre radye temel

Merak ettiğim bir konu hakkında tecrübeli arkadaşların bilgisine başvurmak istiyorum. Sta4cad’in kendi datalarında bulunan yüksek yapıları inceliyordum. 2.5m yüksekliğinde radye temel tanımlanmış. Analiz sonucunda fi20/10 cm alt üst ızgara donatı gerilmeleri karşılıyor gözüküyor. Alt ızgara be üst ızgara arasında 2 m fark var ve çizimde burada donatı yok. Bu tarz temellerde gövdeye donatı koyulması gerektiğini düşünüyorum. Ama bu donatılar nasıl konulabilir? Uygulaması nasıl oluyor ? Şöyle bi düşündüm sehpalar demirler birbirine karıştı kafamın içinde :wink: Sizlerin düşünceleri nedir bu konuda ?

alt ve üst ızgara arası 2 m ise ve temel 2.5 m ise o halde paspayı 25 cm mi?
bir de plağın kesitinde ortasında da ızgara olması gerektiğinden bahsediyorsun herhalde. bence buna ihtiyaç yok diye düşünüyorum çünkü senin elemanın plak davranışı gösteriyor levha değil. tabi bu yükseklikte bir temel imalatı görmedim. statik olarak da incelemedim ama böyle düşünüyorum. ortaya konulabilecek donatılar sadece hidratasyona bağlı rötre şekil değiştirmelerini engelleyebilir ki bu da zaten plağın kenarlarında oluşacağı için problem olmaz diye düşünüyorum. plaklarda uzman mühendislerin görüşlerini bende merak ediyorum.

2.5 m lik bir radye temel 3 bölümden oluşabilir. 90+80+80 cmlik parçalar halinde, aralarda soğuk derz oluşturulur. Her derz için fi12/20-30 luk hasır şeklinde donatıların sehpalara da bağlanarak imalatı yapılabilir. Burada öncelikli amaç betonun aşırı ısınmadan dolayı yapısının bozulmasını engellemektir. Sanırım bu şekilde yapılan imalat kafanızdaki soruların çözümüne yardımcı olur.

Sayın “torunoğlu” pas payı 25 cm değil tabiki benim dikkat çekmek istediğim nokta. 2 metreden fazla donatısız beton kütlesinin oluşu… Söylediğiniz gibi plağın kesitinde ortada da bir ızgara olması gerekmez mi ben gerektiği kanaatindeyim. Bu donatının nasıl yerleştirileceğini ve uygulamada nasıl olacağını merak ediyorum. Elinde fotoğraf yada proje olan arkadaşlardan paylaşım bekliyorum.

70 cm olan bir kirişin içine gövde donatısı koyuyorsak 200 metre olan radyenin içine de konulmadı diye düşünüyorum. ( Çalışma sistemleri farklı olsa da )

[QUOTE=phooka_e;106704]Sayın “torunoğlu” pas payı 25 cm değil tabiki benim dikkat çekmek istediğim nokta. 2 metreden fazla donatısız beton kütlesinin oluşu… Söylediğiniz gibi plağın kesitinde ortada da bir ızgara olması gerekmez mi ben gerektiği kanaatindeyim. Bu donatının nasıl yerleştirileceğini ve uygulamada nasıl olacağını merak ediyorum. Elinde fotoğraf yada proje olan arkadaşlardan paylaşım bekliyorum.

70 cm olan bir kirişin içine gövde donatısı koyuyorsak 200 metre olan radyenin içine de konulmadı diye düşünüyorum. ( Çalışma sistemleri farklı olsa da )[/QUOTE]

ben paspayı kısmını anlayamadığım için sormuştum 25 cm yi. neyse 70 cm lik bir kirişe gövde donatısı koymamızın sebebi ( yüksek kiriş davranışı göstermiyorsa eğer) rötre çatlaklarını almamız içindir. eğer yüksek kiriş davranışı gösteriyorsa durum biraz daha farklıdır. yüksek bir kirişi elastisite teorisine göre gerilme ve şekil değiştirme diyagramlarını elde ettiğimizde oluşan şekil değiştirmelerin lisansta gördüğümüz kirişlerin şekil değiştirmelerinden farklı olduğunu görürüz. şöyleki: normal bir kirişte şekil değiştirme yani epsilon tarafsız eksenden alt ve üst kenarlara doğru artan bir 1. derece fonksiyon gibidir. fakat yüksek kirişlerde şekil değiştirmeler (yanlış hatırlamıyorsam ) birden çok ektremum noktası olan bir fonksiyondur. hal böyle olunca bizim normal kirişlerimizde alt ve üstte olan maksimum gerilme ve şekil değiştirmeler yüksek kirişlerde bazen kirişin tarafsız ekseni ile alt (üst) noktası arasında biryerde de oluşabilir. bu sebeple yüksek kirişlerde özellikle gerilmelere göre hesap yaparak gövde donatısı koymamız gerekir ki bazı paket programlar bunu yapmaz. kirişi çubuk eleman olarak analiz eder halbuki shell olarak analiz etmek gerekir. radye ye gelince radye plağı adı üzerinde plak davranışı gösterir yani düzlemine dik gerilmeler alır. düzlemine dik gerilmeler büyük bir alana yayılmış bir elemanda kesitin ortasında gerilme oluşturamaz diye düşünüyorum. tabi kalıbın çakıldığı kenarlarda ortalarda mutlaka gerilme oluşacaktır ama bütün bir radyenin her alanında kesit ortalarında gerilme oluşabileceğini zannetmiyorum. donatı koyulacaksa rötre için gerekebilir. önceden de dediğim gibi plaklarda uzman meslektaşlarımızın yorumlarıyla tam doğru bilgilere ulaşabileceğimizi ümit ediyorum.

iyi çalışmalar dilerim.