Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 ve 2

Konu: Çanakkale Köyde Ev Yaptırmak İçin

 1. #1
  Katılımcı Üye
  Üyelik tarihi
  11-07-2014
  Mesajlar
  74
  Thanks
  1
  Thanked 3 Times in 3 Posts

  Question Çanakkale Köyde Ev Yaptırmak İçin

  Köyünde bir ev yaptırma, bir bağ evi, bir yayla evi yapıp kapı numarası almanın 3194 Sayılı İmar Kanunu ile değiştiğini ve bu yasa ile bazı değişikliklerin getirildiğini dile getiren , birçok vatandaşın bu değişiklikten haberi olmadığını, vatandaşın sıkıntı yaşamaması için gideceği yerleri ve yapması gerekenleri anlattı.

  Belediye alanları içerisinde bir arsaya inşaat yaptırmak için yapılması gereken ilgili belediyeye başvurup inşaat ruhsatı almak olduğunu dile getiren İlçe Özel İdare Müdürü Cahit ÇABADAK; 'Ruhsatsız belediye sınırları içerisinde inşaat yaptırmak kanunen yasaktır. Belediye sınırları içerisinde olmayan, kırsal alanlarda ise durum biraz değişiyor. Köylerde yeni bir ev yaptırmak istediğinizde ilk başta önemli olan husus nüfus kütüğünde nerede kayıtlı olduğunuzdur. Eğer nüfus kütüğündeki kaydınız o köy ise (ikametgahınız değil), köy muhtarından alacağınız, muhtarın imza ve mührü ile iki aza imzası taşıyan bir yapı izin belgesi inşaatınızı yasallaştıracaktır. Bu hak köylülere devletimiz tarafından sağlanan bir kolaylıktır. Ancak burada bir sınırlama bulunmaktadır. Yapacağınız evin ya da inşaatın köy yerleşim alanı içerisinde yer alması gerekmektedir. Köy yerleşim alanı dışında ama köy sınırları içinde bir arazide inşaat yapmanız için muhtarın izin verme yetkisi yoktur. Köy halkı dışında, dışarıdan gelip arazi satın alıp bir ev yaptırmak isteyenler için köy muhtarı inşaat yapılacak alan ister köy yerleşim alanı içinde ister dışında olsun hiçbir şekilde inşaat izni veremez. İnşaatın yapılması için bulunulan il ve ilçedeki özel idare müdürlüğüne başvurup inşaat ruhsatı almak gerekmektedir. Yayla vb. alanlar genellikle köy yerleşim alanı olmayan yerlerdir. İmara açılmamış bir arazide inşaat yapmak için ancak çok özel durumlarda izin alınması mümkün olabilir. Bununla birlikte bu tür izinler doğrudan vatandaşa verilmemektedir. Yayla gibi kırsal bölgelerde inşaat yapmak için arazi almak isteyenler alacakları arazinin imar durumunu mutlaka kontrol etmelidir. Köylülerin muhtardan inşaat izni almadan ve köy halkı dışındakilerin ruhsat almadan yaptıkları inşaatlar kaçak olup büyük cezalara tabidir. Bu şekilde kaçak inşaat yapan vatandaşlarımız yaptıkları binaya kapı numarası alabilmek için başvurduklarında, ilgili yasa ve yönetmelikler gereği binaya kapı numarası verilmekte, ancak kaçak işlemleri ile ceza kesilmekte ve yapılan bina yıkılabilmektedir. Kaçak inşaatlara verilen para cezası inşaatın niteliğine göre değişmekte olup zaman zaman yeni bir ev inşa etme maliyetine ulaşabilmektedir. Kesilen para cezası ile yapılan kaçak inşaat yasallaşmış olmayıp yıkılabilmekte böylece bu tür inşaatı yaptıranlar hem yüklü bir para cezası ödemekte hem de yaptıkları evden olmaktadırlar.' şeklinde konuştu.

  Köyde ev yapıp kapı numarası almak için gideceğiniz yerler ve yapmanız gerekenleri dile getiren Özel İdare Müdürü Cahit ÇABADAK; ' İmar durumu başvurusu yapabilmek için ilgili parselin sahibi ya da hissedarı olmanız gerekir. Öncelikle elinizde bir çap örneği belgesi, yani kadastro planında taşınmasın geometrik konumunu gösteren belgenin olması gerekir. Bu belge ve bir dilekçe ile yanınıza tapunuzu da alarak Solhan Özel İdare Müdürlüğü'ne imar durumunuzu almak için başvurabilirsiniz. Hisseli parsellerde inşaat koşulları yapı izin başvurusunda tüm hissedarların izni (muvaffakatı) aranır. Tabi bu ancak parsellerin inşaat yapılmaya uygun olması durumunda geçerlidir. Eğer özel ifraza tabi hisseli parseller söz konusu ise uygun kadastral parsel oluşması şarttır.' diyen Müdür ÇABADAK köy merkezinde (köy meskûn mahallinde) yapılacak yapılar için gerekli belgeleri şöyle sıraladı:

  1-Dilekçe (yapılmak istenen yapılar ile parselin durumu hakkında ayrıntıları içeren)

  2-Güncel Tapu Kaydı

  3- Kadastro Çapı (Tapu Kadastro Birimlerinden Alınacak)

  4-Koordinatlı Aplikasyon Krokisi

  5-Tapu Hisseli ise hissedarlardan Konut Yapılmasında Sakınca Yoktur Yazısı(Köy İhtiyar Heyeti Kararı)

  6-Muhtarlıktan yapı yapılmasında sakınca yoktur yazısı

  7-Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

  8-İkametgâh İlmühaberi

  9-Mimari Proje

  10-Yol Kotu Belgesi

 2. #2
  Katılımcı Üye
  Üyelik tarihi
  11-07-2014
  Mesajlar
  74
  Thanks
  1
  Thanked 3 Times in 3 Posts
  Harita Plan Örneği (Kadastro'dan) ve Tapu Fotokopisi ile İlgili idareye imar durumunda başvuruyoruz.
  Yazılı imar durumuna göre önce taslağınız oluşturuluyor ve ruhsat dosyası oluşturuluyor. Ve inşaat ruhsatına başvuru yapılıyor.
  Ruhsat almış projeler üzerinden net inşaat maliyeti çıkartabiliriz.
  Plan proje ve İnşaat hizmeti almak ve danışmak için irtibata geçebilirsiniz.

  EMG Mimarlık Mühendislik - 0 286 222 01 77 ve 0 543 795 55 50

Benzer Konular

 1. Çanakkale de inşaat yaptırmak!
  By emgmuhendislik in forum Duayenler
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 20-07-2019, 12:23
 2. Çanakkale Taş Ev Maliyeti, Taş Ev Yaptırmak!
  By emgmuhendislik in forum Yararlı bilgiler
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 22-09-2016, 17:01
 3. Canakkale Köyde Yapı Ruhsatı Nasıl Alınır.
  By emgmuhendislik in forum Emlak
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 30-06-2016, 13:18
 4. Çanakkale Ayvacık da Ev Yaptırmak
  By emgmuhendislik in forum İşçilik, Malzeme ve Birim Fiyat
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 23-03-2016, 19:06
 5. Çanakkale Köyünüzde Ev Yaptırmak
  By emgmuhendislik in forum Teklif Al/Ver
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 03-09-2014, 09:27

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •