Gösterilen sonuçlar: 1 ile 8 ve 8

Konu: mütehaitten komisyon almak ?

Yeni Üye
    Thanks
    0

mütehaitten komisyon almak ?

400m2 evimiz var mütehaiti ben bulucam değerli bir bölgede en az 10 daire 2 dükkan oluyor,komisyon verirler mi ?

YAPI DANIŞMANI
    Thanks
    392
    Emlakçılar bile komisyon alırken siz neden almayasınız?

Yeni Üye
    Thanks
    0
    Alıntı SerMimar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Emlakçılar bile komisyon alırken siz neden almayasınız?
    yüzde kaç almalıyım

Özel Üye
    Thanks
    45
    Verilen Cevabi sermimar arkadasa yakistiramadim. Emlakcilar bile alirken ne demek. Adi uzerinde emlakci tabi ki alacak. Evrensel bir istir emlakcilik. Herkes de yapamaz. Muteahhitler kendileri emlakcilara bayilirlar guzel is getirsinler diye. Emlakcilik dukkan kirasi olan sirketi olan surekli emek harcamaniz arastirmaniz kosturmaniz firsat kovalamaniz gereken bir istir. Ben insaat muhendisi olarak babamin bu konuda yasadigi zorluklari fazlasiyla gordum. Bizim insanimizda boyle bir sacma dusunce var. Sanki emlakci oturuyor dunyanin parasini kazaniyor. Avrupada emlakcinin komisyonu hakkinda pazarlik yapabilir misiniz acaba cok merak ediyorum.
    Alp 31 arkadas. Sen emlakci misin? Neden komisyon aliyorsun? Senin yaptigin 3 kagatciliktir. Kendi isinden komisyon alan tek sacma kisilik de turkiyeden cikar. Madem muteahiti sen bulacaksin. boylelikle komisyon vermekten kurtulursun. Guvenilir muteahhit bulmak da zordur cunku. Sen ise bir de kendi isin icin komisyon pesindesin. Ya rica ediyorum Sermimar sen de yol gosterecekken ne demissin ya. Bir mimar abim vardi. Onun gibi derseniz saygim var.
    Bir gun bir arkadasi is getirmis ve komisyon istemis. Evragi kapattim ve kabul etmedim dedi. Cunku onun isi emlakcilik degildi. Ama emlakci olsaydi isi bu olsaydi sadece araci diye komisyon istemeseydi tabi ki komisyonunu verirdim dedi. Bu emlak piyasasi zaten boyle insanlar yuzunden yerlerde. Bir de egitimsinz adam carpmaya calisan cakallar yuzunden.

YAPI DANIŞMANI
    Thanks
    392
    @gencmuhendis89 Kardeşim kızma ama saçmalamışsın. Emlakçılık ve bu mesleği yapanlara her mesleğe olduğu gibi saygımız tabiki sonsuzdur. Arkadaş kendi binasına müteahhit arıyor, ve uygun gördüğü müteahhite vermek için çabalarken ufak da olsa kazanç sağlamak istiyor, bunda ayıpsanacak bir durum bence yok. Kaldı ki, hiç bir şekilde emlak ile alakası olmayanlar bile ARACI olarak komisyon alırken, bu arkadaş neden almasın? Yapabiliyorsa, becerebiliyorsa emeğinin karşılığını adı ne olursa olsun almalı. Ayrıca nice mühendis ve mimarlar mesleğinden bağımsız her işi yapabiliyor. Sizin de dediği gibi belki şöyle olsa daha güzel olurdu, güvenilir, referanslı, işini layıkıyla yapacak müteahhit bulmak karşılığında kendi evine ekstra bir şeyler isteyebilir.

Yeni Üye
    Thanks
    0
    öncelikle cevap verdiğiniz için teşekkürler,evet yer benim derken akrabamın ve ben ilgileniyorum oraya git butaya git ben koşturuyorum,mütahitlerle konuşmalarımda hepsi ile anlaşıyorum zaten 1 daireye yakın para verecekler,aayrıca emlakçıyım ve emlak yönetimi okudum bu nedenle akrabalarım bana işi verdi ve bul bizi buluştur dedi,ayrıca ilglili kişilere komisyon alacağımı dedim,kusura bakmayın ama hem koştur hem uğraş hem ikna et komisyona almaya gelince üçkâğıtçılık mı olsun,tarafların hepsi haberdarken.

Yeni Üye
    Thanks
    0
    Alıntı gencmuhendis89 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Verilen Cevabi sermimar arkadasa yakistiramadim. Emlakcilar bile alirken ne demek. Adi uzerinde emlakci tabi ki alacak. Evrensel bir istir emlakcilik. Herkes de yapamaz. Muteahhitler kendileri emlakcilara bayilirlar guzel is getirsinler diye. Emlakcilik dukkan kirasi olan sirketi olan surekli emek harcamaniz arastirmaniz kosturmaniz firsat kovalamaniz gereken bir istir. Ben insaat muhendisi olarak babamin bu konuda yasadigi zorluklari fazlasiyla gordum. Bizim insanimizda boyle bir sacma dusunce var. Sanki emlakci oturuyor dunyanin parasini kazaniyor. Avrupada emlakcinin komisyonu hakkinda pazarlik yapabilir misiniz acaba cok merak ediyorum.
    Alp 31 arkadas. Sen emlakci misin? Neden komisyon aliyorsun? Senin yaptigin 3 kagatciliktir. Kendi isinden komisyon alan tek sacma kisilik de turkiyeden cikar. Madem muteahiti sen bulacaksin. boylelikle komisyon vermekten kurtulursun. Guvenilir muteahhit bulmak da zordur cunku. Sen ise bir de kendi isin icin komisyon pesindesin. Ya rica ediyorum Sermimar sen de yol gosterecekken ne demissin ya. Bir mimar abim vardi. Onun gibi derseniz saygim var.
    Bir gun bir arkadasi is getirmis ve komisyon istemis. Evragi kapattim ve kabul etmedim dedi. Cunku onun isi emlakcilik degildi. Ama emlakci olsaydi isi bu olsaydi sadece araci diye komisyon istemeseydi tabi ki komisyonunu verirdim dedi. Bu emlak piyasasi zaten boyle insanlar yuzunden yerlerde. Bir de egitimsinz adam carpmaya calisan cakallar yuzunden.
    yazılarım cıkmıyor ama emlak ve emlak yönetimi okudum egitimsiz derken.
    1.kendi işim değil akrabalarım tarafından bana verildi
    2.oraya git bura gel koştur onla konus bunla konus ona anlat derken boşa mı yorulacaktım
    3.tarafların hepsi haberdar alacagımdan
    4.güvenilir mutahit buldum 1 daireye yakın alacagım,
    5.neden alacagımı mütahite kaptırayım sizde mütahitsiniz sanırsam bayağı yakmıslar canınızı
    ben adamın ayagına 2-3milyon karlık iş götürecegim buyur al mı dememi bekliyorsunuz
    Konu alp31 tarafından (02-11-2019 Saat 13:57 ) değiştirilmiştir.

8. The Following User Says Thank You to alp31 For This Useful Post:

SerMimar (02-11-2019)

Yeni Üye
    Thanks
    0
    Alıntı SerMimar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    @gencmuhendis89 Kardeşim kızma ama saçmalamışsın. Emlakçılık ve bu mesleği yapanlara her mesleğe olduğu gibi saygımız tabiki sonsuzdur. Arkadaş kendi binasına müteahhit arıyor, ve uygun gördüğü müteahhite vermek için çabalarken ufak da olsa kazanç sağlamak istiyor, bunda ayıpsanacak bir durum bence yok. Kaldı ki, hiç bir şekilde emlak ile alakası olmayanlar bile ARACI olarak komisyon alırken, bu arkadaş neden almasın? Yapabiliyorsa, becerebiliyorsa emeğinin karşılığını adı ne olursa olsun almalı. Ayrıca nice mühendis ve mimarlar mesleğinden bağımsız her işi yapabiliyor. Sizin de dediği gibi belki şöyle olsa daha güzel olurdu, güvenilir, referanslı, işini layıkıyla yapacak müteahhit bulmak karşılığında kendi evine ekstra bir şeyler isteyebilir.
    teşekkür ederim cevabınız için evet ugraşılmadan alındıgını sandı galiba arkadaş gayet ter döküyorum 10 kişiye laf anlat birde mütahitle anlaş laf anlat oraya git buraya gel bunları kolay sanıyorlar ama işin arka yüzüde var tabi.

10. The Following User Says Thank You to alp31 For This Useful Post:

SerMimar (02-11-2019)