Ekspertiz ustaların ekipmanlarla ve teknik cihazlar ile araçları detaylı şekilde inceleyerek araç hakkında genel bir görüş çıkarıp sorunlarını söyleyendir.Çoğunlukla aracın önceden yapmış olduğu kazaları,değişen,boyanan parçaları,mekanik aksamda bozulmak üzere olan ömrünü doldurmaya yakın veya doldurmuş olan parçaları inceleyip belirtmektedir bu konuda en iyi oto ekspertiz haznedar ekspertiz öne gelen isimlerdendir.

Araç İlanlarında herkesin gördüğü ilan başlıkları vardır "doktordan yeni araç" ve "Bayandan az ve temiz kullanılmış" şekilde başlıklar görmekteyiz.Bu başlıklar aracın hasar,kaza kaydı ve herhangi bir aksamında sorun olmadığı temiz yeni araç gibi anlatılmaktadır.Bu şekilde ilan verip ondan sonra dedikleri gibi çıkmadığı tarzı olaylar çok görülmektedir bu yüzden ekspertiz olarak merter ekspertiz firmasını seçen kişiler bir adım daha da öne çıkmaktadır.Ekspertize şöyle başlanır test sürecine alınır adım adım tüm aksamlar incelenmeye başlanır sorunlar tespit edilir emin olmak için aracı alıp biraz dolaşmak gerekebiliyor.Tüm testler farklı farklı ustalar tarafından yapılmaktadır bunun amacı ise en iyi ekspertiz raporu çıkarmaktır.

İnsanlar genelde ekspertizlerde güven sorunu yaşayabiliyor
ekspertizler alanlarında uzman olmayabiliyorlar. Çok normal çünkü hiç biri güngören ekspertiz firmasını denememiştir deneyen insanlar bugüne kadar memnun kaldı tüm raporlar her zaman sorunsuz olmuştur.Türkiyede ikinci el araç sektörü baya genişlemiş durumdadır sananiye götürüp ekspertizi seçmeyen insanlar büyük hata yapmaktadırlar sanayide yeterli ekipman olmadığı için bir çok aracın sorunu gözde kaçmaktadır.Bunun için günümüzde bu bilgiye sahip olan insanlar direk ekspertize gitmektedir en doğru karar bu karardır.