Merhaba,
Şu sıralar Sap2000 programını öğrenmeye çalışıyorum. Elimde bir video eğitim setim var, onun üzerinden ilerliyorum ancak bazı noktalar kafama takıldı. Bunları sizlere danışmak istedim.
- Modellemeyi öğrenme amaçlı iki katlı betonarme basit yapıda bir model oluşturuyorum. Aşağıdaki ekran alıntısında görülen elemanların kaçıklıklarını akslar üzerinde "insertion point" menüsünden düzenledim. Ancak perde için aynı işlem yapılamıyor. Takip ettiğim eğitim videosunda "move" komutu ile perde ve kiriş dış yüzeylerini aynı hizaya çekebileceğimizi söylüyor ancak böyle yapıldığında perdenin düğüm noktası diğer elemanlardan farklı hizada olacağından bunun problem yaratacağını söylüyor ve perdeyi aşağıdaki ekran alıntısındaki gibi bırakıyor. Bu durumda X yönündeki kiriş perdenin sadece yarısına bağlanmış oluyor. Sap2000 programının hesap mantığına göre bu neyi değiştirir? Bu gibi durumlarda nasıl modellemem gerekiyor?
- Benzer şekilde Y yönünde perdeye bağlanan kiriş, diğer uçtaki kolona göre ortalandığı için yine perdeye tam oturmuyor. Bu kısım için de perdeyi meshlere böldükten sorna, kirişi perde üzerindeki diğer düğüm noktalarından birine mi bağlamam gerekir?

Ekran Alıntısı:
https://i.hizliresim.com/P1Lzo9.jpg